Składniki bez których, żaden detox i oczyszczanie jelit nie będą skuteczne.

Oczyszczanie organizmu przypomina generalne sprzątanie, umożliwiając uwolnienie się od szkodliwych substancji, które gromadzą się w naszym ciele. Wymaga od nas zastosowania szczególnych środków, które ułatwiają organizmowi uporanie się z truciznami na które jesteśmy narażeni w nie tylko w miejscu pracy, ale i codziennym życiu.

jedzenie na odmłodzenieIstnieją liczne sposoby, które wspomagają nas w tym procesie – diety, uprawianie sportu, niektóre suplementy, które naturalnie przyspieszają metabolizm. Ale nasz organizm ma również możliwości samoistnego oczyszczania z toksyn – robi to każdego dnia. Jednak te efekty zależą od jego ogólnej sprawności. W szczególności usuwane są przez nerki, układ oddechowy  i przewód pokarmowy.

Częściowo toksyny wydalane są przez skórę, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych wyprysków. Jednak najważniejszym organem umożliwiającym odtruwanie jest wątroba, która ma własne systemy unieszkodliwiające toksyny. Czyni to za pomocą licznych reakcji chemicznych, które odbywają się za pośrednictwem enzymów – białek specjalnie do tego przystosowanych, oraz ich kofaktorów. Należą do nich witaminy, niektóre pierwiastki (jak wapń, selen). Dlatego w trakcie takiego detoksu musisz dbać, by dostarczyć je sobie w odpowiedniej ilości.

Pewnie zastanawiasz się, czym są i gdzie znajdują się owe szczególne składniki?

4 niezbędne składniki dla dobrego oczyszczania organizmu.

Po pierwsze- WAPŃ

Zapewne wiesz, że wapń to niezbędny budulec dla kości i zębów. W ciele dorosłego człowieka znajduje się aż 1,2 kg tego pierwiastka, z czego około 99% znajduje się w jego największym magazynie – układzie kostnym. Jeśli go tam nie ma, chorujemy na osteoporozę. Pozostała część ma jednak wiele zadań. Wapń jest niezbędny do skurczu mięśni – również serca. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi, przekazywania impulsów w neuronach… Oraz właśnie w oczyszczaniu.

Umożliwia eliminację aflatoksyn – szkodliwych substancji produkowanych przez grzyby, związanych z powstawaniem raka wątroby. Poza tym wspomaga usuwanie kadmu – szkodliwego metalu ciężkiego.

Popularne: Zobacz, 11 powodów, aby przestać pić mleko!

Kadm zawarty jest w dymie papierosowym, skąd ponad połowa wchłaniana jest przez nasze płuca, następnie przedostaje się do wątroby oraz nerek, wywołując ich uszkodzenie. Ponadto potrafi się kumulować w naszym organizmie.  Działa przeciwnie do wapnia – zaburza przekaźnictwo nerwowe, i powoduje demineralizację kości. Spożywanie odpowiedniej ilości wapnia zapobiega wchłanianiu tego pierwiastka w przewodzie pokarmowym, jak również innych metali ciężkich, jak ołów i cynk.

Poza tym, wapń wiąże kwasy tłuszczowe w jelicie uniemożliwiając ich wchłanianie, ponieważ tworzy z nimi nierozpuszczalne kompleksy. W ten sposób może zapobiegać powstawaniu raka jelita grubego, który jest związany ze zwiększonym spożyciem tłuszczy nasyconych.

Wapń najlepiej wchłania się podawany w postaci przetworów z mleka. Niestety, nietolerancja laktozy, związana z wzdęciami i biegunkami dotyczy nawet 1/3 dorosłych, a u osób rasy czarnej – nawet 80%! Dlatego potrzebują oni alternatywnych źródeł tego pierwiastka. Dużo wapnia mają migdały, natka pietruszki i soja, a także słonecznik oraz orzechy laskowe. Niektóre warzywa – brokuły, szpinak oraz szczaw również dostarczają nam tego mikroelementu, a przy tym – mają niewiele kalorii. Pamiętaj, że wielu Polaków cierpi na niedobór wapnia, a deficyt witaminy D go potęguje. Potrzebujesz 1000mg dziennie, a po 50 roku życia, w związku z zapobieganiem osteoporozie – nawet 1300mg.

Zobacz też: Idealny jadłospis na oczyszczanie z dużą ilością wapnia i niezbędnymi składnikami

Po drugie- WITAMINA C

Inaczej kwas askorbinowy, jest bardzo istotny dla procesów oczyszczania zachodzących w wątrobie. Należy do rodziny antyoksydantów. Usuwa wolne rodniki, uszkadzające komórki i ich DNA, przez co przyczyniają się do powstawania nowotworów. Witamina C jest też ważna w zwalczaniu infekcji – skraca okres powrotu do zdrowia i redukuje objawy przeziębienia. Dlatego koniecznie potrzebujesz jej podczas oczyszczania i to w dawce nawet trzykrotnie większej niż normalnie – od 100 do 200 mg dziennie. Taka ilość pobudza aktywność układów oczyszczających w wątrobie. Zmniejsza również ilość cholesterolu we krwi, który wiąże się z ryzykiem chorób serca i rozwoju miażdżycy.

