Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Problemy z skupieniem się, zapominanie, mglistość w głowie i opóźnione reakcje – wszystko to może mieć związek z dietą. Co jeść, aby łatwiej było myśleć? Poznaj najlepszą żywność na pamięć i koncentrację.

Tak jak inne organy ciała, mózg ma swoje własne potrzeby, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Sposób, w jaki są one zaspokajane, znacząco wpływa na przebieg procesów myślowych. Większości ludzi wydaje się, że inteligencja zależy od poziomu IQ i jedynie intelektualne ćwiczenia mogą ją wzmocnić. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej błyskotliwemu człowiekowi świata nie na wiele zdałby się wygłodzony rozum.

JEDZENIE NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

Każdy dzień niesie za sobą nowe wyzwania, związane z rozwiązywaniem problemów, kontrolą emocji i stresu, reagowaniem na różne sytuacje i uczeniem się nowych rzeczy. Im lepiej będziemy się odżywiać, tym łatwiej będzie mózgowi wykorzystywać swój pełny potencjał.

Mózg przede wszystkim potrzebuje sporych zasobów energii, ponieważ praca szarych komórek bywa bardziej energochłonna niż ćwiczenia fizyczne. Dwa podstawowe źródła energii to węglowodany oraz tłuszcze. Te pierwsze działają szybko i dostarczają łatwe do wykorzystania porcje glukozy, których działanie zna każdy, kto podczas egzaminu zjadł dwie kostki czekolady (słodycze powodują, że myślenie robi się ostrzejsze i łatwiej jest się skupić). Niestety, z cukrem łatwo jest przesadzić i już odrobina glukozy za dużo powoduje stan nerwowej hiperaktywności, a po jakimś czasie uczucie zamglenia i ociężałości umysłowej. Dlatego, jeśli jeść węglowodany dla mózgu, to najlepiej w naturalnej formie, czyli z dodatkiem błonnika – owoce i orzechy są idealnym wyborem.

Jeśli chodzi o tłuszcze, to mózg jest wybredny i najbardziej odpowiadają mu kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcuchach, obecne m.in. w oleju kokosowym i nabiale. Według naukowców, ketony powstające w procesie trawienia wspomnianych tłuszczów mają nawet zdolność regenerowania neuronów.

Podsumowując, aby przygotować się do ciężkiej pracy umysłowej idealnie jest zjeść np. porcję ryżu z warzywami i olejem kokosowym!

ANTYOKSYDANTY DLA LEPSZEJ REGENERACJI

Na samej energii funkcjonowanie mózgu jednak się nie kończy. Wszystkie komórki naszego ciała poddawane są nieustannemu działaniu wolnych rodników, toksycznego środowiska, urazów, a zwłaszcza substancji chemicznych, np. alkoholu, który powoduje ich stopniową śmierć. W przypadku mózgu, to zjawisko jest szczególnie widoczne – zdolność, z jaką dzieci przyswajają nowe umiejętności, wiedzę i języki jest szokująco efektywna w porównaniu z dorosłymi. A im starszy mózg, tym trudniej mu się myśli.

Tymczasem antyoksydanty potrafią nie tylko wspomagać przewodzenie impulsów nerwowych, ale przede wszystkim stymulować regenerację neuronów. Naukowcy szczególnie polecają przysmaki z warzywniaka:

  • Czarne jagody – zawierają antycyjaniany, które poprawiają pamięć i opóźniają jej utratę.
  • Pomidory – bogate w likopen, neutralizują działanie wolnych rodników.
  • Czarna porzeczka – pełna witaminy C, wspiera regenerację komórek i jasność myślenia.
  • Brokuły – dzięki witaminie K oraz związkom zwanymi glukozynolatami, opóźniają rozkład acetylocholiny, ważnego neuroprzekaźnika.
  • Orzechy – jako kopalnia witaminy E wspierają proces myślenia i zapobiegają demencji.
  • Buraki – bogate w ochronne antyoksydanty, zawierają również związki azotowe, które poprawiają ukrwienie mózgu.
  • Oliwa z oliwek – niezwykle dobre źródło tłuszczów nienasyconych, dostarcza mózgowi także solidnej dawki polifenoli poprawiających pamięć i koncentrację.

TŁUSTE RYBY NA MYŚLENIE

Lata badań przyniosły również rewelacyjne odkrycia w zakresie związku między konsumpcją bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 ryb morskich a zdrowiem mózgu. Już kobietom w ciąży poleca się dbanie o stały dopływ omega 3, który warunkuje poprawny rozwój mózgu u płodu. Niezależnie od wieku każdy skorzysta na regularnym jedzeniu łososi, śledzi, makreli czy tuńczyków. Istnieją także roślinne źródła omega 3, takie jak siemię lniane i nasionka chia, ale niestety mają one gorszą przyswajalność i dostarczają mózgowi jedynie EPA, nie zaś ważniejszego dla prawidłowego funkcjonowania kwasu DHA (EPA i DHA to kwasy tworzące omega3).

Przyjmowanie suplementów omega 3 pochodzących z wątroby ryb może być dobrą alternatywą w przypadku ograniczonego dostępu do ryb morskich oraz obaw o ich zatrucie ciężkimi metalami.

zakwaszenie organizmu

ZWIĄZEK MIĘDZY DIETĄ A CHOROBĄ ALZHEIMERA

Trapiąca coraz większą liczbę starszych ludzi dramatyczna choroba Alzheimera polega na obumieraniu neuronów w pewnych częściach mózgu. I choć naukowcy uważają, że na rozwój choroby ma wpływ złożona kombinacja czynników genetycznych, środowiskowych oraz stylu życia, wiemy na pewno że dieta uboga w owoce i warzywa sprzyja szybszej degeneracji mózgu. Dowiedziono również, że pożywienie bogate w witaminę E, zwłaszcza orzechy i awokado, oraz wszystkie owoce bogate w witaminę C znacznie obniżają ryzyko Alzheimera.

W jednym z badań obserwowano 950 starszych ludzi przez okres 5 lat, pod kątem ich diety i zdolności intelektualnych. Okazało się, że seniorzy jedzący 1-2 porcje zielonych warzyw każdego dnia wykazywali znacznie wolniejsze tempo umysłowego spowolnienia niż osoby niejedzące wcale zieleniny.

GORZKA CZEKOLADA NA DESER

Ten, kto potrzebuje szybkiego zastrzyku mózgowego paliwa, powinien sięgnąć po 2 kostki ciemnej czekolady o zawartości kakao minimum 70% (im więcej %, tym lepiej). To praktycznie jedyna słodycz, z której rozgrzeszyłby nas praktycznie każdy dietetyk, pod warunkiem zachowania umiaru. Czekolada zawiera nie tylko łatwo przyswajalną przez mózg glukozę, ale także sporą dawkę ochronnych antyoksydantów oraz naturalnych substancji stymulujących, takich jak kofeina. Jedna porcja dziennie może opłacić się w długiej perspektywie sprawności umysłowej, ale przynieść też krótkotrwałe korzyści, polegające na poprawie samopoczucia, lepszej wydolności intelektualnej i zdolności do skupienia uwagi.

Źródła:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/09/29/foods-improve-brain-health.aspx

http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-foods-boost-your-brainpower

https://draxe.com/15-brain-foods-to-boost-focus-and-memory/

http://www.webmd.com/diet/features/eat-smart-healthier-brain#1

http://www.health.com/health/gallery/0,,20434658,00.html

http://www.mindbodygreen.com/0-21756/20-foods-to-naturally-increase-your-brain-power.html

Zobacz także: