Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
Czas płynie nieubłaganie i nikogo z nas nie pozostawia młodszym. Fenomenem jest jednak fakt, że dwie czterdziestolatki mogą z wyglądu różnić się o 10-15 lat!
Wiek metrykalny tak naprawdę niewiele ma wspólnego z wiekiem biologicznym – zdarza się, że człowiek starszy, kilka czy nawet kilkanaście lat, jest zdrowszy, silniejszy, bardziej wytrzymały i wygląda młodziej niż osoba urodzona w kolejnej dekadzie. Wpływ na to mają nie tylko czynniki genetyczne. Przede wszystkim szybkość starzenia się naszego organizmu zależy od trybu i warunków życia, a w szczególności naszych codziennych nawyków. Czego więc należy się wystrzegać, aby wyglądać i czuć się młodziej?
1.Palenie papierosów
Trudno znaleźć drugą tak bardzo niszczącą rozrywkę, która nie tylko grozi rakiem czy zaburzeniami płodności, ale także chorobami serca, demencją oraz wyraźnym pogorszeniem stanu skóry. Typowy palacz już po 40-stce jest wysuszony, pożółkły i pomarszczony, a jego twarz zdobią sińce pod oczami oraz intensywne bruzdy wokół ust. Warto w każdej chwili rzucić nikotynowy nałóg – amerykańskie badania wskazują, że zaprzestanie palenia nawet w wieku 65 lat wydłuża życie średnio o 2-4 lata, zaś skończenie z nałogiem w wieku 35 lat może dodać nam nawet 8 dodatkowych lat życia!
2. Nadużywanie alkoholu
Upijanie się, a także noce pełne drinków i dni pełne piwa, to prosta droga, jak postarzeć się szybko i efektywnie – i to nie tylko z wyglądu. Alkohol odwadnia organizm i pozostawia komórki ciała dosłownie wysuszonymi – im częściej pijemy bez umiaru, tym gorzej wygląda nasza skóra. Ponadto alkohol zaostrza bardzo wiele problemów zapalnych skóry – od trądziku różowatego po egzemy. Co więcej, zapalenia nie pozwalają na odpowiednią regenerację komórkom. Wiele osób zauważa znaczącą poprawę stanu skóry po kilkumiesięcznej abstynencji.
3. Opalanie
Praktycznie każdy wie, że promieniowanie UVA i UVB powoduje nieodwracalne zniszczenia w strukturze skóry i może prowadzić nie tylko do przedwczesnych zmarszczek, ale także raka skóry. Niestety, ta wiedza popycha nas zaledwie do smarowania filtrem pleców podczas wypoczynku na plaży. Tymczasem, największą szkodę wyrządza nam codzienne słońce od marca do września, które pada na niechronioną zwykle wcale twarz. Dlatego właśnie dobrą praktyką jest używanie kremu z filtrem SPF 15 na co dzień, a dodatkowo chronienie wrażliwej skóry wokół oczu okularami przeciwsłonecznymi, które mają również tę zaletę, że ograniczają konieczność mrużenia oczu – grymasu sprzyjającego szybszemu powstawaniu kurzych łapek.
4. Niedosypianie
Jedna czy dwie zarwane noce w ciągu miesiąca to nie tragedia, ale jeśli regularnie niedosypiasz, brak snu prędzej czy później odbije się bardzo negatywnie na twoim zdrowiu i wyglądzie. Pod oczami powstają typowe worki i opuchlizna, skóra robi się szara i zwiotczała, bruzdy pojawiają się szybciej. A to wszystko ze względu na regeneracyjną funkcję snu, podczas którego nasze ciało ma odnawiać szkody wyrządzone przez środowisko zewnętrzne i wolne rodniki w ciągu dnia. Jeśli nie prześpimy 7-8 godzin na dobę, procesy naprawcze nie zachodzą, a dodatkowo system nerwowy jest bardzo obciążony, a gospodarka hormonalna rozregulowana. Ciekawostką jest fakt, że ten sam odmładzający krem w trakcie snu działa o wiele lepiej niż za dnia, ponieważ zmienia się wówczas krążenie i pH skóry.
5. Częste jedzenie słodyczy
Każdy miłośnik czekoladek i ciastek, który myśli, że kosztują go one wyłącznie dziury w zębach i nadwagę, jest w dużym błędzie. Dieta bogata w węglowodany proste, zwłaszcza cukier, powoduje, że w naszym organizmie powstają związki zwane końcowymi produktami glikacji (AGE), które z kolei aktywnie niszczą elastynę i kolagen – dwa związki, od których zależy jędrność i młodość naszej skóry. Zniszczony kolagen kruszy się, a cera robi się pomarszczona i zwiotczała. I choć większości z nas trudno jest całkowicie wyłączyć z diety cukier, każde ograniczenie jego ilości ma duży wpływ na metabolizm tkanek.
