Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Żylaki to przypadłość, która może spotkać ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci i wykonywanego zawodu.

Faktem jest, że problem żylaków dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn (według badań amerykańskich naukowców z żylakami zmaga się około 25% kobiet i 10% mężczyzn).

Panie są bardziej narażone na żylaki ze względu na działania żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety, które od dłuższego czasu stosują hormonalną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą. Żylaki pojawiają się często u osób, które są narażone w pracy na długie stanie lub siedzenie i nie mogą zmienić pozycji na wygodniejszą.

Żylaki są nieestetyczne, niekiedy utrudniają choremu poruszanie się. Czy można walczyć z tą przypadłością domowymi sposobami? Można! I to nadzwyczaj skutecznie.

Popularne: Sprawdź, jak schudli inni! Niezwykłe efekty prostej diety!

Czym są żylaki?

Żylaki to nic innego jak poszerzone i znacznie wydłużone żyły powierzchniowe, które utrudniają przepływ krwi w kończynach dolnych. Dlaczego powstają żylaki? Z wielu powodów. Winne mogą być temu czynniki genetyczne, ciąże itp. (tak powstają żylaki pierwotne).

Możemy mieć też do czynienia z żylakami wtórnymi, czyli takimi, które tworzą się w następstwie przebytych chorób np. zapalenia żył.

Żylaki objawiają się ciężkością i opuchnięciem nóg, uczuciem zmęczenia nóg, kurczami i drętwieniem, brzydkimi pajączkami w okolicach łydek, kolan i ud, a także widocznymi pod skórą rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Bardzo zaawansowanym żylakom może towarzyszyć nawet owrzodzenie skóry.

Kiedy zauważymy u siebie takie niepokojące objawy warto udać się do specjalisty. Oceni on stadium zaawansowania schorzenia i zaleci odpowiednie postępowanie.

W aptekach możemy dostać niezliczone rodzaje leków, które mają pomóc w złagodzeniu objawów żylaków. Od rajstop uciskowych po środki farmakologiczne. Jak w tym gąszczu rozwiązań wybrać coś dla siebie?

Dobrym wyborem będzie postawienie na środki naturalne – większość farmaceutyków sprzedawanych w aptekach na problemy z żylakami ma skład oparty o naturalne ekstrakty roślinne!

Jakie domowe sposoby mamy do dyspozycji w walce z żylakami kończyn dolnych?

1. Po pierwsze prewencja…ćwicz i odpoczywaj!

Każda aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi w żyłach i obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne. Możesz spacerować, jeździć na rowerze, pływać, biegać…rodzaj aktywności nie jest ważny, najważniejsze, aby ruszać się regularnie.

Jeśli Twoja praca wymaga ciągłego spędzania czasu w jednej pozycji, to pamiętaj o przebieraniu nogami – wówczas krew zacznie krążyć szybciej i ryzyko powstania żylaków zostanie zniwelowane.

Uwaga! Lubisz siedzieć, zakładając nogę na nogę? Oducz się tego zwyczaju. Taka pozycja sprzyja powstawaniu żylaków, zwłaszcza w okolicach kolan i ud.

Kiedy po całym dniu dolegliwości żylne dają o sobie znać, to warto wziąć zimny prysznic, a następnie położyć się tak, aby nogi były wyżej niż głowa np. podkładając pod nie kilka poduszek lub opierając o ścianę. Dzięki temu pobudzimy krążenie w nogach.

2. Nasiona kasztanowca

W nasionach kasztanowca znajduje się substancja o nazwie escyna. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antyobrzękowe. Ponadto wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i rozrzedza krew, zapobiegając powstawaniu zakrzepów żylnych.

Wyciąg z nasion kasztanowca jest bardzo bezpieczny w stosowaniu, tylko w skrajnych przypadkach powoduje dolegliwości przewodu pokarmowego.

Wyciąg z kasztanowca znajdziemy w składzie niemalże wszystkich dostępnych bez recepty leków dedykowanych na problemy żylne.

3. Pestki winogron

Czyli słynny, znany nam z reklam wyciąg z Vitisvinifera (co oznacza tyle, co winorośl winna).

Wyciąg z pestek winogron wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne, wzmacnia je i niszczy wszelkie substancje, które mogłyby je osłabić. Wyciąg z pestek winogron zmniejsza krzepliwość krwi, dzięki czemu redukuje ryzyko zatorów, zawału serca i udaru mózgu. Wszystko dzięki dużej zawartości oligomerów procyjanidynowych, które są silnymi przeciwutleniaczami i zapobiegają stanom zapalnym ścian naczyniowych.

