Kochani, już nie mogłam doczekać się tego wpisu.

Interesujecie się zdrowym stylem życia, więc z pewnością macie świadomość, że w kartonowych sokach ze sklepów nie znajdziecie zbyt wielu witamin i minerałów. Ich zdecydowanym przeciwieństwem są świeżo wyciskane soki, które są prawdziwym bogactwem cennych składników odżywczych.

Część z Was pewnie się zastanawia, jak najlepiej taki sok zrobić i jaki sprzęt do robienia soków sprawdzi się w 100 %. No właśnie. Sama miałam ten dylemat. W końcu doskonale wiemy, że każda przeróbka surowych owoców i warzyw może pozbawić je wielu wartości. Kiedy zagłębiałam się w ten temat, dowiedziałam się, że o wiele lepszym wyborem od sokowirówki jest wyciskarka wolnoobrotowa. Dlaczego?

Po pierwsze – w wyciskarce warzywa i owoce nie są poddawane wysokiej temperaturze, przez co nie tracą cennych enzymów. Po drugie – z użytych produktów otrzymujemy znacznie więcej soków. Po trzecie – do wyciskarki możemy wrzucać niemal każdy owoc czy warzywo – od twardych korzeni po liście. Te trzy podstawowe cechy charakteryzują wszystkie wyciskarki. Tylko jak w gąszczu tych sprzętów wybrać tę najlepszą?

Bohaterką mojego testu jest wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2088. Sprzęt nie waży mało, bo 7,3 kg, ale dzięki temu mocno i stabilnie stoi na kuchennym blacie. Nawet, kiedy wrzucam do niej bardzo twarde buraki, do których wyciskania trzeba użyć dużo więcej siły, gumowe nóżki wyciskarki w ogóle nie ślizgają się po powierzchni.

wyciskarka skg 2088

Przyznam się Wam dziewczyny, że jedną z cech, która skłoniła mnie do zakupu tej właśnie wyciskarki, jest również jej piękny metaliczny czerwony kolor, który idealnie komponuje się z moją nowoczesną kuchnią i brązowymi blatami (w ofercie są dostępne jeszcze trzy inne kolory – czerń, srebrny i biały). Ale to nie jedyne rzeczy, które przyciągnęły moją uwagę. Poniżej przedstawiam Wam kilka zalet.

DUŻY OTWÓR WSADOWY

W porównaniu do innych dostępnych na polskim rynku wyciskarek wolnoobrotowych, SKG 2088 posiada duży otwór wsadowy o średnicy 75 mm. Chyba największy, jaki do tej pory widziałam. Dzięki temu, miękkie warzywa i owoce można wrzucać do wyciskarki w całości, bez konieczności krojenia ich na drobne kawałki.

Jabłka, pomidory czy pomarańcze przechodzą przez otwór bezproblemowo. Otóż w  otworze kryje się metalowy nóż tnący, który z łatwością rozdziela miękkie warzywa i owoce. Takie produkty bez problemu przejdą przez otwór wyciskarki, ponieważ w komplecie znajduje się super poręczny popychacz, który idealnie mieści się w dłoni.

Jeśli chodzi o twardsze warzywa o małej zawartości wody, takie jak buraki, seler czy marchew, to najlepiej jest pokroić je na mniejsze kawałki. Nóż tnący jest tępy i ma stanowić zabezpieczenie przed włożeniem ręki do działającego urządzenia.

SILNIK

Do tej pory wstrzymywałam się z decyzją o kupnie wyciskarki, ponieważ wiedziałam, że muszę wybierać pomiędzy głośnym urządzeniem z mocnym silnikiem a tym, którego praca jest cicha, ale silnik pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, znalazłam w internecie  wyciskarkę SKG 2088, która według producenta łączy w sobie obie zalety – nie hałasuje i ma doskonałą wydajność.

Przyznajcie, cichy sprzęt w kuchni to niewątpliwy luksus. Wstajecie rano i nie zastanawiacie się, czy przez wyciskanie świeżego soku na śniadanie nie postawicie na nogi wszystkich domowników. Cicho pracujący sprzęt kuchenny nie budzi takich dylematów. Robicie sok o każdej porze, kiedy tylko najdzie Was ochota.

