Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej i najchętniej wybieranej Diety Venus
Autorka wielu książek ze zdrowymi przepisami i poradami

Jedzenie ma bardzo silny wpływ na Twoje samopoczucie. Na to, jak się czujesz, wpływa nie tylko ilość jedzenia, ale przede wszystkim, jego jakość. Część produktów spożywczych ma na tyle niekorzystne działanie, że może zmieniać Twój nastrój, zmniejszać odporność na stres oraz przyczyniać się do nasilenia zdenerwowania. Jak zwykle, wszystkiemu winne są fast-foody.

gruszka-259x300

Jedzenie produktów zawierających tłuszcze trans

Badania wskazują na to, że im więcej kwasów tłuszczowych zjadamy, tym gorzej się czujemy. Wynika to z tego, że kwasy tłuszczowe, wpływają negatywnie na metabolizm kwasów omega-3, które z kolei są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Niedobór kwasów tłuszczowych, wywołany przez częste jedzenie żywności przetworzonej, przekłada się na zwiększenie ryzyka depresji i częstsze zachowania określane jako antyspołeczne.

Osoby, które jedzą więcej kwasów trans, cechują się wyższym poziomem agresji oraz stresu. Może się to przekładać na częstsze picie alkoholu i palenie papierosów, co dodatkowo wpływa niekorzystnie na układ nerwowy.

Co gorsza, w przypadku tłuszczów trans, często dochodzi do błędnego koła – jeśli jemy „jedzenie śmieciowe”, gorzej radzimy sobie ze stresem i ponownie sięgamy po przekąski, które mają poprawić nasze samopoczucie. Tłuszcze trans wpływają niekorzystnie na zdrowie naczyń krwionośnych, zwiększając poziom cholesterolu LDL i obniżając ilość cholesterolu HDL. Szczególnie negatywne działanie, mają tłuszcze utwardzone, wchodzące w skład margaryny i produktów cukierniczych.

Największą zawartością tych tłuszczy, cechują się wypieki, krakersy oraz amerykańskie pączki typu donut z lukrem. Te ostatnie mogą zawierać nawet 40% tłuszczu trans.

Dlaczego producenci decydują się na dodawanie do produktów, tak dużej ilości tłuszczu trans? To proste – tłuszcz tego typu sprawia, że jedzenie jest smaczniejsze i ładniej pachnie. Dodatkowo, tłuszcz przetworzony nie jełczeje tak szybko, jak zwykły, przez co zwiększa okres przydatności produktów do spożycia.

O tym, że FDA nie zawsze stanowi autorytet, jeśli chodzi o odżywianie, świadczą błędne decyzje tej organizacji, dotyczące tłuszczów trans. W latach 80 XX wieku, uznała ona, że tłuszcze tego typu są bezpieczniejsze od zwykłych tłuszczów. Było to związane także z nagonką na tradycyjne tłuszcze. Echa tej decyzji odbiły się na zdrowiu milionów osób, a do Polski, moda na unikanie jedzenia tłuszczów nasyconych, doszła w latach 90. Dopiero kilka lat temu, poszliśmy po rozum do głowy i powróciliśmy do tradycyjnego, zdrowego jedzenia.

Popularne: Czy wiesz, które 5 produktów powinnaś wyeliminować z diety, aby schudnąć?

Słodzenie cukrem i słodzikami

Kolejnym produktem, który pogarsza nasze samopoczucie, są węglowodany. Z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej dowodów świadczących o tym, że wpływają one zwiększać ryzyko:

  • Nowotworów

  • Cukrzycy

  • Chorób serca

  • Depresji

  • Napadów gniewu

Cukier w pożywieniu ma bezpośredni wpływ na nasze złe samopoczucie. Można to łatwo poznać po sobie – gdy spada nam poziom glukozy, czujemy się zmęczeni i nie chce nam się pracować. Badania przeprowadzone w więzieniach, wskazują na to, że jedzenie pustych kalorii przekłada się na pogorszenie samopoczucia, a w rezultacie, wzrost agresji i strbutter-596296_960_720esu.

Podobne działanie mają słodziki, które dają krótkotrwałe poczucie przyjemności, a jednocześnie „oszukują” organizm i bardzo silnie pobudzają ośrodki nerwowe. Szczególnie groźnym słodzikiem jest aspartam, który zwiększa poziom fenyloalaniny we krwi.

Zbyt mała ilość kalorii

Dieta lub omijanie posiłków, przyczynia się do zwiększenia poziomu stresu, co jest związane z zaburzeniem w wydzielaniu serotoniny. Sytuacja nasila się jeszcze bardziej wtedy, gdy brakuje nam takich składników, jak mangan, witamina C, magnez i witaminy z grupy B.

Naukowcy odkryli także powiązanie między niedoborem pewnych substancji odżywczych, a zwiększoną przestępczością. Nie bez powodu, popularne stało się powiedzenie „Polak głodny, to zły”.

Nie daj się nabrać na niskokaloryczne diety, które oferują zrzucenie kilku kilogramów w kilka dni, ani na monodiety, podczas których jesz tylko zielony groszek albo pijesz koktajle.

Kuracje polegające na „oczyszczaniu organizmu” także mogą być szkodliwe, jeśli zastosujesz je dłużej, niż przez jeden dzień. Jednym z najgorszych rozwiązań, jest przejście na dietę, składającą się wyłącznie z soków owocowych. Podwyższają one poziom glukozy i powodują uczucie głodu.

Popularne: Chcesz jeść smacznie, a przy tym szybko schudnąć? Sprawdź, jakie przepisy pojawiają się w mojej diecie

W jaki sposób można zadbać o zdrowie naszego organizmu?

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem problemu z denerwowaniem się, wywołanym przez błędy żywieniowe, jest powrót do naturalnego, prawdziwego jedzenia. Oto kilka reguł, które Ci w tym pomogą:

  • Jeśli Twoi dziadkowie nie mieliby pewności że jakiś produkt można zjeść, nie jedz go.

  • Jeśli lista składników odżywczych jakiegoś produktu jest bardzo długa, nie jedz go.

  • Nie kupuj żadnych produktów, które nie ulegają zepsuciu (z wyjątkiem miodu). Do tej kategorii należy skrobia kukurydziana oraz cukier.

  • Jeśli nie możesz wypowiedzieć nazwy jakiegoś składnika wchodzącego w skład produktu, który masz zamiar kupić, zostaw go na półce.

Prawdziwe jedzenie, oznacza jedzenie zdrowego mięsa, ryb i jajek, od zwierząt żyjących w warunkach przynajmniej zbliżonych do naturalnych. Warzywa i owoce, które kupujesz, powinny być uprawiane w Twojej okolicy. Wybieraj produkty pełnoziarniste, nierafinowane oleje oraz żywność przygotowaną z użyciem ognia, a nie promieni mikrofalowych.

ZOBACZ TAKŻE

Wiesz na czym polega dieta na długowieczność? Jakie produkty wybierać?

Dieta Dr Budwing – czyli jak w naturalny sposób pokonać raka?

OTO DIETA NA KTÓREJ MOŻNA SCHUDNĄĆ JESZCZE SZYBCIEJ (nawet 10 kg w 30 dni!)