Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
Ten włoski specjał raczej nie kojarzy się ze zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem o niewielkiej liczbie kalorii. Pizzę częściej traktuje się jako zachciankę i rodzaj „grzesznej przyjemności” niż pyszną potrawę, którą jemy na co dzień.
A jednak wśród kulinarnych przepisów można znaleźć niebanalne pomysły na pizzę, które zdecydowanie różnią się od wersji tradycyjnej. Przykładem może być pizza z kalafiora – ten bezglutenowy przysmak raczej nie przypomina w smaku typowej pizzy, co nie znaczy, że nie może z nią konkurować.
Jest bardzo smaczna i niskokaloryczna, dlatego śmiało można ją jeść stosując jadłospisy z Klubu Kasi. Sprawdź, jak ją wykonać.
PIZZA NA SPODZIE Z KALAFIORA
Składniki (na spód):
1 mały kalafior (około 550-600 g)
2 jajka
3 łyżki płatków drożdżowych*
1 łyżka mąki kokosowej
1 łyżka nasionek chia
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka soli morskiej
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
1/2 łyżeczki suszonego oregano
pieprz
Proponowane dodatki:
domowy sos pomidorowy lub sos pesto (sos na spód do pizzy), grzyby, brokuły, szparagi, papryka, pomidory, karczoch, rukola, szpinak, jarmuż, czosnek oraz zioła takie jak świeża bazylia, tymianek, kolendra, rozmaryn, pietruszka
Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 220 ºC. Podziel surowy kalafior na małe różyczki, wrzuć go do blendera lub robota kuchennego, a następnie zmiksuj na drobne kawałki. Następnie włóż kalafior do naczynia parowego i gotuj na parze przez około 3-5 minut – wówczas uzyskasz miękkie i gładkie puree. Lekko ostudzoną kalafiorową masę przenoś partiami na suchą ściereczkę, a następnie wyciśnij nadmiar wody z kalafiora (szmatkę należy skręcić i odciskać wodę do miski).
Zostaw kalafior na 5 minut, po czym ponownie pozbądź się reszty wody – w efekcie uzyskasz zbite puree. W dużej misce połącz puree z resztą składników i dokładnie wymieszaj je ze sobą za pomocą trzepaczki, bądź dużej łyżki. Z uzyskanej masy uformuj kulkę, a następnie wyklej ciastem formę, wyłożoną papierem do pieczenia. Staraj się to robić tak, aby ciasto nie było za cienkie (zbyt cienka warstwa może popękać w trakcie pieczenia).
Gotowy spód włóż do piekarnika i piecz przez około 20 minut, do momentu, kiedy brzegi nie zrobią się twarde i zarumienione. Po tym czasie wyciągnij ciasto z piekarnika, nałóż na nie wybrane dodatki i włóż do piekarnika na kolejne 15 minut (zmniejsz temperaturę do 200 ºC i piecz do momentu, kiedy wszystko zrobi się gorące).
*użycie płatków drożdżowych, czyli tzw. nieaktywnych drożdży, nie jest konieczne, jednak jeśli zdecydujemy się na nie, ciasto będzie miało delikatny serowy smak (nie przez przypadek płatki drożdżowe są nazywane „wegańskim serem”)
Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Nutrition Stripped