Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
Chęć posiadania, lśniących białych zębów dotyczy w równej mierze kobiet, jak i mężczyzn. Każdy z nas wygląda bowiem o niebo atrakcyjniej, gdy może olśnić samym uśmiechem.
Niestety, śnieżnobiały kolor zębów to coś, czym zwykle mogą pochwalić się tylko czterolatki.
Zęby stałe mają co do zasady bardziej żółty odcień.
Trudno się dziwić, że moda na wybielanie zębów u dentysty zaczęła ostatnimi laty robić olbrzymią karierę. Białe, proste zęby to oznaka zdrowia i mody.
Stomatolodzy zbijają fortuny na rozjaśnianiu uśmiechów. Profesjonalna procedura ma jednak kilka minusów – po pierwsze, jest bardzo droga i większości z nas po prostu brakuje pieniędzy na takie luksusy.
Po drugie, substancje wykorzystywane przez stomatologów są bardzo silne i z tego powodu nie wybiela się zębów kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Oczywiste jest więc, że wybielanie w gabinecie nie jest obojętne dla zdrowia.
Domowe sposoby na wybielanie zębów
Alternatywą dla drogich procedur wybielających u dentysty są domowe sposoby, które są łagodniejsze, a więc bezpieczniejsze, ale wymagają też nieco cierpliwości i systematyczności.
Wiele źródeł poleca do naturalnego wybielania sodę kuchenną oraz sól, które są co prawda skuteczne, ale mogą jednak naruszyć szkliwo i spowodować więcej szkody niż pożytku.
Bezpieczniejszym składnikiem wybielającym jest aktywny węgiel, łatwo osiągalny w każdej aptece. Brzmi to trochę niewiarygodnie, bo na pierwszy rzut oka sproszkowany węgiel nie ma nic wspólnego z bielą, ale wielu użytkowników zachwala efekty stosowania w długim okresie węglowej pasty własnej roboty.
Przepis na wybielającą pastę z aktywnym węglem
- 6 kapsułek z węglem aktywnym lub 6 tabletek (te ostatnie trzeba zmiksować samemu na proszek)
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 2 krople olejku goździkowego
Wykonanie
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i zamknąć w szczelnym pojemniku. Codziennie nabieramy małą ilość pasty na szczoteczkę i dokładnie wmasowujemy ją w całe zęby – od dziąseł po końcówki. Nie należy zbyt mocno przyciskać szczoteczki, ale raczej cierpliwie masować kolistymi ruchami całe uzębienie przez 2-3 minuty. Następnie należy jeszcze pastę potrzymać jakiś czas w ustach, przesuwając ją ruchami policzków. Po myciu usta należy dokładnie przepłukać wodą. Pierwsze efekty w postaci wygładzenia zębów można zaobserwować już po jednym zastosowaniu!
Skąd się bierze skuteczność pasty wybielającej z węglem?
Przede wszystkim należy podkreślić, że proponowana pasta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia – w przeciwieństwie do past drogeryjnych nie zawiera fluoru, triclosanu ani innych substancji chemicznych rozregulowujących gospodarkę hormonalną albo wręcz rakotwórczych.
Naturalne składniki poza bezpieczeństwem odznaczają się wyjątkowymi właściwościami, z których warto zrobić dobry użytek:
Węgiel aktywny – nie przypadkiem ten sam węgiel używa się tradycyjnie w leczeniu biegunki, ze względu na jego właściwości wiążące toksyczne substancje. Również powierzchniowo węgiel aktywny pozbywa się osadów poprzez chemiczną reakcje wiązania ich cząsteczek.
Sama struktura cząsteczek węgla odznacza się porowatością i niezwykłą chłonnością, dzięki czemu potrafią one „wchłaniać” cząsteczki innych związków chemicznych, m.in. toksyn. Ponadto, czarny proszek ma również fizyczne właściwości ścierające i samo polerowanie pomaga usunąć kamień i inne osady, nie podrażniając wszak dziąseł, ani nie uszkadzając szkliwa.
Olej kokosowy – sam olej kokosowy we wschodnich kulturach od dawien dawna używany jest do pielęgnacji jamy ustnej. Tzw. ssanie tego oleju, czyli płukanie nim jamy ustnej przez kilkanaście minut dziennie, pozwala pozbyć się stanów zapalnych dziąseł, chroni przed próchnicą i lekko wybiela zęby.
Olej kokosowy słynie bowiem z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, a także łagodzących. Badania naukowe dowiodły wręcz, że olej kokosowy jest w stanie zwalczać bakterie paciorkowca Streptococcus Mutans, odpowiedzialnego za próchnicę i choroby dziąseł. Inne źródła naukowe wskazują również, że olej z kokosa obniża intensywność powstawania kamienia nazębnego i redukuje nasilenie stanów zalanych dziąseł.
Olejek goździkowy – esencjonalny olejek pozyskiwany z goździków w naturalnej medycynie jest popularnym lekarstwem na bóle zębów i stany zapalne jamy ustnej. Bogaty w minerały, witaminę A i C oraz kwas chlorowodorowy ma silne właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Dodany do pasty do zębów nie tylko więc zapobiega ubytkom i chorobom dziąseł, ale także może przynieść ulgę przy istniejących już problemach. Dodatkowe korzyści wykorzystanie olejku goździkowego do pielęgnacji jamy ustnej obejmują odświeżanie oddechu, pomoc przy zajadach, aftach i owrzodzeniach, a nawet skuteczne łagodzenie bólów zębów – olejek ten można stosować nawet u ciężko ząbkujących niemowląt!
Zobacz też inne wpisy:
Źródła:
http://klaudynahebda.pl/naturalne-wybielanie-zebow/
https://1stfamilydental.com/teeth-whitening-with-activated-charcoal-diy/
http://www.mamanatural.com/charcoal-teeth-whitening/
https://authoritynutrition.com/coconut-oil-and-teeth/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-clove-oil.html