Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania

[dropcap]C[/dropcap]zasem, małe zmiany prowadzą do wielkich efektów. Tak jest w przypadku, tych 12 sposobów, które nie wymagają cięcia kalorii, głodówek, czy jakiś wielkich wyrzeczeń. Koniecznie je wypróbuj, bo to sprawdzone sposoby moje i moich czytelniczek. Jeśli zadziałały na nie, to być może zadziałają też na Ciebie…

1. Zjedz śniadanie NIE MNIEJSZE niż 300 kalorii!

Skup się jedynie na tym, aby to były zdrowe kalorie. Nie płatki śniadaniowe z mlekiem, ale np. jajecznica z 3 jaj, gruba kroma dobrego chleba, sałata, 1 pomidor i kawa. Założę się, że po takim śniadaniu jeszcze przez 2-3 godziny będziesz najedzona. Takie śniadanie ma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebujesz aby świetnie wyglądać i chudnąć. Dzięki tylko tej jednej zmianie, Monika z Krakowa schudła 7 kg w ciągu 6 miesięcy!

2. Dodawaj, a nie odejmuj!

Chodzi o to, aby włączyć do swojej diety zdrowe produkty, a nie na tym, aby się głodzić i nic nie jeść. Skup się też na tym, jakie składniki odżywcze mają produkty z których gotujesz. Czy jest tam błonnik, zdrowe tłuszcze, dobre białko, witaminy i minerały. Jeśli ich tam nie ma, wybierz produkty, które mają mnóstwo tych składników.

 POWIĄZANE: TE DANIA MOŻESZ DODAWAĆ DO CODZIENNEJ DIETY

3. Jedz mniej więcej o tej samej porze, także przekąski

obiadZaraz po przebudzeniu wypij wodę z cytryną. Pierwszy posiłek zjedz najpóźniej około godziny od przebudzenia się. Potem co 3-4 godziny, a ostatni posiłek na 2 godziny przed snem. Najlepiej rozpisz swój plan dnia na kartce i wyznaczyć pory jedzenia. To idealna metoda planowania czasu posiłków.

4. Gotuj wspólny posiłek dla siebie i rodziny

Nie ma sensu gotować „na dwa gary”. Odchudzanie i trzymanie diety będzie łatwiejsze, gdy wszyscy będziecie jeść to samo. Jedzenie, które pomoże Ci schudnąć wcale nie musi być niesmaczne.

5. Zamień auto na rower albo trampki!

Idealnie jeśli uda Ci się do pracy chodzić na piechotę, a jeśli masz nieco dalej rowerem. To „rowerowanie” jest teraz bardzo modne, a przy tym super zdrowe. Już 30 minut w średnim tempie to około 250 kalorii. Pani Alicja schudła w ciągu 4 miesięcy 11 kg dzięki, temu, że zrezygnowała z dojazdów autem, a zaczęła chodzić na piechotę.

6. Nie kupuj żadnego jedzenia, które zawiera cukier, fruktozę lub syrop kukurydziany

Jest mnóstwo produktów, które nie mają tych składników. Wystarczy, że będziesz czytać etykiety. To sztuczne jedzenia zazwyczaj zawiera też tłuszcze trans, które są szkodliwe i zatrzymują odchudzanie. Ta prosta zmiana, może spowodować spadek wagi nawet o 1-2 kg w ciągu miesiąca.

7. Zasada 1:1

„Dopełniaj” swoje posiłki warzywami .Za każdym razem kiedy coś jesz, staraj się „dopełnić” posiłek taką samą porcją warzyw. Np. jeśli jesz porcję kurczaka, to włóż sobie mniej więcej taką samą wagowo porcję warzyw. Taki obiad „doładowany: brokułami, marchewką, sałatą, pomidorami, po pierwsze idealnie zaspokoi głód, po drugie dostarczy błonnika, który ułatwia odchudzanie, mnóstwo witamin i składników odżywczych.

dieta_alchemia Odchudzania

8. 90% posiłków jedz w domu

Jedzenie na „mieście” może i smakuje, ale tylko dlatego, że ma mnóstwo tłuszczu, cukru i innych wypełniaczy, a to tylko puste kalorie, po których zaraz znowu jesteś głodna. Inną wadą takiego jedzenia, jest też to, że restauracje prześcigają się o wielkość porcji i podają ogromne porcje jedzenia, o wiele za duże na Twoje zapotrzebowanie.

9. Zrezygnuj z „powiększania”

Jeśli jesz na mieście, nigdy nie „powiększaj” porcji jedzenia czy napojów. Jeśli zdarzy Ci się jeść w fast foodach wybierz małą porcję, a nawet zestaw dla dzieci.
Zamawiaj małego hamburgera, małą sałatkę, mały popcorn…
Taki „zabieg” pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 400 kalorii.

10. Nie jedz posiłków przed telewizorem

Zjesz wtedy nawet o 500 kalorii więcej. Twój mózg nie koncentruje się na jedzeniu, tylko na tym co się dzieje w telewizorze. Pakujesz w siebie kolejne porcje jedzenia i bo odczuwanie sytości zostało zaburzone.
Staraj się jeść przy stole, skupiając się na tym co masz na talerzu.

11. Zrezygnuj z kawy smakowej

Pij zwykłą czarną kawę. Te kawy smakowe, zresztą popularne w różnych sieciach, mogą zawierać nawet 300 kalorii extra, a to przez mleko, które ma 3,2% tłuszczu, cukier, bitą śmietanę i słodkie syropy. Czy wiesz, że nawet cynamon i kakao, którymi można posypać swoja kawę mają cukier. Sama tego doświadczyłam, kiedy posypując kawę porcją kakao zobaczyłam cukier.

12. Zrezygnuj z soków owocowych

Lepiej jeśli zjesz owoc niż wypijesz z nich sok. Owoc znacznie dłużej zaspokoi Twój apetyt niż sok. Poza tym na szklankę soku zawsze składa się kilka owoców, a co tym idzie, pijesz dodatkowe kalorie. Podczas gdy 1 jabłko ma 50 kalorii, szklanka soku jabłkowego co najmniej 150! Oprócz kalorii spożywasz też dużo więcej cukru-fruktozy, która nie sprzyja odchudzaniu.

Te proste sposoby, pozwolą Ci zaoszczędzić nawet około 1000 kalorii dziennie! Już tylko dzięki tym prostym zmianom, możesz schudnąć nawet kilkanaście kilogramów. Moja koleżanka, która od zawsze miała problemy z wagą schudła 25 kg, dzięki temu że zamieniała płatki śniadaniowe z mlekiem, kawę słodką na jajecznicę i zwykłą czarną kawę i zaczęła chodzić do pracy na piechotę. 

dieta_alchemia odchudzania_1