Chcesz szybciej schudnąć z brzucha i całego ciała, podejmij 30-dniowe wyzwanie na odchudzanie>>

Ograniczasz kalorie, starasz się unikać niezdrowego jedzenia, stosujesz ćwiczenia, a Twoja waga ani drgnie? To znak, że Twój metabolizm nie działa poprawnie, a za jego spowolnieniem może stać wiele różnych czynników.

Pamiętaj, że wiele osób ma podobne trudności w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Niejedna z nich poczuła się bezsilna w walce o wymarzoną sylwetkę. Pożądanych efektów nie zagwarantowała im nawet zmiana stylu życia.

Doskonale wiem, o czym piszę, bo w przeszłości spotkałam się z podobnymi przeszkodami. Wówczas jeszcze nie wiedziałam, że moje problemy wynikają z choroby Hashimoto. Kiedy jednak poznałam przyczynę, dlaczego nie mogę schudnąć, zaczęłam zwracać uwagę na inne rzeczy niż wcześniej. Dowiedziałam się, jakie produkty mi szkodzą, a które koniecznie powinnam włączyć do diety, aby przyspieszyć swój metabolizm.

Jak przestawić swój organizm z trybu magazynowania tłuszczu w tryb jego spalania? Przyjrzyj się czterem podstawowym czynnikom, które mogą mieć wpływ na to, że Twój metabolizm działa niepoprawnie.

4 CZYNNIKI, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA METABOLIZM:

  • obciążenie toksynami
  • poziom hormonów
  • stres
  • budowa ciała

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM?

Zmniejsz ilość toksyn w swoim organizmie

Wątroba odgrywa kluczową rolę w detoksykacji organizmu. Działa ona jak filtr, tzn. eliminuje szkodliwe substancje, zapobiegając ich przedostawaniu się do krwiobiegu i komórek. Magazynuje ona również cenne witaminy i minerały oraz wpływa bezpośrednio na metabolizm węglowodanów, białek, tłuszczy i hormonów. Kiedy jej funkcje zostaną zaburzone, może mieć to przełożenie na wiele poważnych chorób.

Przeciążona toksynami wątroba często utrudnia utratę wagi oraz spowalnia nasz metabolizm. Mają na to wpływ różne czynniki – przetworzona żywność, leki, alkohol, cukier, zanieczyszczenia oraz stres. Wówczas pojawiają się problemy metaboliczne, takie jak przybieranie na wadze (szczególnie w okolicach bioder, ramion i ud), wzdęcia brzucha, wahania nastrojów, problemy skórne, niski poziom energii, problemy z regulacja poziomu cukru, kłopoty ze snem, słabe trawienie i trudności w odchudzaniu.

Zobacz też: Zapisz się do nowego 30-dniowego wyzwania na odchudzanie>> 

Równowaga hormonów

Tarczyca

Kolejnym narządem odgrywającym ważną rolę w procesie metabolizmu jest tarczyca. Kiedy nie funkcjonuje ona prawidłowo, wpływa to bezpośrednio na nadwagę, problemy z układem trawiennym, kiepski nastrój, problemy ze snem oraz spadek energii. Jeśli tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów, zmniejsza się zdolność do spalania tłuszczu i utraty wagi.

Powszechnie przyjęło się, że niedoczynność tarczycy ma związek z naszymi genami. A jednak do tego rodzaju dolegliwości może również doprowadzić nieodpowiedni tryb życia, w tym zła dieta i brak aktywności fizycznej. Jeśli hormony T3 i T4, odpowiedzialne za metabolizm komórkowy, są produkowane przez tarczycę w nieodpowiedniej ilości, ma to bezpośrednie przełożenie na spowolnienie naszego metabolizmu.

Zobacz jak jeszcze możesz przyspieszyć odchudzanie z brzucha

Nadnercza

Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza jest regulatorem wydzielania hormonów nadnerczowych. Stanowi ona centralny system odpowiedzi na stres i wpływa na regulację apetytu, łaknienia, metabolizmu czy funkcjonowania tarczycy. Na stan magazynowania tłuszczu w naszym organizmie, bądź jego spalania, oddziałuje właśnie poziom stresu.

W odpowiedzi na stres gruczoły nadnerczy wydzielają kortyzol, który jest powiązany z funkcją tarczycy. Kortyzol wpływa na receptory tarczycy, czyniąc je bardziej wrażliwymi na hormony tarczycy. Kiedy poziom kortyzolu jest zbyt niski lub wysoki, może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy.

Nadnercza wydzielają również katecholaminy, do których należy adrenalina. Te związki chemiczne wspierają organizm w przemianie tłuszczu na energię, która jest potrzebna w radzeniu sobie ze stresem.Do wysokiego poziomu kortyzolu może przyczynić się częsty stres, brak aktywności lub jej nadmiar, nadużywanie kofeiny i alkoholu, nierównowaga poziomu cukru we krwi, problemy ze snem, stany zapalne oraz niewłaściwa dieta.

Jak zrównoważyć poziom kortyzolu? Warto zadbać o dobry sen, wybrać się na relaksujący spacer, spróbować medytacji i jogi, spędzać dużo czasu z bliskimi, suplementować magnez, pić zieloną herbatę lub odprężające zioła, takie jak napary z męczennicy czy waleriany.

Odpowiednia budowa ciała

Masa mięśniowa jest powiązana z podstawową przemianą materii. To właśnie na jej podstawie można oszacować, ile kalorii spalasz w ciągu doby, kiedy nie robisz dosłownie nic. Inaczej, jest to minimalna ilość energii potrzebnej do funkcjonowania organizmu. A zatem, im większa jest masa mięśniowa, tym większy jest współczynnik podstawowej przemiany materii, Oznacza to, im większa masa mięśniowa, tym większy BMR i więcej kalorii możesz spalić w danym momencie. Otóż mięśnie są jedyną metabolicznie aktywną tkanką, dzięki której możesz spalić nadmiar tłuszczu.

Im lepszy jest stan masy mięśniowej, tym bardziej wpływa to na regulację poziomu cukru oraz zdolność do jego spalania. Dlatego niezwykle ważna jest aktywność fizyczna – ćwiczenia i dużo ruchu w ciągu dnia.

Radzenie sobie ze stresem

Długotrwały stres może powodować gwałtowny wzrost wydatków energetycznych. Efektem jest zmęczenie i brak siły na cokolwiek. Z tego względu warto jest zidentyfikować źródło swoich problemów i zastanowić się, co może być bezpośrednią przyczyną stresu. Warto zastanowić się również nad poziomem stresu i sposobem jego redukcji. Jeśli w danym momencie Twojego życia, jest on niemożliwy do całkowitego wyeliminowania, staraj się go złagodzić prowadząc aktywny tryb życia, spożywając redukujące stres produkty oraz pijąc ziołowe napary.