Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Nie ważne, na jakim etapie w życiu jesteś, bez względu na to, czy jesteś babcią, która chce cieszyć się życiem czy młodą mamą, która pragnie wskoczyć znowu w obcisłe dżinsy, utrata kilogramów nigdy nie jest prosta.
Wielu ludzi oczekuje od diet cudów i srodze zawodzi się na wynikach. Bo waga, nawet jeśli drgnie, to zwykle powraca do poziomu wyjściowego albo spadek jest mało satysfakcjonujący.
Przyczyną porażki tymczasem wcale nie musi być nieskuteczność danej diety – znacznie częściej polegamy na polu walki, ponieważ brakuje nam kompleksowego podejścia i konsekwencji.
Przede wszystkim przygotuj PLAN DZIAŁANIA
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań na rzecz odchudzania, trzeba przygotować się psychicznie i emocjonalnie. Choć brzmi to dziwnie, to jednak kiedy przygotujesz się odpowiednio i nastawisz psychicznie, masz dużo większe szanse na to, że długo wytrwasz stosując dobrą dietę.
Istnieje wiele rzeczy, które trzeba zastanowić i rozważyć przed rozpoczęciem odchudzania:
-
1. Odchudzanie to praca na pełen etat.
Co to znaczy? To, że nie możesz odchudzać się tylko rano, albo w wybrane dni, albo od poniedziałku do piątku. Odchudzanie nie bierze urlopu…Jeśli masz dużo kilogramów do zgubienia, to powinnaś tak zaplanować jedzenia, aby w każdy dzień, 7 dni w tygodni mieć odpowiednie posiłki. Wygrasz tę walkę, ale musisz się zaangażować i być konsekwentna!
2. Nigdy nie ma odpowiedniej pory na rozpoczęcie odchudzania.
Większa utrata masy ciała wymaga więcej czasu. Im szybciej zaczniesz tym lepiej dla Ciebie. Nie ma dobrej pory na odchudzanie, zawsze będzie jakiś grill, czyjeś urodziny, imieniny, wakacje…Po prostu musisz sobie powiedzieć DOŚĆ, zapamiętać cel i się go trzymać. Wiem, że nie jest łatwo, bo nawet w rodzinie można nie mieć wsparcia, ale TY jesteś silniejsza, pokaż co jesteś warta!
3. Co jeśli zdarzy się mały poślizg…
Nieważne, że się starasz i jak bardzo jesteś zmotywowana. Zdarzy się, mały poślizg…zjesz coś niedozwolonego, zjesz nieco więcej i dostajesz doła! Otóż miła moja, NIE ŁAM SIĘ!.
Tak ma 99% odchudzających się. Nic na to nie poradzić, możesz to jedynie zaakceptować, i czym szybciej to zrobisz tym lepiej dla Ciebie. Padłaś..powstań, jak piszą.
Zapamiętaj proszę, że ten jeden mały „grzeszek” nie może Cie złamać. Wracaj zaraz do stosowania diety i nie pozwól, aby jeden niewłaściwy posiłek, zniszczył cały twój wysiłek.
POPULARNE>> PLan jedzenia, na którym schudniesz nawet więcej jak 20 kg!
O czym należy pamiętać podczas odchudzania?
1. Pij dużo wody
To zalecenie znajduje się w każdym programie odchudzającym i jest, niestety, najczęściej ignorowanym. Większości z nas wydaje się bowiem, że zasadnicze znaczenie ma to co jemy, a nie to co pijemy. Tymczasem, zwykła czysta woda to nie tylko najlepszy katalizator wszystkich procesów zachodzących w organizmie, ale także idealny poskramiacz głodu i przyspieszacz metabolizmu. Badanie naukowe przeprowadzone w 2010 roku udowodniło, że osoby pijące 0,5 litra wody przed posiłkiem traciły podczas diety o 44% wagi więcej niż grupa kontrolna jedząca to samo! Oprócz wody wielu dietetyków poleca również picie kawy i zielonej herbaty, które wspomagają metabolizm – byle bez cukru i w rozsądnych ilościach!
