Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

O tym, że woda korzystnie wpływa na nasz organizm, wie każdy. Jej zalety są podkreślane na każdym kroku, a lekarze i entuzjaści zdrowego stylu życia wychwalają ją pod niebiosa. Często słyszymy, że woda poprawia stan skóry, odmładza, dodaje energii, przyspiesza metabolizm oraz odchudza. Lista jej zdrowotnych właściwości mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Jednak samo picie wody nie wystarczy, by przekonać się o jej wszystkich korzyściach. Pijesz sporo wody, a mimo wszystko do tej pory nie zauważyłeś żadnych pozytywnych efektów? Otóż nieważne jest „ile”, tylko „jak” ją pijesz.

Warto wprowadzić do swoich nawyków kilka prostych zasad. Zgodnie z regułami Ajurweda, czyli systemu medycyny indyjskiej znanego już w starożytności, istnieje 6. prostych porad dotyczących „sztuki picia wody”:

1. ZACZNIJ DZIEŃ OD SZKLANKI WODY

Potrzebujesz energii na cały dzień, a pierwszą rzeczą, która przychodzi ci do głowy z samego rana, jest wypicie dobrej kawy? Zanim podejdziesz do ekspresu, sięgnij po szklankę wody. Wypicie jej pomoże ci uzupełnić braki płynów po całej nocy, a dodatkowo pobudzi twój układ przemiany materii. Co więcej, dzięki temu nawykowi, pozbędziesz się toksyn, które nagromadziły się podczas snu. Taka ilość wody na rozpoczęcie dnia nie tylko oczyszcza jelito grube, ale również umożliwia organizmowi przyjęcie nowych składników odżywczych.

2. SĄCZ, ZAMIAST PIĆ DUSZKIEM

Po co ten pośpiech?! Wypijanie sporej ilości płynów na raz nie przynosi żadnych korzyści. Paradoksalnie, zamiast nawadniać organizm, może doprowadzić do jego odwodnienia. Dlaczego? Ponieważ przez szybkie spożywanie dużej ilości wody, wypłukujemy cenne sole mineralne. Z tego względu wodę należy pić powoli i małymi łyczkami.

zakwaszenie organizmu

3. NIE PIJ WODY W TRAKCIE POSIŁKU

Często podkreśla się, że nie należy pić wody w trakcie spożywania posiłków i nie jest to żaden mit, tylko reguła, o której warto pamiętać. Warto wiedzieć o tym, że enzymy zawarte w naszej ślinie pomagają rozbić pokarm i pobudzić żołądek do trawienia. Dlatego przyjmowanie płynów podczas jedzenia rozcieńcza enzymy trawienne i spowalnia proces przemiany materii.

4. PIJ LETNIĄ WODĘ

Zasady Ajurwedy głoszą, że picie zimnej wody gasi „ogień trawienny”, w wyniku czego gromadzą się toksyny, które spowalniają proces przemiany materii. Pamiętajmy, że cieplejsza woda stymuluje enzymy trawienne oraz poprawia nasze krążenie.

5. PIJ, KIEDY TYLKO POCZUJESZ PRAGNIENIE

Zasada jest prosta – przede wszystkim „słuchaj swojego organizmu” i reaguj na jego potrzeby. Jeśli poczujesz pragnienie, to jest to wyraźny sygnał, że twoje ciało potrzebuje wody. W ten sposób z pewnością dostarczysz sobie odpowiednią ilość płynów. Wyjątek pojawia się w przypadku odwodnienia, kiedy organizm zapomina o tym, że powinien domagać się wody. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie pojawiły się takie objawy jak m.in. suchość skóry i słaba kondycja włosów, wysypki, zaparcia oraz ciemne zabarwienie moczu.

6. PRZYGOTUJ ZDROWĄ MIESZANKĘ

Eksperci radzą, by spożywać 1 litr wody na 30 kg masy ciała. A jednak warto wiedzieć, że ilość spożywanych płynów wcale nie równa się ilości wchłanianej przez nasz organizm. Dlatego jeśli zbyt często korzystasz z łazienki, to prawdopodobnie nie absorbujesz zbyt dużo wody, którą wypijasz. W tym przypadku poleca się zmniejszenie jej spożycia i przygotowywanie płynów z solą nierafinowaną, taką jak np. sól himalajska. Na szklankę wody potrzebna jest szczypta soli – zawarte w niej pierwiastki, minerały i elektrolity skutecznie regulują zawartość wody w organizmie.

Zobacz także: