Jeśli się odchudzasz to musisz jeść odpowiednie jedzenie, oto „25 przepisów spalających tłuszcz” zastosuj je i schudnij do wakacji.

Wielokrotnie już pisałam o zaletach pospolitych ziół, które nie tylko dodają daniom przyjemnych aromatów, ale mogą także ulżyć przy wielu dolegliwościach – od kłopotów trawiennych po obniżoną odporność. Dziś więcej o domowej uprawie…

Kupowanie pęczka szczypiorku, pietruszki czy mięty nie tylko jest mało ekonomiczne, ale często też niepraktyczne. Świeża nać szybko więdnie, a im dłużej jest trzymana bez wody, tym mniej witamin i antyoksydantów pozostaje w zielonych listkach. Idealnie jest więc każdorazowo zrywać świeże, aromatyczne zioła i dodawać je posiłków bezpośrednio przed konsumpcją. Naturalnie, posiadanie przydomowego ogródka bardzo ułatwia sprawę, ale okazuje się, że z powodzeniem można zioła hodować w mieszkaniu, a w okresie zimy jest to wręcz jedyna możliwa opcja.

Jedyny konieczny warunek to posiadanie dobrze nasłonecznionego okna – większość ziół potrzebuje dużo światła i naturalnie regularnego podlewania. Samych pomysłów na hodowlę jest jednak bardzo wiele i wszystko zależy od aranżacji kuchni, chęci i rozmiaru planowanego ogródka.

Jakie zioła można hodować w domu?

Nie każda roślinka poradzi sobie w doniczce na parapecie, dlatego warto wybierać odmiany bardziej odporne. Idealnym domowymi ziółkami są bazylia, pietruszka, szczypior, mięta, rozmaryn, tymianek, szałwia i oregano. Dla lepszych efektów poleca się wysiew nasion, a nie przesadzanie gotowych roślinek z supermarketów, które często naszpikowane są niepotrzebnie chemią, a ich korzenie są przesuszone lub zgniłe z powodu nieprawidłowego magazynowania.

5 pomysłów na hodowlę ziół w domu:

W doniczkach – tradycyjne doniczki prezentują się dobrze na większości parapetów, a ich wielką zaletą jest różnorodność kształtów i rozmiarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić korytko i wysypać w nim kilka różnych rodzajów nasion – każde w osobnej części. Pamiętajmy jednak, aby kupować donice w drenażem i podstawką, które zapewniają prawidłową regulację wilgotności. Należy także wziąć pod uwagę, że większe doniczki będzie trudniej przestawiać w razie nadmiaru słońca czy sprzątania.

W skorupkach od jajek – to bardzo uroczy, ekologiczny pomysł, który wymaga nieco zachodu, ale może stać się prawdziwą ozdobą kuchni. Do wykonania potrzeba opakowania po jajkach, zachowanych połówek pustych skorupek, nasionek i ziemi. Skorupki należy wypłukać gorącą wodą i pozostawić do wyschnięcia, a następnie igłą zrobić maleńkie dziurki w podstawie. Tak przygotowane skorupki napełniamy zwilżoną ziemią i wsypujemy nasionka, np. rzeżuchy czy pietruszki, a następnie umieszczamy na oknie w przepołowionym pojemniku po jajkach.

W słoikach – napełnione ziemią słoje są bardzo praktyczne, bo dają się powiesić na ścianie i jednocześnie łatwo umyć z zewnątrz. Przy starannym wykonaniu zioła w słoiku mogą też wyglądać bardzo atrakcyjnie, wspaniale pasując do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Jedyny problem to brak drenażu, bez którego roślina może zgnić. Dlatego dno słoja należy zawsze wysypać kamykami, które będą działać jak rezerwuar wody i odprowadzać z gleby nadmiar wilgoci.

W workach uprawowych – mniej estetyczne niż doniczki, worki uprawowe mają jednak swoje niekwestionowane zalety. Przede wszystkim są tańsze niż doniczki i łatwiej jest dopasować ich rozmiar do rośliny, a w okresie niewykorzystywania wygodniej jest pomieścić je w domu. Dzięki elastyczności dają się również ustawić gęściej, a nawet wcisnąć w zakamarki, gdzie nie wejdzie donica. Posiadają drenaż, więc muszą stać na podstawkach, gdzie woda będzie mogła swobodnie odciec.

Do góry nogami – bardzo ciekawym, estetycznym i oszczędzającym miejsce w kuchni pomysłem jest hodowla wisząca, w której zioła rosną w kierunku z góry na dół. Takie ogródek wymaga specjalnych pojemników, które mają odpowiednio zabezpieczony spód z dziurkami, przez które pędy mogą rosnąć. Rośliny wiszące podlewa się od góry, a zdaniem wielu ekspertów radzą sobie one lepiej niż w tradycyjnych doniczkach, gdyż nie muszą walczyć z siłą grawitacji. Nie ma również problemu ze zbieraniem listków pobrudzonych ziemią, która jest tutaj odgrodzona od części zielonej rośliny.

Jak dbać o zioła w domu?

Ziemia, w której hodujemy roślinki, powinna być zawsze wilgotna, ale należy wystrzegać się jednorazowego przelewania, które grozi pojawieniem się pleśni. Ponadto, jeśli słońce jest bardzo ostre lepiej przestawiać doniczki w cień w okresie południa – nadmiar światła może niektórym ziołom zaszkodzić. Bardzo ważna jest także technika zrywania, które powinno być dosyć regularne – nigdy nie należy odrywać więcej niż 1/3 liści i najlepiej jest zaczynać zbiór na dole, gdzie listki są najstarsze. Jeśli na roślinie pojawią się kwiaty, warto je poodcinać, aby zioła były aromatyczniejsze.

Zobacz także:

Źródła:

http://www.foodmatters.com/article/how-to-grow-your-own-herbs-on-your-kitchen-counter

http://grow-vegetables-at-home.com/container-gardening/the-advantages-of-growing-vegetables-in-planter-bags/

https://www.gardeningknowhow.com/special/containers/upside-down-gardening.htm

http://thepoultryguide.com/uses-for-egg-shell/

http://www.homedit.com/indoor-herb-gardens/