Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Odżywiasz się zdrowo, dbasz o aktywność fizyczną, a mimo tego wciąż walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Na nic się zdały wszystkie Twoje starania, aby zyskać wymarzoną sylwetkę. Wiem, to niesprawiedliwe, bo dbasz o siebie bardziej niż inni, a nie wyglądasz jak okaz zdrowia. Osiągniecie celu utrudnia Ci uciążliwa dolegliwość – problemy z tarczycą. Nie poddawaj się i nadal szukaj przyczyny.
Poniższe wskazówki być może pomogą Ci znaleźć źródło problemu. Poznaj 7 czynników, które skutecznie mogą utrudniać Ci schudnięcie.
Problemy z tarczycą a stany zapalne organizmu
Wciąż szukasz przyczyny, dlaczego Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Źródłem tego problemu może być stan zapalny. W takim przypadku, nawet jeśli równoważysz poziom hormonów lekami, Twoje ciało będzie opierać się przed utratą wagi.
Leczenie chorób tarczycy (lub niedoczynności tarczycy) opiera się na czymś więcej niż na uzyskaniu dobrych wyników. Przede wszystkim kluczowy jest Twój styl życia, oparty na zdrowej diecie, bogatej w warzywa, jak również na dobrych nawykach, takich jak odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna i nawadnianie organizmu. W zredukowaniu poziomu stanu zapalnego pomocne mogą być również joga, akupunktura oraz medytacja.
Właściwe badanie tarczycy
Jeśli sprawdzasz tylko poziom TSH, to koniecznie zbadaj również poziom T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny). Poziom produkcji tych hormonów może odbiegać od normy, nawet jeśli Twoje wyniki TSH są prawidłowe. Być może w tym tkwi przyczyna, przez którą nie możesz zgubić zbędnych kilogramów. Z tego względu, aby w pełni monitorować równowagę swoich hormonów tarczycy, zwracaj przede wszystkim uwagę na poziom T3 i T4. W porównaniu z nimi TSH jest mniej ważny, gdyż w zasadzie jest on hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową.
Dodatkowo, osoby, które przyjmują leki na tarczycę, mogą mieć często obniżony poziom TSH. Przysadka mózgowa niekoniecznie musi zmuszać do pracy tarczycę, jeśli jest zachowany wystarczający poziom hormonów. W takim przypadku jedynym prawdziwym barometrem w badaniu zdrowia tarczycy jest sprawdzenie, ile wolnych hormonów tarczycy jest dostępnych w Twoim organizmie.
Zobacz też: Plan jedzenia w Hashimoto i niedoczynności tarczycy>>
Błędy w pracy metabolizmu
Problemy z tarczycą mogą spowalniać metabolizm. W celu jego przyspieszenia, ludzie często decydują się na bardziej intensywne i wymagające ćwiczenia, co akurat jest dużym błędem. Mało inwazyjne i łagodne ćwiczenia, które wprowadzisz do swoich nawyków, pomogą Ci zmniejszyć stan zapalny, co będzie sprzyjać odchudzaniu i wspomaganiu pracy tarczycy.
Tarczyca a poziom cukru we krwi
Jeżeli poziom hormonów tarczycy nie mieści się w normie, może mieć to wpływ na inne czynniki, np. na poziom cukru we krwi. Jego spora ilość może pobudzić system odpornościowy do atakowania tarczycy, szczególnie w przypadku chorób autoimmunologicznych oraz stanów zapalnych.
Z kolei niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) stymuluje działanie kortyzolu – hormonu stresu. Kiedy poziom cukru we krwi spadnie poniżej normy, organizm może zacząć myśleć o zbliżającym się kryzysie.
Wówczas wysyła do mózgu dodatkową glukozę i ogranicza proces trawienia. Kiedy ten proces powtarza się regularnie, poziom kortyzolu utrzymuje się na wysokim poziomie, w wyniku czego stres wzrasta. Wówczas ciało znajduje się w stanie chaosu (niezależnie od tego, jak dobrze jesz i jak regularnie przyjmujesz leki na tarczycę), a Ty doświadczasz huśtawki hormonalnej.
Osoby zmagające się z problemami tarczycy, które starają się zgubić zbędne kilogramy, często bardzo ograniczają spożycie kalorii w diecie. Zazwyczaj poziom ich dostarczania jest tak niski, że organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej liczby hormonów – organizm nie reaguje i zaczyna tylko produkować dodatkowe kilogramy.
Popularne: Jak za pomocą jedzenia, wyregulować poziom cukry we krwi
Otóż wydaje mu się, że znajduje się w fazie głodu, dlatego zaczyna magazynować tłuszcz. Tarczyca do prawidłowej pracy potrzebuje zrównoważonego cukru oraz węglowodanów – wówczas jest w stanie produkować hormony. Z tego względu ważne są regularne posiłki i odpowiednia ilość węglowodanów dostarczana do organizmu.
Tarczyca a odpowiednie nawadnianie organizmu
Przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ważna jest odpowiednia ilość dostarczanych płynów. To, jaką dawkę powinieneś ich dostarczyć, zależy od wielu czynników – pory roku, aktywności fizycznej, masy ciała oraz stanu zdrowia.
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy ze stanu odwodnienia swojego organizmu – ten problem szczególnie dotyczy osób z zaburzoną gospodarką hormonalną oraz z problemami tarczycy.
Kiedy organizm przez długi czas pozostaje w stanie odwodnienia, ciało nie wysyła odpowiednich sygnałów związanych z pragnieniem, gdyż nie wie, jaka ilość wody jest mu potrzebna. To, co dla jednej osoby spełnia normę, niekoniecznie musi być normą dla innych. Dlatego dobrym punktem wyjścia jest ustalenie podstawy nawilżania.
Odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko wpływa na równowagę hormonów, ale również na spadek masy ciała, zdrowie skóry, poziom energii i detoksykację (toksyny są częściowo wydalane z organizmu przez nerki i jelita).
Tarczyca a dobra jakość snu
Osoby, które zmagają się z chorą tarczycą, często cierpią na bezsenność. Czasem towarzyszy im szczególny rodzaj zmęczenia, kiedy człowiek czuje się wyczerpany, a jednocześnie nie jest w stanie zasnąć. Tego rodzaju reakcje mogą doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu.
Tarczyca a zdrowie jelit
Przy problemach z tarczycą warto zadbać o prawidłową dietę, bogatą w pokarmy z dużą ilością antyoksydantów (liściaste warzywa i owoce jagodowe), kwasu foliowego (awokado, jajka) oraz kolagenu (bulion z kości).