Jak zrobić domowy ocet jabłkowy, zobacz dokładne składniki i czas przygotowania
Już Hipokrates, ojciec medycyny, używał tego złotego eliksiru jako naturalny antybiotyk i środek antyseptyczny do leczenia niemal wszystkich dolegliwości. Dzięki współczesnej technologii udało się dowieść, dlaczego ten „napój” jest tak bardzo skuteczny i leczy większość dolegliwości. Jest bardziej alkalizujący niż woda z cytryną a odpowiednio stosowany, potrafi „odkwasić” nawet najbardziej zakwaszony organizm. Istnieją badania, które wskazują, że domowy ocet jabłkowy tak silnie alkalizuje ciało, że może nawet powstrzymać rozwój raka.
ZOBACZ: Jak stosować ocet jabłkowy do leczenia?
Przepis na najlepszy domowy ocet jabłkowy
SKŁADNIKI
- 1 1/2 kg skórek z jabłek (u mnie było to 3 kg jabłek papierówek z własnego ogrodu)
- 1 1/4 litra wody
- 5 łyżeczek ciemnego nieoczyszczonego cukru
- 4 litrowy szklany słój (wyparzony we wrzątku i wytarty do sucha)
- gaza do zamknięcia słoja
- 1 gumka recepturka lub sznurek do obwiązania słoja
WYKONANIE
Do wykonania domowego octu jabłkowego najlepsze są stare odmiany jabłek: papierówki, antonówki,
reneta, kronselka, kosztel). Takie bez chemii i oprysków, które mają zdrową, wartościową skórkę.
Jabłka opłukać i obrać. Miąższ można wykorzystać do innych celów, a skórki zachować do przygotowania domowego octu jabłkowego.
Wodę zagotować, dodać do niej cukier i dokładnie wymieszać, aby się rozpuścił.
Do słoja włożyć skórki z jabłek, zalać letnią wodą z cukrem. Słój nakryć czystą gazą, kilkukrotnie złożoną, zawiązać recepturką lub sznurkiem i odstawić w ciepłe miejsce na 4 tygodnie.
Co 2-3 dni zamieszać drewnianą łyżką. Jeśli w tym czasie na powierzchni octu pojawi się pleśń, całość należy wyrzucić i zacząć przygotowanie octu od nowa.
Ocet jest gotowy, kiedy przestanie się pienić. To znak, że skórki ładnie sfermentowały i ocet nabrał już swoich dobroczynnych właściwości. Po tym czasie ocet przelać przez sito do butelek i dobrze zamknąć. Pozostałe skórki wyrzucam.