Bogate w witaminę C są przede wszystkim cytrusy (kiwi, pomarańcze, cytryna, grejpfrut), oraz warzywa – ziemniaki i kapusta. Dostarczana w postaci soku z żurawiny dodatkowo chroni przed infekcjami układu moczowego, szczególnie często dotykających kobiet.

Po trzecie-KAROTEN

Ta nazwa oczywiście kojarzy nam się z marchewką (z ang. carrot). Karoten jest naturalnym barwnikiem, nadającym jej ów pomarańczowy kolor. Z β-karotenu wytwarzana jest witamina A, będąca silnym antyoksydantem, a także substancją niezbędną dla zdrowia oczu i skóry.

Chroni również przed infekcjami – u często przeziębiających się dzieci stężenia karotenu i witaminy A są niższe. W karoten obfitują głównie czerwone i pomarańczowe warzywa – dynia, papryka, pomidory, ale też brokuły i szpinak.

Po czwarte-GLUTATION


Jest niezbędny dla naszego organizmu, dlatego każda komórka potrafi go wytwarzać. Ów silny przeciwutleniacz , utrzymywany na właściwym poziomie chroni nasze komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki oraz toksyny pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Bierze też udział w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, w którym produkowana jest energia  w postaci ATP.

Dlatego jest szczególnie ważny dla sportowców, gdyż jego suplementacja zmniejsza uczucie zmęczenia. Okazuje się, że jest też  niezbędna w wielu chorobach, w których nasze tkanki ulegają zniszczeniu – chorobach jelit, płuc oraz w infekcjach wirusowych. Pomaga też usuwać metale ciężkie jak rtęć, ołów i arsen. Jednak wraz z wiekiem stężenie glutationu ulega obniżeniu.

Źródłem glutationu są orientalne przyprawy jak: kurkuma, oraz awokado, szparagi i czosnek.

Oczyszczanie organizmu ma wiele zalet. Ponieważ uwzględnia ubogokaloryczne warzywa i owoce w dużych ilościach, przyczynia się do utraty wagi. Dieta w czasie detoksu winna zawierać same zdrowe produkty, jak najmniej przetwarzane.

Możesz tworzyć różne kombinacje sałatek z dodatkiem orzechów (będących źródłami wapnia, magnezu i selenu). Ciekawą propozycją na naturalne oczyszczanie są, modne ostatnio, zielone koktajle – gdzie bazą są owoce (przykładowo pomarańcze, banan i kiwi), a intrygującą, zieloną barwę uzyskuje się przez dodanie zielonych warzyw (szpinaku, ogórka lub sałaty). To połączenie może się wydawać nieapetyczne, ale nutka warzyw jest w nich naprawdę niewyczuwalna. Dzięki ich dodatkowi taki koktajl zawiera też mniej cukrów i znacznie więcej błonnika.

Zastosuj: Zestaw specjalnie skomponowanych posiłków w tym soków, zup i pysznych przekąsek, które usuną toksyny i oczyszczą Twój organizm.

Oczyszczanie może mieć formę głodówki, należy jednak zachować ostrożność w tym przypadku. Szczególnie, gdy trwają dłużej niż jeden dzień . Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą chorobę, w tym serca i układu pokarmowego, powinieneś skonsultować się z lekarzem, czy ów sposób jest dla Ciebie odpowiedni.

Detoks ma też niebywałą zaletę – usuwa wolne rodniki, odpowiedzialne za proces starzenia się – nie tylko skóry, ale też innych organów. Dostarczając sobie „antyoksydacyjną bombę” zdrowych produktów naturalnie spowalniasz ten proces, dając im szansę na regenerację. Dlatego potraktuj oczyszczanie organizmu jak wiosenne porządki – poczujesz się rześko i lekko, i z nową energią rozpoczniesz kolejny sezon.

Oto jak dobrze przeprowadzić oczyszczanie organizmu:

Proponuję Ci kompletny 14 -Dniowy Program Oczyszczający, który w NATURALNY i skuteczny sposób, usunie toksyny i sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się zdecydowanie lepiej.  Jak to działa? Proponuję Ci zestaw specjalnie skomponowanych posiłków w tym soków, zup i pysznych przekąsek, które usuną toksyny i oczyszczą Twój organizm. Zestaw produktów jest tak przygotowany, aby maksymalnie przyspieszyć oczyszczanie. Już po kilku dniach ich spożywania, odczujesz wyraźną różnicę nie tylko w samopoczuciu, ale także w swoim wyglądzie. Dodatkowo, proponuję kilka pysznych herbatek oczyszczających, które w naturalny sposób wzmocnią efekt oczyszczania, a także poprawią stan Twojej skóry. Możesz wypróbować go na następnej stronie.