Czy da się żyć zdrowo bez owoców goji i wody kokosowej? Oczywiście. Nie popełniajmy błędu myśląc, że to co drogie i egzotyczne musi być lepsze. Dostosujmy to co jemy do swoich upodobań. Zamiast odrzucać konkretne pokarmy, znajdźmy dla nich zamienniki żywnościowe.

tanieMarketing odgrywa niebagatelną rolę także na rynku zdrowej żywności. Producenci i sklepy chcą sprzedawać, więc muszą wymyślć sposób jak przekonać klienta do zapłacenia wysokiej ceny za produkty importowane, trudniej osiągalne.

I tu pojawiają się naukowcy, którzy zgodnym chórem wymieniają najbardziej naładowane cennymi substancjami odżywczymi pokarmy na świecie: łososia, awokado,  ostrygi, szparagi, owoce acai i goji, nasionka chia, komosę ryżową, wodę kokosową… Dla zwykłego Polaka włączanie takich rarytasów do cotygodniowego menu oznacza olbrzymie obciążenie finansowe, a wszak nie samym jedzeniem człowiek żyje. A może znaleźć zamienniki żywnościowe?

W tym momencie pojawia się pytanie, czy nie można jeść zdrowo a taniej? Czy owe wspaniałe super-produkty żywnościowe zawierają witaminy, minerały i antyoksydanty, których nie znajdziemy nigdzie indziej? Naturalnie, że nie.

Ucząc się rozpoznawać siłę reklamowego przekazu, dostrzeżemy, że witamina C króluje w lokalnych polskich produktach, a antyoksydanty „rosną” wszędzie na świecie.

Zamienniki żywnościowe – jak zastępować drogie, zdrowe produkty tańszymi?

Owoce acai

To małe borówki pochodzące z Ameryki Południowej i pełne antyoksydantów zwanych antycyjaninami, które przeciwdziałają rakowi i chorobom serca, a ponadto bogate w kwas oleinowy. Antycyajniny występują jednak także pomarańczach, zaś kwas oleinowy znajdziemy w wysokim stężeniu w oliwie z oliwek oraz migdałach.

Owoce goji

Reklamowane są jako kopalnia witaminy C i antyoksydantów wspierających układ krążenia oraz odporność. Dokładnie te same wartości dostarczają nam nasz rodzime truskawki, które na zimę można mrozić, a latem zjadać kilogramami.


Awokado

To niezwykły owoc o niskiej zwartości cukru, wysokim stężeniu błonnika, karetonoidów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety, w cenie 6 złotych za sztukę nie każdy może pozwolić sobie na regularną konsumpcję. Surówka z marchewki z oliwą z oliwek będzie doskonałym zamiennikiem, dostarczając podobnych składników odżywczych jak awokado.

Zobacz to: Oto potrawy, które zniszczą tłuszcz na brzuchu. Jedz je!

Łosoś

To prawdopodobnie najzdrowsza z ryb, chociaż cieniem na jej walorach kładą się warunki hodowlane oraz skażenie oceanów. Obiad z łososiem może być dobrym pomysłem na szczególną okazję, ale mało kto może sobie na niego pozwolić w dzień powszedni. Tymczasem, białko i kwasy tłuszczowe omega 3 znajdziemy też w śledziach, pstrąg
u, sardynkach i makrelach
, które równie dobrze da się wkomponować w wykwintne dania i sałatki.

Nasionka chia

Zrobiły na świecie furorę jako wspaniałe źródło kwasów omega 3, błonnika i wapnia, nawet jeśli w rzeczywistości roślinne źródła omega 3 są wyraźnie uboższe w ważny kwas EPA niż morskie ryby. Aby więc zaoszczędzić, warto jeść więcej śledzi i sardynek (patrz wyżej), a w sałatkach i wypiekach nasionka chia zastępować bogatym w wapń makiem czy sezamem, który jest prawdziwą kopalnią minerałów.

Słodkie ziemniaki

Zachwalane przed dietetyków na całym świecie faktycznie są zdrowszą alternatywą dla zwykłych ziemniaków, dostarczając nam ogromnych ilości witaminy A, witaminy B6, manganu oraz błonnika. Zastąpić je jednak mogą z powodzeniem brązowy ryż, marchew oraz pestki dyni.

Szparagi

Kojarzą się eleganckimi kolacjami i kosztują niemało jako produkt luksusowy. Ich zalety zdrowotne polegają na wysokiej zawartości witaminy K, błonnika, kwasu foliowego, selenu, miedzi, a także witamin A, C i E, potasu i żelaza. Podobne właściwości mają jednak mniej eleganckie, ale równie zdrowe brokuł, kalafior i kapusta!

Wodorosty

Stały się modne wraz z rozwojem barów sushi i rosnącą popularnością kuchni orientalnej. Faktycznie, podwodne morskie warzywa obfitują w wapń, magnez, potas, jod i cynk, a dodatkowo zawierają kwasy omega 3, które chronią serce. Niestety, wodorosty nie są ani tanie, ani nie pasują każdemu pod względem smaku, bardzo „oceanicznego” w rzeczy samej. Dla większości z nas rozsądną alternatywą dla nori i kombu będą orzechy oraz zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak, boćwina czy kapusta. Jod zaś można znaleźć nie tylko w jodowanej soli kuchennej, ale także w jogurcie, dorszu oraz piersi z indyka.

Popularne: Co jeść, żeby spalić tłuszcz? 131 pokarmów, które Ci w tym pomogą!

Komosa ryżowa

Uważana jest za absolutny hit w kategorii węglowodanów – bogata w białko, a także żelazo, cynk, mangan, magnez, fosfor i witaminy z grupy B na pewno doda zdrowia każdemu obiadowi. Nie ma jednak wcale potrzeby kupować drogich ziarenek, jeśli często sięgamy po kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną i jaglaną – równie bogate w minerały i stanowiące źródło cennych aminokwasów.

Woda kokosowa

Jest idealnym naturalnym elektrolitem, który poleca się do uzupełniania płynów i minerałów po wysiłku fizycznym, biegunce czy wymiotach, ale nie jest ona w żaden sposób niezastąpiona. Picie wody z cytryną i podjadanie banana będzie równie efektywne!

Źródła:

http://www.foodmatters.com/article/cheaper-alternatives-to-superfoods

http://www.realsimple.com/food-recipes/shopping-storing/food/superfoods/acai

http://www.fitnessmagazine.com/recipes/healthy-eating/superfoods/the-new-superfoods/

http://www.eatingwell.com/healthy_cooking/healthy_cooking_101_basics_and_techniques/12_superfoods_to_help_you_eat_healthy_for_1_or_less?page=2

http://www.womansday.com/food-recipes/food-drinks/tips/g2211/best-superfoods/?slide=33&thumbnails=