Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Najgroźniejsze dla serca są niesprawne tętnice, które zarastają płytką miażdżycową. Dobra wiadomość jest taka, że arterioskleroza w największym stopniu zależy od diety, którą możemy wszak kształtować tak, aby mieć serce jak dzwon.

Arterioskleroza to inaczej miażdżyca tętnic – proces osadzania się płytek cholesterolowych na naczyniach krwionośnych odprowadzających krew z serca. W efekcie dochodzi do zwężenia tętnic, a pompa serca musi pracować ze dwojoną siłą, aby podołać misji dokrwienia całego ciała.

Stąd tylko krok do chorób krążenia i zawałów, które są najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. A wszystkiemu winne są siedzący tryb życia, palenie papierosów, stres, a przede wszystkim niezdrowa, oparta na węglowodanach prostych dieta.

Popularne: Oto plan jedzenia, który jest dobry dla serca

Co jeść, aby mieć zdrowe tętnice?

Kluczowe dla zdrowia serca są takie witaminy jak: K2 i witamina D oraz wapń. Należy więc wybierać takie naturalne produkty, które zawierają te składniki.

Na szczęście, nie wszystko co smaczne szkodzi sercu, a zdrowe pokarmy nie tylko nie mają negatywnego wpływu na stan tętnic, ale wręcz pomagają w ich oczyszczaniu! Na liście największych sprzymierzeńców zdrowego układu krążenia znajdują się:

Tłuste ryby morskie – absolutny hit „sercowy”, który dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3, złożonych z DHA i EPA, obniżają poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL we krwi, zapobiegając tym samy tworzeniu się płytki miażdżycowej. Poleca się jedzenie łososia, makreli czy sardynek minimum 2 razy w tygodniu, najlepiej w formie pieczonej lub gotowanej na parze.

Orzechy i nasiona – bardzo bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone, jak również silne przeciwutleniacze oraz witaminę C, wspomagają zdrowie tętnic i serca i są najzdrowszą na świecie przekąską między posiłkami lub dodatkiem do tradycyjnych dań. Szczególnie warte uwagi są:

  • Nasiona chia – bogate w błonnik i kwas alfa-liponowy, obniżają ciśnienie krwi i pomagają wyrównywać poziom złego i dobrego cholesterolu.
  • Siemię lniane – również bogate w kwas alfa-liponowy siemię lniane pomaga czyścić tętnice i przeciwdziała procesom miażdżycowym.
  • Migdały – dzięki zawartości witaminy E, błonnika, magnezu i kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, pomagają pozbyć się złego cholesterolu i sprzyjają obniżaniu ciśnieniu krwi.
  • Orzechy włoskie – według badań naukowych spożywanie jednej porcji orzechów włoskich tygodniowo może nawet o 50% zredukować ryzyko zawału serca!

Owoce i warzywa – naukowcy twierdzą, że jedzenie 200 g owoców lub warzyw w ciągu dnia obniża ryzyko zatoru mózgu, który jest konsekwencją zablokowania tętnicy płytką miażdżycową. Wszystko co zielone ma znakomity wpływ na ogólny stan zdrowia, wagę ciała, a także redukowanie niszczącej działalności wolnych rodników, ale z punktu widzenia tętnic największymi hitami są:

  • Awokado – w badaniach klinicznych wyraźnie obniża poziom złego cholesterolu odpowiedzialnego za tworzenie się płytki miażdżycowej, zaś dzięki witaminie E oraz potasowi pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Arbuz – zawarta w arbuzach L-citrulina pomaga obniżyć ciśnienie krwi, stymulując produkcję tlenku azotu, który z kolei pomaga rozszerzyć światło tętnic. Badania naukowe sugerują także, że regularna konsumpcja arbuza ma wpływ na profil lipidowy krwi i ogranicza tycie w pasie, związane bezpośrednio z ryzykiem choroby serca.
  • Brokuły – bogate w witaminę K oraz sulforafan, związek siarki, który aktywnie przeciwdziała tworzeniu się płytki miażdżycowej, brokuły obfitują także w błonnik, który jest niezbędny do utrzymania w ryzach złych frakcji cholesterolu. Te niezwykłe zielone różyczki warto jeść nawet dwa razy w tygodniu, po solidnej porcji.
  • Szparagi – uznawane za doskonałego czyściciela tętnic, szparagi zawierają długą listę witamin (B1, B2, C, E, K) oraz cenne minerały, a przy tym stymulują organizm do wytwarzania glutationu, organicznego antyoksydantu, który przeciwdziała stanom zapalnym związanym z zablokowanymi tętnicami.
  • Czosnek – regularna konsumpcja aromatycznych ząbków zapobiega twardnieniu ścian tętnic, zwłaszcza aorty, i poprawia ich ogólny stan, poprzez obniżanie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Idealnie jest przy tym spożywać czosnek na surowo!

Popularne: Oczyść swój organizm z toksyn i poczuj się lżej

Oleje roślinne – chociaż nasycone kwasy tłuszczowe nie są już wedle naukowców głównym wrogiem tętnic, ponieważ za najszkodliwszy typ cholesterolu odpowiadają cukry proste, to tłuszcze roślinne, jedno- i wielonienasycone, mają dla zdrowia naszego serca najważniejsze znaczenie. Na uwagę zasługują:

  • Oliwa z oliwek – z pierwszego tłoczenia (extra virgin) to olej niezwykle bogaty w sprzyjające sercu polifenole oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone.
  • Olej kokosowy – mimo że zawiera kwasy tłuszczowe nasycone, w badaniach wykazuje się silnym działaniem ograniczającym tworzenie się płytki miażdżycowej – już przy poziomie konsumpcji wynoszącym 2 łyżki dziennie.
  • Olej lniany – podobnie jak samo siemię lniane, olej tłoczony na zimno ze złotych nasionek zapobiega twardnieniu tętnic i pomaga je oczyszczać dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych omega 3.

Przyprawy – rozgrzewające przyprawy idealnie pobudzają krążenie i sprzyjają niskiemu poziomowi cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Do codziennego jadłospisu wart na pewno włączyć:

  • Kurkumę – silnie przeciwzapalną i aktywnie przeczyszczająca zablokowane już częściowo tętnice.
  • Cynamon – obniżający poziom cholesterolu LDL i bogaty w antyoksydanty usprawniające działanie systemu krążenia.
  • Pieprz kajeński – zawarta w ognistym czerwonym proszku kapsaicyna wspomaga układ krążenia i pomaga nie tylko chronić tętnice przed zwężaniem, ale także redukować istniejące już złogi miażdżycowe.

Ważne: Czy na pewno wiesz wszystko o glutenie? Przeczytaj raport najnowszych badań naukowych!

Co warto pić na zdrowie… serca?

Do największych przyjaciół zdrowych tętnic należy zaliczyć:

Zieloną herbatę – niezwykle bogatą w katechiny, utrudniające wchłanianie cholesterolu z pożywienia. Już dwie filiżanki zielonego naparu dziennie mogą znacząco poprawić profil lipidowy krwi.

Sok pomarańczowy – niedosładzany sok z pomarańczy jest niezwykle bogaty w witaminę C, która przeciwdziała niszczącemu wpływowi wolnych rodników na tkanki, a przy tym redukuje także stany zapalne w obrębie układu krążenia.

Kawę – co za dużo to nie zdrowo, ale 1-3 filiżanki kawy pomagają obniżyć ryzyko choroby serca nawet o 20%! Naukowcy w Uniwersytetu Harvarda twierdzą wręcz, że kawosze, którzy nie piją więcej pięć filiżanek czarnego naparu dziennie, mają znacznie mniejsze ryzyko śmierci na zawał serca czy zator mózgu, niż osoby nie pijące kawy wcale. Podejrzewa się, że związki fitochemiczne zawarte w kofeinie mają silne działanie przeciwzapalne, redukując tym samym prawdopodobieństwo rozwoju arteriosklerozy.

baner-największy-leń

Zobacz też: