Zobacz plan na odchudzanie, nawet dla najbardziej opornych>>
Chyba każdy z nas chociaż raz wżyciu używał sody. Co to dokładnie jest i na co się przydaje?
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu o szerokim zastosowaniu, którym możemy zastąpić dezodorant, środki czyszczące, ale też stosować jako remedium na wiele zdrowotnych dolegliwości: w tym zgagę lub mdłości. Jest minerałem występującym w skałach osadowych w niektórych rejonach Ziemi (m.in na terenie Egiptu, Kenii, Tanzanii, Iranu, Kazachstanu).
Nazwa soda wywodzi się z języka arabskiego, pochodzi od składu chemicznego minerału – natronu. Poznali się na niej starożytni Egipcjanie, którzy natron stosowali jako mydło do usuwania zanieczyszczeń.
Soda oczyszczona ma działanie:
-przeciwzapalne
-antynowotworowe
-pomaga usunąć toksyny organizmu
-alkalizuje i odkwasza organizm
Jak stosować sodę oczyszczoną w leczeniu naturalnym, aby uzyskać maksymalne efekty?
1.Przygotuj roztwór wodny z sody oczyszczonej: w litrze przegotowanej letniej wody rozpuść 4 łyżki stołowe sody oczyszczonej. Mikstura działa przeciwobrzękowo podczas kataru – można płukać nią nozdrza. Idealna także do płukania gardła podczas infekcji.
2.Sodę oczyszczoną możemy stosować jako inhalację podczas infekcji dróg oddechowych: do litra gorącej, ale nie wrzącej wody wsyp łyżkę stołową sody oczyszczonej, dodaj mieszankę olejków eterycznych – po 5 kropel olejków: szałwiowego, rozmarynowego, z drzewa herbacianego, eukaliptusowego. Pochyl się nad miską i nakryj ręcznikiem, wdychając parę. Inhalację stosuj 2 razy dziennie przez 10 minut.
3.Roztwór z sody oczyszczonej pomaga uporać się ze zgagą i nudnościami: ½ łyżeczki sody rozpuść w połowie szklanki wody. Popijaj co dwie godziny, by nie przekroczyć 7 porcji roztworu na dobę.
4.Soda oczyszczona to naturalny środek przeczyszczający przy zaparciach: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1/4 szklanki ciepłej wody.
5.Sodę oczyszczoną możemy stosować także zewnętrznie na oparzenia i ukąszenia – przygotuj gęstą pastę z sody i nanieś na zmienione miejsce.
Jak stosować sodę oczyszczoną w kuchni?
Zastąp proszek do pieczenia sodą oczyszczoną
Kiedy wchodzi w reakcję z kwasem (np. sokiem z cytryny podnoszącym walory smakowe ciast lub octem jabłkowym) sprawia, że ciasto rośnie zupełnie jak po dodaniu proszku do pieczenia. Jak zastąpić sodą proszek do pieczenia? Dodaj połowę sody niż w przepisie, np. 1 łyżeczkę proszku do pieczenia zastąp połową łyżeczki sody oczyszczonej.
Dlaczego warto stosować sodę oczyszczoną zamiast proszku do pieczenia?
Zwykłe proszki do pieczenia mogą zawierać fosforany. O szkodliwych fosforanów było dotąd głośno w kontekście przetworów mięsnych, takich jak szynka czy parówki. Czym grozi nadmiar fosforu w diecie? U dorosłych zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, osteoporozy i chorób nerek. U dzieci może zwiększyć ryzyko autyzmu, schizofrenii i nadpobudliwości! Jeśli wolisz proszek do pieczenia (ciasto po dodaniu sody może być popękane), wybierz proszek bez fosforanów pochodzenia ekologicznego.
Popularne: 5 powodów, aby używać oleju kokosowego zamiast pasty do zębów
Sprzątaj kuchnię sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona pochłania nieprzyjemne zapachy, dlatego sprawdza się jako naturalny środek do mycia lodówki. Do opakowania ze spryskiwaczem wlej przegotowaną ciepłą wodę i rozpuść w niej łyżkę stołową sody oczyszczonej, możesz dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Pasta sprzątająca z sody oczyszczonej i octu poradzi sobie nie tylko z brudem, ale nawet z kamieniem na umywalce: pół szklanki sody zmieszaj z 3 łyżkami przegotowanej wody, dolej ocet, by stworzyć gęstą, czyszczącą papkę.
Zwykłe środki czystości są drogie, toksyczne, mogą działać podrażniająco i alergizująco, warto zastąpić je niedrogą i skuteczną sodą oczyszczoną.
Jak stosować sodę oczyszczoną w kosmetyce i gospodarstwie domowym?
- Zastąp sodą oczyszczoną dezodorant. Skład dezodorantów dostępnych w sklepach pozostawia wiele do życzenia, można w nich znaleźć alergizujące substancje zapachowe, parabeny, ale też metale ciężkie, takie jak aluminium czy ołów, które przez skórę dostają się z krwioobiegiem do mózgu! Zakup skutecznego dezodorantu bez szkodliwych dodatków jest nie lada wyzwaniem, a na pewno sporym wydatkiem. Tymczasem naturalny i skuteczny dezodorant mamy w zasięgu ręki w naszej kuchni. Wystarczy posmarować pachy nierafinowanym, tłoczonym na zimno olejem kokosowym, posypać sodą oczyszczoną i możemy cieszyć się świeżością i komfortem przez cały dzień.
- Sodę oczyszczoną z olejkiem drzewa herbacianego możemy nanosić punktowo na trądzik
- Dodana do kąpieli łagodzi podrażnienia skóry
- Kąpiel stóp z dodatkiem sody oczyszczonej pozwala zapobiegać grzybicy
- Soda oczyszczona znajdzie też zastosowanie w gospodarstwie domowym: wybiela koszule, pościel, obrusy i firanki. Dodana do prania radzi sobie z trudnymi do usunięcia plamami: dodaj 1/2 kubka sody oczyszczonej do płynu piorącego.
To jeszcze nie koniec! Z pewnością znasz lub wyczytasz więcej praktycznych zastosowań niepozornej sody oczyszczonej w kuchni, medycynie i kosmetyce, trudno wyczerpać temat w jednym artykule.
Zobacz też:
Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie i poprawę zdrowia?
Ten złoty eliksir, pomoże Ci pozbyć się toksyn, ma działanie alkalizujące i odchudzające, stosujesz?
Oto dieta na której chudnie każdy, bez względu na wiek (zobacz dlaczego)