6. Nagminne odchudzanie się
Chociaż tusza nie sprzyja zdrowiu ani młodemu wyglądowi, odchudzanie się, które wiele ludzi “uprawia” latami, też nie pomaga. I nie chodzi tu tylko o wychudnięcie, które zawsze wiąże się z utratą tkanki tłuszczowej pod skórą. Efektem może być również utrata elastyczności skóry, która w skrajnych przypadkach potrafi postarzyć o dziesięć lat. Nawet, jeśli waga ani drgnie, same wysiłki polegające na wyłączaniu z diety tłuszczów, mogą okazać się zgubne. Tłuszcz powinien bowiem dostarczać ok. 30% bilansu energetycznego naszej diety, aby odpowiednio odżywić komórki, a zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone, takie jak Omega 3, dodatkowo przeciwdziałają procesom zapalnym, wzmacniają kolagen, chronią stawy i serce. Jeśli więc naprawdę chcesz schudnąć, to lepiej wyklucz z diety cukier niż tłuszcze!
7. Denerwowanie się
Nie da się żyć bez stresu, ale każdy powinien sobie jakoś z tym nieuchronnym czynnikiem radzić. Brak umiejętności relaksu i zapomnienia o problemach, choć na jakiś czas, może pozbawić nas długich lat życia. Stan ciągłego podenerwowania wyzwala bowiem w organizmie produkcję hormonów stresu, kortyzolu i norepinefryny, paraliżując systemy obronne, m.in. układ odpornościowy. Tętnice twardnieją, tkanki są gorzej ukrwione, mózg działa słabiej, a skóra robi się obwisła i bardziej skłonna do zapaleń. Co ciekawe, ludzie żyjący w ciągłym stresie, mają go zwykle wypisanego na twarzy – w postaci zmarszczek zmartwienia na czole czy wokół ust.
8. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry
Zaszkodzić można sobie także nieodpowiednią pielęgnacją skóry lub jej brakiem. Dermatolodzy podkreślają, że najbardziej postarzającą praktyką łazienkową wśród kobiet jest kładzenie się do łóżka bez demakijażu. Nieumyta skóra nie może oddychać, pory się zapychają, powstają stany zapalne, cera się wysusza. Niekażde mycie jest też najlepszą receptą – używanie mydeł i silnie działających płynów czyszczących do skóry trądzikowej kończy się wysuszeniem naskórka i zwiększeniem widoczności zmarszczek. Tymczasem, aby cieszyć się długo młodą skórą, trzeba myć ją delikatnymi preparatami, dokładnie nawilżać (idealne są kremy z retinolem, witaminą C i kwasem hialuronowym), zaś w ciągu dnia unikać noszenia zbyt grubej warstwy kosmetyków upiększających.
9. Pasywny tryb życia
Spędzanie życia za biurkiem i przed telewizorem to nie tylko recepta na nadwagę i problemy z sercem, ale także przedwczesne starzenie. Codzienne ćwiczenia, lub chociaż szybszy spacer, skutecznie obniżają poziom hormonów stresu, a zwiększają wydzielanie hormonów szczęścia. Aktywność fizyczna poprawia też krążenie, szczególnie istotne dla zdrowej skóry. Jeśli ćwiczymy na świeżym powietrzu, zapewniamy dodatkowo cerze zastrzyk naturalnej wilgotności i tlenu, które w przeciwieństwie do przegrzanego, suchego powietrza we wnętrzach, działają jak eliksir młodości.
10. Częste pocieranie oczu
Skóra wokół oczu należy do najwrażliwszych na całym ciele i jest szczególnie podatna na fizyczne uszkodzenia. Tymczasem, pocieranie niszczy delikatne struktury kolagenu i elastyny, przesusza skórę i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Bez różnicy czy pocieramy oczy bezwiednie ze zmęczenia lub alergii, czy też trzemy wacikiem, aby zmyć wodoodporny makijaż, efekt jest ten sam. Dlatego też wszystkie zabiegi wokół oczu – od demakijażu po wklepywanie kremu – powinny być wykonywane z niezwykłą delikatnością. Na podrażnione powieki zawsze warto położyć kompres ze świetlika czy czarnej herbaty.