2. Wybieraj jedzenie, które lubisz
Diety przygotowywane są dla ogółu i nie uwzględniają preferencji smakowych czy nietolerancji pokarmowych konkretnych osób. Dlatego właśnie nie ma sensu ślepo przestrzegać zasad danego reżimu, ale trzeba dopasowywać je do swoich potrzeb i możliwości. Jeśli więc w wybranej diecie są dania z pomidorami, na które jesteś uczulony, czy ryżem, którego nie znosisz, to poszukaj zamienników. Pomyśl które warzywa, owoce, zboża, mięsa czy rodzaj nabiału naprawdę lubisz najbardziej i, jeśli nie stoją one w sprzeczności z zasadami zdrowego odżywiania (nie są dosładzane, przesadnie tłuste czy przetworzone), komponuj zdrowe posiłki na ich bazie. Tym sposobem odchudzanie będzie przyjemnością!
3. Kontroluj porcje
Co z tego, jeśli zmienisz menu na zdrowe, ale będziesz nadrabiał ilością? To częsta pułapka wegan, którym wydaje się, że po wyeliminowaniu mięsa, nabiału i masła będą chudnąć, ale ich waga utrzymuje się w miejscu albo nawet rośnie… Bo pozbawieni sycącego białka zaczynają konsumować więcej chleba, makaronu, ryżu, itd.
Drugim problemem jest nawyk jedzenia dużych porcji, który nie ma nic wspólnego z głodem. Jemy wszystko, co dostaniemy na talerzu, nie bacząc jak wielki był ten talerz. To duży błąd, bo nic nie jest zdrowe w nadmiarze. Jeśli więc przyglądasz się jakiejś diecie, to zwróć uwagę nie tylko na to CO zaleca się w niej jeść, ale także ILE. Między 150 g a 300 g łososia jest bowiem duża różnica… Wielu ekspertów podpowiada, że wymiana talerzy w kuchni na mniejsze, pozwala oszukać mózg i faktycznie konsumować mniej, czując się tak samo nasyconym.
4. Jedz więcej warzyw i owoców
Warzywa i owoce powinny być podstawą każdej zdrowej diety i to w sporych ilościach. Kwestia czy owoców może być za dużo w jadłospisie wywołuje sporo kontrowersji – niektórzy uważają, że nadmiar cukru naturalnego pochodzenia też nie sprzyja zdrowiu naszych jelit i całemu metabolizmowi.
O przesadzie można jednak mówić dopiero, gdy ktoś konsumuje kilogram winogron czy bananów dzielnie. Pięć normalnych 100-150-gramowych porcji warzyw i owoców to jednak minimum, do którego powinniśmy dążyć, nie tylko ze względu na dopływ witamin i antyoksydantów, ale także błonnika roślinnego, który warunkuje efektywne odchudzanie i pomaga ograniczać apetyt. Naukowcy są zgodni, że ludzie jedzący więcej surowej zieleniny mają średnią mniejszą wagę, niż ci, którzy stronią od warzyw.
5. Wyeliminuj cukier, gdzie tylko się da
Żadna dieta świata, niezależnie od podejścia do konsumpcji mięsa, nabiału czy węglowodanów, nie zaleca spożywania cukru. Wynalezione przez człowiek kryształki nie mają bowiem żadnej wartości odżywczej, a zawierają ogromną ilość glukozy, której organizm nie może łatwo strawić bez nadprodukcji insuliny.
Cukier to nie tylko bowiem puste kalorie, ale także najgorszy wróg zdrowego metabolizmu. Zaburzając gospodarkę hormonów i enzymów w ciele, ogłupia mózg i powoduje autentyczne uzależnienie. Odwyk nie bywa łatwy ani przyjemny, ale realizowany krok po kroku, pozwala pozbyć się kilku kilogramów nawet bez zmiany pozostałego jadłospisu. Zacznij od wyeliminowania cukru do kawy i herbaty oraz napojów słodzonych, a potem zacznij piec z połową ilości cukru z przepisu!
6. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania!
Śniadanie to naprawdę podstawowy posiłek dnia, chociaż większość z nas nie wyobraża sobie raczej życia bez obiadu czy kolacji. Tymczasem po 7-8-godzinnej nocnej głodówce poziom cukru we krwi po przebudzeniu jest niski, a organizm nie ma z czego produkować energii.
W efekcie czujemy się słabo, ospale, jest nam zimno i dość pochmurnie, więc do obiadu zasiadamy już w pełnej desperacji… I najczęściej się przejadamy, wybierając dodatkowo dania tłuste i pełne węglowodanów. Jeśli jednak uda ci się zjeść porządne śniadanie – idealnie z pełnoziarnistymi węglowodanami, jajkami i zdrowymi tłuszczami roślinnymi (np. awokado), nie tylko będziesz czuć się o niebo lepiej, ale łatwiej będzie ci dotrzymać zasad diety przez cały dzień.
7. Kiedy jesz, nie rób nic więcej!
Jednym z największych przekleństw nowoczesnego społeczeństwa jest rezygnacja z rodzinnych posiłków i szybkie tempo życia, które zmusza wielu z nas do jedzenia na szybko – z okienka z fast-foodem, w drodze do pracy, itd. A gdy przyjdziemy już do domu, zasiadamy z talerzem przed telewizorem lub komputerem i zajadamy, patrząc się w ekran.
Taki sposób konsumpcji nie pozwala mózgowi skupić się na jedzeniu i zaburza funkcjonowanie mechanizmu sytości – jemy więc, nawet kiedy zaspokoiliśmy już głód. Jeszcze gorsze dla talii jest bezmyślne podjadanie przekąsek podczas wieczornego filmu, kiedy po prostu pakujemy w siebie niezdrowe najczęściej węglowodany. Tymczasem ludzie, którzy siadają normalnie do posiłków i wolno przeżuwają każdy kęs, jedzą w rzeczywistości mniej i nie mają problemów z nadwagą, nie mówiąc o dolegliwościach żołądkowych.
8. Ogranicz alkohol
Spożywanie napojów alkoholowych nie idzie w parze w odchudzaniem, już choćby z powodu pustych kalorii konsumowanych w olbrzymich ilościach zwłaszcza w piwie i drinkach. Ale to nie wszystko – organizm metabolizuje alkohol od razu, poświęcając na ten proces znaczną część swoich „sił przerobowych”.
W efekcie składniki odżywcze z jedzenia mogą być gorzej przyswajane, a trzustka musi produkować duże ilości insuliny, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Osoby nadużywające alkoholu mają zwykle zwolnioną przemianę materii, a tłuszcz szczególnie chętnie osadza się im na brzuchu. Czy to znaczy, że trzeba zrezygnować całkowicie z picia? Jeśli jest to zbyt trudne, warto pomyśleć o umiarkowaniu i zdrowszych alternatywach, takich jak wino.
9. Śpij jak najwięcej
Niewystarczająca ilość snu (mniej niż 7-8 godzin w jednym ciągu) powoduje zachwianie równowagi hormonalnej, a konkretnie wydzielania leptyny i greliny – hormonów odpowiedzialnych za poczucie głodu i sytości. Wystarczy, że raz wstaniesz o czwartej rano, a będziesz mieć tego dnia apetyt jak wilk!
Ale to nie wszystko – chroniczne niewyspani ludzie są podenerwowani i zestresowani, a takie nastawienie psychologiczne sprzyja podjadaniu tylko dla samej potrzeby uspokojenia się. Żadna dieta nie będzie efektywna, jeśli nie będziesz się wysypiać, a twoje ogólne zdrowie również może doznać szwanku.
10. Bądź swoim przyjacielem
Katowanie ciała głodówką czy katorżniczymi ćwiczeniami wywołuje w głowie negatywne myśli – cały proces tracenia wagi wydaje ci się wówczas udręką, którą chcesz jak najszybciej zakończyć. To częsty problem perfekcjonistów, którzy stawiają sobie mało realne wymagania i zawsze krytycznie patrzą w lustro.
Jeśli tymczasem spróbujesz potraktować odchudzanie jako nowy, lżejszy, ale wcale nie mniej przyjemny pomysł na życie, łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniach. Również cieszenie się z każdej pozytywnej zmiany, każdego straconego kilograma, pomaga umocnić motywację i uczy miłości do swego ciała. A to, że czasem powinie ci się noga i zjesz więcej albo ciężej, to też nie powód do rozpaczy i poddawania się – zaakceptuj fakt, że każdy popełnia błędy!
Oto co jeszcze możesz zrobić:
Już wiesz, co jeść, aby szybko schudnąć!
Teraz wystarczy jedynie zastosować moje wskazówki, a pierwsze efekty zobaczysz już po kilku dniach. Możesz także spróbować pysznych dań, skomponowanych tak, aby przyspieszyć odchudzanie. Skorzystaj z nich i ciesz się szczupłą sylwetką, bez liczenia kalorii, bez głodzenia się i bez łykania tabletek i suplementów na odchudzanie…zobacz więcej