Silnik SKG 2088 ma moc 240 W. Jest to silnik indukcyjny, a nie szczotkowy, który często można spotkać w tanich wyciskarkach. Natężenie dźwięku wynosi około 60db, co sprawia, że wyciskarkę można zaliczyć do grupy cichych sprzętów.

TRZY SITA WYCISKAJĄCE

W zestawie SKG 2088 znajdziemy dwa sita wyciskające oraz jedno sito (nakładka) do lodów. Stwarzają one mnóstwo możliwości w przygotowywaniu różnego rodzaju zdrowych przysmaków – nie tylko świeżo wyciskanych klarownych soków z owoców i warzyw, ale również koktajli, smoothie, musów i przecierów, dżemów, roślinnego mleka, sorbetów, lodów, a nawet tofu.

Sita oraz wałek są wykonane z super trwałego materiału ULTEM. Warto również wiedzieć, że pozostałe części urządzenia, mające kontakt z żywnością, mają oznakowanie BPA free, czyli że są wolne od szkodliwych bisfenoli.

CZYSZCZENIE

Łatwe i bezproblemowe czyszczenie to kolejna zdecydowana zaleta wyciskarki SKG 2088. Przede wszystkim po zrobieniu soku nie musimy rozkręcać całego urządzenia i go czyścić, by zrobić kolejny. Metoda jest prosta, np. jeśli po zrobieniu soku z pomarańczy, mamy ochotę na szklankę innego wyciskanego owocu, wlewamy do wyciskarki (przy zamkniętym nieklapku, czyli zatyczce, dzięki której sok nie wycieka na blat) około 400 ml wody, czekamy kilkanaście sekund aż urządzenie się samo przepłucze, otwieramy zatyczkę i wylewamy wodę. I tak możemy zacząć wyciskanie soku z innych owoców. Ten szybki sposób czyszczenia został nazwany przez producenta metodą Fast Clean – to naprawdę super sprawa, bo dzięki temu oszczędzamy sporo czasu i o wiele przyjemniej korzysta nam się ze sprzętu.

Pamiętajmy jednak, że na koniec dnia, po kilkurazowym użyciu wyciskarki, należy dokładniej wyczyścić sprzęt, tak, żeby nie zostały w nim żadne suche resztki.

Przy okazji testowania wyciskarki wolnoobrotowej SKG 2088 chciałam Wam zaprezentować dwa pomysły na zdrowe soki oraz przepis na domowe mleko migdałowe.

SOK „ZIELONA BOMBA WITAMINOWA”

Już sam jego kolor kojarzy się ze zdrowiem. Zielony sok ze słodkich jabłek i świeżych warzyw stanowi solidną dawkę witamin i minerałów. Seler naciowy, podobnie jak natka pietruszki, są bogactwem witaminy C i mają jej więcej niż w cytrusach. Imbir poprawia metabolizm. Szpinak ma sporo magnezu, a jabłka dostarczą nam błonnika.

Wyciskając sok we wspomnianej wyciskarce wolnoobrotowej mamy pewność, że nie stracimy żadnych cennych składników odżywczych. A więc do dzieła!

Składniki:

3 średnie jabłka

2 łodygi selera naciowego

1 cm świeżego imbiru

garść natki pietruszki

2 garści liści szpinaku

Wykonanie:

Dokładnie myjemy owoce i warzywa. Następnie wrzucamy je po kolei do wyciskarki. Korzeń imbiru jest twardy, dlatego dobrze wrzucić go do razem z jabłkami – w ten sposób nie zmarnujemy żadnej części jabłka. Wyciskamy sok, przelewamy go do szklanki i gotowe! Pulpa warzywno-owocowa, jaka została po wyciśnięciu soku, jest sucha jak wiór (zobaczcie na zdjęciu poniżej). To oznacza tylko jedno – warzywa i owoce zostały wykorzystane w pełni, a naszej szklance znalazły się wszystkie cenne składniki odżywcze.

SOK TROPIKALNY

Tym razem odrobina wakacyjnych smaków na koniec lata, czyli sok będący połączeniem tropikalnych owoców, awokado i cytrusów, wzbogacony orzeźwiającą mocą świeżej mięty. Zawarta w ananasie bromelaina ma właściwości odchudzające. A jednak nie zawsze możecie skorzystać z cudownych zalet tego enzymu. Jeśli poddacie ananasa obróbce termicznej, po bromelainie nie pozostanie ani śladu. Na szczęście, w przeciwieństwie do sokowirówki, wyciskanie soku ananasowego w wyciskarce nie pozbawi Was tych korzyści.

Składniki:

1 awokado

1/2 cytryny

1 pomarańcza

1  małe mango

1/2 ananasa

garść świeżej mięty

Wykonanie:

Dokładnie myjemy i obieramy ze skórki wszystkie owoce. Z mango i awokado usuwamy pestkę, gdyż jest ona za duża i mogłaby uszkodzić wyciskarkę. Następnie wrzucamy wszystkie składniki z dodatkiem liści świeżej mięty. Wyciskamy sok i przelewamy go do szklanki.

Warto wrzucać do wyciskarki naprzemiennie twarde i miękkie owoce. Dzięki temu nic nie utknie w środku urządzenia, a my wyciśniemy 100 % soku.

MLEKO MIGDAŁOWE

Delikatnie słodkie, o orzechowym posmaku i pięknym zapachu. O wiele jaśniejsze i mniej rozwodnione od tego z kartonów, które kupimy w sklepach. W pysznym domowym migdałowym mleku nie znajdziecie takich składników jak cukier, modyfikowana skrobia kukurydziana, sztuczne zagęstniki i syntetyczne witaminy. A co najważniejsze – znajdziecie w nim znacznie większy procent migdałów.

Przepis na idealne mleko migdałowe okazał się bardzo prosty. Do jego wykonania potrzebowałam jedynie migdałów, wody, kilku dodających mu smaku składników i dobrej wyciskarki.  Najpierw, przez noc, namoczyłam migdały w wodzie, dzięki czemu stały się miękkie i o wiele łatwiej było je zmielić.

Składniki:

100 g migdałów

1 l wody

1 laska wanilii

2 duże daktyle (namoczone w ciepłej wodzie na kilka minut)

Wykonanie:

Przed przystąpieniem do robienia migdałowego mleka, migdały moczymy w wodzie przez około 6 godzin, lub zostawiamy je na całą noc. Kiedy orzechy już zmiękną, odcedzamy je z wody. Migdały i wodę wrzucamy do wyciskarki równymi porcjami, czyli wsypujemy niewielką ilość migdałów, a następnie mniej więcej tyle samo wody. Zależnie od tego, ile wlejemy wody, regulujemy gęstość migdałowego mleka. W międzyczasie dorzucamy również daktyle oraz wanilię. Z suchych wiórek, które zostaną po wyciśnięciu migdałów, możemy zrobić pyszne ciasteczka i ciasta.

 

 

Zalety wyciskarki wolnoobrotowej SKG 2088

  • cicha praca
  • system szybkiego czyszczenia Fast Clean
  • duży otwór wsadowy
  • ładny wygląd i stabilna budowa
  • soki z wyciskarki nie tracą cennych witamin i enzymów
  • 3 sitka, dzięki którym można robić nie tylko soki, ale i koktajle, lody, sorbety, mleka roślinne, dżemy, a nawet tofu
  • można do niej wrzucać twarde korzenie, migdały oraz włókniste liście i zioła
  • 10-letnia gwarancja

Czy mogę polecić tę wyciskarkę? Zdecydowanie tak! Przygotowywanie w niej soków to sama przyjemność.

Parametry techniczne:

 

MODEL: SKG 2088 BIG CALIBRE

NAPIĘCIE: 220 V

MOC: 240 W

WIELKOŚĆ OTWORU: 75 MM

WAGA BRUTTO: 9,4 KG

WAGA NETTO: 7,3 KG

UCHWYT: TAK

CZĘSTOTLIWOŚĆ PRĄDU: 50 HZ

WYMIARY: 165x235x475 MM

CZAS PRACY: 30 MIN CIĄGŁEJ PRACY

OBROTY NA MINUTĘ: 60 RPM (OBR/MIN)

 

Kolory wyciskarek SKG 2088:

 

Czerwony

Srebrny

Biały

Czarny

Gdzie kupić wyciskarkę SKG 2088?

Poniżej przedstawiam Wam listę sklepów internetowych, w których dostępne są wyciskarki SKG 2088. Aby przejść na stronę danego sklepu, wystarczy kliknąć w wybrane logo.

Facebook: