Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm.
Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
To jedno z tych naukowych doniesień, które brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe. A jednak, ciemna czekolada ma udowodnione właściwości odchudzające…
Na temat jedzenia czekolady istnieje w świecie naukowym i medialnym wiele kontrowersji. Jedni zarzucają jej dużą kaloryczność, wywoływanie trądziku, wpływ na pojawianie się migren.
Inni podkreślają odżywczą wartość magnezu, w który obfituje kakaowy proszek, wskazują na związek między konsumpcją czekolady a wydzielaniem endorfin w mózgu, a nawet sugerują właściwości odchudzające. Sytuacji nie pomógł fakt medialnego skandalu, po tym jak amerykański dziennikarz John Bohannon opublikował fałszywe i niemiarodajne naukowo wyniki studium dowodzącego skuteczności czekoladowej diety.
Gdzie leży prawda? Oczywiście po środku.
Czy czekolada odchudza?
Jeśli z nadzieją na zrzucenie wagi będziesz zjadać dziennie pół tabliczki czekolady, to srodze się zawiedziesz. Czekolada, nawet deserowa, jest pokarmem tłuszczowo-cukrowym, bardzo kalorycznym i zdecydowanie niewskazanym do jedzenia we większych ilościach.
Jeśli chodzi o związek między konsumpcją czekolady i trądzikiem, to wielu naukowców przychyla się do tezy, że za problemy ze skórą nie powinno się winić kakaowego smakołyku, a jeśli już, to niezdrową dietę jako całość.
Nie można też podważyć tezy o wspierającym działaniu czekolady na mózg. Wyraźny związek między konsumpcją kakaowych kosteczek a działaniem mózgu i samopoczuciem potwierdziło już wiele studiów.
Między innymi długoterminowy eksperyment przeprowadzony na amerykańskim Uniwersytecie w Syrakuzach pod przewodnictwem dr Danieli Jakubowicz. Już sam fakt, że po zjedzeniu czekolady czujemy się lepiej, bardziej syto i powraca humor przemawia za jej odchudzającymi właściwościami. Przecież winą za podjadanie obarcza się najczęściej stres i problemy emocjonalne.
Na tym jednak nie koniec. Naukowcy z Tel Avivu przez cztery miesiące obserwowali dwie grupy ludzi będących na identycznej pod kątem zawartości kalorycznej diecie odchudzającej, z tym, że jedna grupa jadła na śniadanie czekoladę, a druga nie. Okazało się, że spadek wagi w „grupie czekoladowej” był znacznie wyższy niż w grupie kontrolnej!
Czekolada a metabolizm
Aby zrozumieć jak wysokokaloryczny pokarm może wpływać na spadek wagi, trzeba zagłębić się nieco w mechanizm trawienia i przemiany pożywienia na energię.
Okazuje się, że konsumpcja ciemnej czekolady wpływa na poziom wchłaniania tłuszczy i węglowodanów przez komórki naszego ciała. W skrócie, fakt, że umilamy sobie życie kakaowymi słodkościami pozwala organizmowi efektywniej syntetyzować kwasy tłuszczowe i odkładać mniej tkanki tłuszczowej „na boczkach”. Ponadto, z holenderskich studiów wynika, że jedzenie czarnej czekolady podwyższa w organizmie poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości i jednocześnie zmniejsza oporność na insulinę. W rezultacie po zjedzeniu kilku kostek czujemy mniejszy głód i mniejszą potrzebę podjadania, nawet tego nerwowego.
Popularne: 25 przepisów spalających, tłuszcz. Chcesz schudnąć musisz je mieć!
Skoro już jesteśmy przy nerwach i stresie… Australijskie badania dowodzą, że regularna konsumpcja ciemnej czekolady sprawia, że ludzie stają się spokojniejsi, bardziej usatysfakcjonowani i mniej skłonni do niepokoju. A to za sprawą obecnych w kakao polifenoli, które oddziałują na mózg i polepszają samopoczucie.
Jaką czekoladę jeść?
W tych pięknych doniesieniach dla wielu miłośników słodyczy będzie fakt, że czekolada czekoladzie nie równa. We wszystkich wspomnianych wyżej eksperymentach naukowcy brali pod uwagę czekoladę gorzką o wysokiej zawartości kakao, bowiem tylko w takiej koncentracji magnez, polifenole i inne związki aktywne mają szansę mieć faktycznie oddziaływać na nasz organizm. Dla kontrastu, mleczna czekolada, zawierająca nie więcej niż 35 proc. miazgi kakaowej, jest raczej koktajlem tłuszczów, cukru, mleka w proszku i dodatków aromatycznych niż wyrobem kakaowym.
Jeśli myślimy więc o wypróbowaniu na sobie odchudzającej i uspokajającej mocy czekolady, należy wybierać tabliczki gorzkie i to takie z zawartością kakao powyżej 70% – im więcej, tym lepiej, ale też mniej słodko w ustach. Smakowe odmiany deserowych czekolad niestety zawsze tracą na zawartości kakao, oscylując w granicach 50%, więc idealnie jest stać się koneserem oryginalnego smaku i jeść prawdziwe, czarne kostki o koncentracji 85%. Dobra wiadomość jest taka, że po kilkunastu dniach, rozsmakujemy się w takim poziomie słodkości i przestaniemy tęsknić za tabliczką mlecznej z nadzieniem.
Zobacz też: To jedzenie, działa jak silny spalacz tłuszczu (ściągnij bezpłatne przepisy)
Ile czekolady można zjeść dziennie?
Jakkolwiek dobroczynna nie byłaby deserowa czekolada, nawet jedzenie czystego kakao łyżkami nie obejdzie się bez następstw, jeśli nie będziemy jeść z umiarem. 100-gramowa tabliczka czekolady o zawartości powyżej 70% to 600 kcal, a więc więcej niż 30% dziennego bilansu kalorycznego zalecanego dorosłej kobiecie. Aby nie wylać dziecka z kąpielą i nie zniweczyć potencjalnych pozytywnych efektów konsumpcji czekolady, nie zaleca się jedzenia więcej niż 30 g dziennie. Idealnie jest więc sięgnąć każdego dnia po 1-2 kostki lub 2-3 razy w tygodniu zjeść po pasku. Jeszcze mniej kalorycznym pomysłem jest dosypanie 1 łyżki czystego kakao np. do owsianki.
Kiedy jeść czekoladę?
Wspomniane badanie nad wpływem czekolady na skuteczność diety odchudzającej zakładało wkomponowanie kakaowych słodkości do śniadania. Tym sposobem już rano dostajemy zastrzyk energii i endorfin, ograniczając skłonność do podjadania przez cały dzień.
Jeśli jednak śniadanie z czekoladą jest dla nas trudne do wyobrażenia, a największy problem mamy z podjadaniem popołudniowym i wieczornym, można też wkomponować czekoladę w jadłospis jako drugie śniadanie lub podwieczorek. Efekt nasycenia będzie ten sam, a ponadto możemy liczyć na dodatkowy zastrzyk energii, która często opada koło południa. To powiedziawszy, warto podkreślić, że czekoladę najlepiej jeść w towarzystwie orzechów czy owoców, które hamują zbyt szybkie przyswajanie glukozy i pozwalają dłużej cieszyć się sytością, nie poddając organizmu działaniu zbyt wysokich dawek insuliny.
Zobacz także:
Jedzenie, które pomogło ponad 1,000+ kobiet, pozbyć się tłuszczu z brzucha !
Oto co się dzieje z tłuszczem na brzuchu, kiedy jesz ten rodzaj tłuszczu!
Zobacz co się dzieje z tłuszczem na brzuchu kiedy jesz 1 łyżkę tego oleju codziennie
Źródła:
https://www.davidwolfe.com/eating-chocolate-increases-weight-loss/
http://www.eatthis.com/5-ways-chocolate-can-help-you-lose-weight
http://www.womenshealthmag.com/weight-loss/chocolate-weight-loss
http://livehealthy.chron.com/effects-dark-chocolate-reducing-weight-5330.html
http://www.prevention.com/food/health-benefits-dark-chocolate
http://www.prevention.com/eatclean/healthy-chocolate-eating-habits