Podobnie jak wyciąg z kasztanowca, tę substancję znajdziemy w większości dostępnych bez recepty środków antyżylakowych.

4. Natka pietruszki

Natka pietruszki to kopalnia witaminy C, która jest silnym antyoksydantem. Dzięki zawartości rutyny ścianki naczyń krwionośnych zostają wzmocnione i są mniej podatne na pękanie.

Natka pietruszki zawiera też duże ilości witaminy A, która wzmacnia naczynia krwionośne.

Natkę pietruszki warto jeść na surowo np. jako dodatek do sałatek czy kanapek, ponieważ po ugotowaniu traci ona swoje cenne właściwości.

5. Nagietek

Nagietek nie tylko pięknie wygląda, ale też leczy. Ma wielką moc w niwelowaniu zmian skórnych.

Nagietek to źródło silnych antyoksydantów, mających działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, a przy tym pobudza krążenie.

Łagodzi bóle i obrzęki związane z żylakami kończyn dolnych, przeciwdziała tworzeniu się stanów zapalnych i odświeża zmienione chorobowo miejsca. Ułatwia leczenie trudno gojących się ran.

Można stosować go w różnych formach: w postaci herbatki, płynu do wcierania, nalewki czy toniku. Wystarczy regularnie nacierać miejsca z żylakami specyfikiem z wyciągiem z nagietka.

Dla wszystkich, którzy lubią nowe smaki, zaleca się nawet jedzenie świeżych, uprzednio umytych płatków nagietka.

Zobacz koniecznie: Jak oczyścić organizm i stracić na wadzę w 14 dni? To jest możliwe!

6. Oczar wirginijski

Oczar wirginijski wykazuje działanie obkurczające, dlatego żylaki i pajączki stają się mniej widoczne. Wzmacnia i utwardza ścianki naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi. Ponadto redukuje obrzęki nóg i działa przeciwzapalnie.

Wyciąg z tej rośliny przyspiesza gojenie się ran, szczególnie siniaków.

Zaleca się stosowanie okładów z naparu, używanie maści lub kremów na bazie tej rośliny lub wody oczarowej.

7. Pieprz kajeński

Pieprz kajeński jest bogatym źródłem flawonoidów. Łagodzi obrzęki, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zmniejsza widoczność żylaków.

Aby zobaczyć rezultaty, należy przez okres ok. 2 – 3 miesięcy 3 razy dziennie pić łyżeczkę pieprzu Cayenne rozpuszczoną w filiżance ciepłej wody.

8. Czosnek

Czosnek jest znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Wzmacnia odporność organizmu i poprawia jego ogólny stan. Jest nazywany naturalnym antybiotykiem.

Czosnek poprawia krążenie krwi, a tym samym zapobiega tworzeniu się zatorów mogących doprowadzić do zawałów serca i udarów mózgu. Usuwa toksyny, które niszczą ścianki naczyń krwionośnych.

Zaleca się regularne spożywanie czosnku, najlepiej na surowo.

jedzenie_zmniejszajace_apetyt

9. Witamina E

Witamina E uszczelnia naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację skóry i leczy stany zapalne. W efekcie żylaki są mniej widoczne i wyraźnie spłaszczone.

Witaminę E możemy kupić w aptece, wówczas należy wcierać ją w zmienione chorobowo miejsca. Możemy ją też przyjmować wraz z pożywieniem. Dużo witaminy E znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach, zielonych warzywach liściastych, kiełkach czy mące pełnoziarnistej.

10. Oliwa z oliwek

Ten znany od setek lat olej leczy stany zapalne, łagodzi obrzęki nóg, poprawia krążenie, napina skórę i zmniejsza ból.

Zmienione chorobowo miejsca należy regularnie masować odrobiną oliwy z oliwek.

Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, która może przysporzyć wielu problemów – rozpoczynając od względów estetycznych, a kończąc na uporczywych dolegliwościach bólowych. Warto z nimi walczyć jeszcze zanim się pojawią (odpowiednią profilaktyką), a nie wtedy, gdy dolegliwości są już bardzo nasilone.

13516733_1062963403751340_1112087744358580083_n

Przeczytaj także: