Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Sezon na rabarbar zaczyna się od kwietnia i trwa do końca czerwca. Warto więc wykorzystać ten moment, zanim całkowicie zniknie ze straganów i supermarketów, regularnie włączając go do swojego jadłospisu.
Rabarbar to warzywo cenione za wiele zdrowotnych właściwości. Ma niewiele kalorii i dostarcza nam mnóstwo cennych witamin i minerałów, takich jak witamina C, potas, sód, magnez, fosfor czy żelazo. Co więcej, zawiera polifenole (proantocyjanidyny) oraz karotenoidy (luteina, zeaksantyna i beta-karoten), które chronią organizm przed rozwojem komórek rakowych. Uwalniają się one pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego przy pieczeniu czy gotowaniu rabarbar nabiera właściwości przeciwnowotworowych.
RABARBAR – PRZEPISY NA SZYBKIE DESERY
WEGAŃSKI MILKSHAKE RABARBAROWY
Składniki (na 1 duży shake lub 2 małe):
5-6 łodyg rabarbaru
2 łyżki syropu klonowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
2 szklanki mleka migdałowego
1 banan (najlepiej mrożony)
szczypta cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 200ºC. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia rozłóż pokrojony w kostkę rabarbar, a następnie polej go syropem klonowym i ekstraktem waniliowym. Piecz rabarbar przez około 20-30 minuty, do momentu, kiedy stanie się miękki. Przełóż go do oddzielnego naczynia i pozostaw do ostygnięcia.
Do blendera dodaj mleko migdałowe, banana, cynamon i gałkę muszkatołową, a następnie wszystko zmiksuj. Dodaj 1/4 szklanki rabarbaru (możesz więcej). Zmiksuj wszystko na gładką konsystencję. Dodaj kilka kostek lodu i ponownie zmiksuj. Jeśli zależy Ci na rzadszej konsystencji, możesz dolać więcej mleka. Gotowy milkshake może poprószyć dowolnymi przyprawami lub wiórkami kokosowymi.
Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga What’s Cooking Good Looking
TRUSKAWKOWO-RABARBAROWY PUDDING CHIA
Składniki (na 2 porcje):
2 szklanki pokrojonych łodyg rabarbaru
2 szklanki pokrojonych w ćwiartki truskawek
1/4 szklanki wody
2 łyżki syropu klonowego
1,5 szklanki mleka migdałowego
1/4 szklanki nasion chia
1/4 szklanki wiórków kokosowych
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Wykonanie:
W średnim garnku podgrzej na wolnym ogniu rabarbar, wodę i syrop klonowy. Kiedy rabarbar zrobi się miękki, dodaj truskawki i kontynuuj gotowanie, do momentu, kiedy nie otrzymasz konsystencji sosu. Następnie pozostaw miksturę do schłodzenia. W celu zrobienia puddingu, wymieszaj ze sobą nasionka chia, mleko, wiórki kokosowe i ekstrakt waniliowy. Gotową miksturę wstaw do lodówki, na więcej niż godzinę. Kiedy pudding stężeje, przelej na jego wierzch sos truskawkowo-rabarbarowy.
Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Dietitian Debbie Dishes
TRUSKAWKOWO-RABARBAROWA PANNA COTTA
Składniki (na 4 porcje):
puszka mleka kokosowego
1 łyżka agaru
8 truskawek
1/2 szklanki pokrojonego rabarbaru
1 łyżeczka syropu klonowego
Wykonanie:
Przelej mleko kokosowe do małego rondelka, dodaj agaru i mieszaj wszystko przez około 10 minut (bez podgrzewania). Podgrzewając miksturę na średnim ogniu, doprowadź ją do lekkiego wrzenia, a kiedy pojawią się na niej małe bąbelki, mieszaj wszystko przez około 5 minut. W tym czasie mikstura powinna tężeć. Następnie zblenduj truskawki – gotowego puree powinno wyjść około 1/2 szklanki. Kiedy konsystencja będzie już idealna, dodaj 1/4 szklanki zblendowanych truskawek do kokosowej masy i dokładnie wymieszaj ze sobą wszystko, tak żeby mikstura zyskała delikatny różowy kolor.
Resztę przecieru zachowaj na później. Masę przelej do małych foremek, delikatnie nasmarowanych tłuszczem, i pozostaw na kilka minut. Następnie przenieś foremki do lodówki na około 1,5 do 2 godzin. W tym czasie przygotuj sos do panna cotty – kawałki rabarbaru przenieś do rondelka i podgrzewaj na małym ogniu. Dodaj truskawkowe puree i syrop klonowy i gotuj wszystko przez około 8 minut, mieszając od czasu do czasu sos drewnianą łyżką. Gotową miksturę odstaw do ostygnięcia. Kiedy panna cotta stężeje w lodówce, wyciągnij ją z foremek, podważając ich brzegi za pomocą noża do masła. Na koniec polej panna cottę przygotowanym sosem truskawkowo-rabarbarowym.
Przepis i zdjęcie pochodzą ze strony One Green Planet
PUDDING Z TAPIOKI Z TRUSKAWKAMI I RABARBAREM
Składniki (na 4 porcje):
Na truskawkowo-rabarbarowy kompot:
2 szklanki pokrojonego rabarbaru
3 łyżki ksylitolu
1 ziarenko wanilii, lub odrobina ekstraktu waniliowego
2 łyżki soku z cytryny
1 szklanka pokrojonych truskawek
Na kokosowy pudding z tapioki:
1 puszka mleka kokosowego
1/2 szklanki perełek tapioki
1 ziarenko wanilii, lub odrobina ekstraktu waniliowego
1/4 szklanki ksylitolu
Wykonanie:
W celu zrobienia kompotu, w rondelku zmieszaj ze sobą rabarbar, ksylitol, wanilię, sok z cytryny. Pozostaw składniki na 20 minut. Kiedy rabarbar zacznie wypuszczać soki, przenieś rondelek na palnik i gotuj na małym ogniu przez około 5-7 minut, do momentu, kiedy rabarbar zrobi się miękki. Przenieś miksturę do miski – jeśli używałeś ziaren wanilii, usuń je z kompotu. Kiedy rabarbar ostygnie, wymieszaj go z truskawkami. Na czas przygotowania puddingu, możesz przenieść kompot do lodówki.
W małym rondelku, przez około 15 minut, mocz perełki tapioki w mleku kokosowym. Po tym czasie gotuj wszystko na wolnym ogniu. Wrzuć ziarenko wanilii i dodaj ksylitol. Co jakiś czas mieszaj wszystko i sprawdzaj, by mleko się nie zagotowało. Pudding gotuj przez około 30 minut, do momentu, kiedy jego konsystencja zacznie tężeć. Usuń ziarno wanilii. Pudding serwuj na ciepło lub w pokojowej temperaturze z dodatkiem kompotu truskawkowo-rabarbarowego.
Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Kitchen Confidante
LODY TRUSKAWKOWO-RABARBAROWE
Składniki:
3 duże łodygi rabarbaru, pokrojone
3 szklanki truskawek, świeżych lub mrożonych
1/3 szklanki syropu klonowego lub miodu
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
puszka mleka kokosowego
szczypta soli himalajskiej
Wykonanie:
Umieść miskę z maszyny do robienia lodów w zamrażalniku. Do robota kuchennego lub blendera wrzuć rabarbar i truskawki i zblenduj na gładką masę. Następnie dodaj syrop klonowy, wanilię, mleko kokosowe i sól i ponownie zmiksuj. Do zmrożonej miski do lodów przenieś miksturę. Zakryj pokrywkę na górze i włącz ja, by rozpocząć chłodzenie. Zależnie od maszyny do robienia lodó, powinno Ci to zająć około 20-60 minut, aby otrzymać idealną konsystencję. Przenieś lody do dowolnego pojemnika z pokrywką i zamroź na około 2-3 godziny. Lody, po wyjęciu z zamrażalki, będą gotowe do spożycia za mniej więcej 20-30 minut.
- Jeśli nie masz maszyny do lodów, jest jeszcze inny sposób na domowe lody. Wystarczy, że masz metalową miskę ze szczelną pokrywką, którą, przed przygotowaniem lodów, powinieneś dobrze schłodzić. Deser należy wyciągać z lodówki i co jakiś czas blendować – dzięki temu usuniesz dokładnie wszelkie grudki i wtłoczysz powietrze do masy lodowej. Tę czynność wykonaj 2 razy – godzinę po włożeniu i tuż przed podaniem.
Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga I Food Real