Jakie warzywa warto jeść zimą?
Choć w sklepach dostępne jest całe mnóstwo warzyw to tylko kilka z nich warto jeść. Oto moje top 5, które warto jeść całą zimę. To dzięki temu, że mają mnóstwo cennych składników i wartości odżywczych.
Oto 6 warzyw, które warto jeść zimą!
1. Kapusta
To super zdrowe i przy tym niedrogie warzywo jest bliskim kuzynem innych warzyw, które śmiało możesz jeść zimą. Zaliczają się do nich kalafior, brukselka i brokuły. Wracając do kapusty, jest ona bogata w wiele witamin i minerałów, a wśród nich witamina C i K oraz kwas foliowy.
Dodatkowo, kapusta zawiera błonnik, przeciwutleniacze oraz związki antynowotworowe zwane glukozynolanami. Badania potwierdzają, że jedzenie kapusty obniża poziom cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia raka oraz cukrzycy.
SEZON: podczas gdy niektóre odmiany są dostępne już od lipca, większość odmian lubi chłodną pogodę i są gotowe do zbioru jesienią i zimą.
PRZECHOWYWANIE: szczelnie owinąć główki kapusty folią wówczas będą świeże do tygodnia czasu.
PRZYGOTOWANIE: kapusta ma najwięcej wartości odżywczych, gdy jest surowa. Dlatego najlepiej ją pokroić i dodać do sałatek.
Popularne: Ta surówka zmniejsza wchłanianie tłuszczu nawet o 40% jesz ją?
2. Buraki
Słodkie i czerwone buraki to idealne warzywa na zimę. Poza wybornym smakiem mają wiele właściwości zdrowotnych. Zawierają antyoksydanty, które mogą pomóc w walce z rakiem.
Mają także pozytywne działanie w przypadku chorób zwyrodnieniowych. Są bogate w witaminy A, B i C oraz potas i kwas foliowy. Co ciekawe, są naturalnym źródłem cukru (około 9 gramów na porcję). Osoby, które chcą schudnąć mogą go więc dodawać do swoich potraw unikając sztucznych substancji słodzących.
SEZON: są dostępne aż do późnej jesieni.
PRZECHOWYWANIE: włóż w plastikową torebkę i przechowuj w lodówce. Utrzyma świeżość nawet przez 1 miesiąc!
PRZYGOTOWANIE: pieczone buraki są przepyszne. Możesz dodać także marchewkę i zioła a stworzysz zdrowe, wegetariańskie danie.
Zobacz to: Jedz te produkty, a schudniesz nawet do 7 kg w dwa tygodnie
3. Seler
Jest „brzydkim kaczątkiem” wśród warzyw. Wynika to z jego zniekształconego wyglądu. Jednak najważniejszy jest smak. A jest on subtelny, lekko przypominający pietruszkę. Ważne jest, że ma bardzo mało kalorii. Jest bogaty w błonnik i witaminę C. Zawiera także fosfor, który przyczynia się do mocnych kości i zębów.
SEZON: przez całą zimę. Od września do marca.
PRZECHOWYWANIE: tak jak w przypadku innych warzyw korzeniowych przechowując je w lodówce pozostaną świeże do miesiąca.
PRZYGOTOWANIE: pokrój selera w kostkę i dodawaj go do potraw na surowo, jako zamiennik cebuli.
Zobacz też: Czy ta surówka z selera ma moc „spalania” tłuszczu?
4. Rzepa i brukiew
Są to warzywa bardzo często pomijane w codziennym jadłospisie. Niesłusznie. Zawierają duże ilości składników odżywczych, tak jak inne kapustne.
Są bogate w C i K oraz takie minerały jak potas, wapń, kwas foliowy i błonnik. Dodatkowo ich lekko słodki smak będzie dobrodziejstwem na każdej przygotowanej przez Ciebie potrawy. Zdecydowanie więc to rzepa i brukiew to idealne warzywa na zimę.
SEZON: są dostępne przez całą zimę
PRZECHOWYWANIE: przechowując je w lodówce utrzymają świeżość kilka tygodni, w piwnicy natomiast do kilku miesięcy.
PRZYGOTOWANIE: zetrzyj na tarce i dodawaj np. do sałatek.
5. Marchew
Pewnie pamiętasz jak w dzieciństwie mama kazała Ci jeść marchewki dla zdrowych oczu? Miała rację. Marchew to niezastąpione źródło beta karotenu. To związek, który przekształca witaminę A w organizmie. Ona z kolei wspiera układ odpornościowy i zbawiennie działa na wzrok, stan skóry i błon śluzowe. Marchew jest także bogata w witaminę C, cyjanidynę oraz luteinę, które są przeciwutleniaczami. Jedzenie tego warzywa chroni przed zachorowaniem na raka i zapobiega chorobom układu krążenia.
SEZON: dostępna jest późną jesienią, ale są odmiany zbierane zimą
PRZECHOWYWANIE: włóż do plastikowej torebki i przechowuj w lodówce. Będzie świeża nawet kilka tygodni.
PRZYGOTOWANIE: Marchewka idealnie komponuje się z cynamonem i syropem klonowym. W ten sposób przygotujesz smaczną i zdrową przekąskę.
6. Kiszonki
Kiszone warzywa to wspaniałe źródło kwasu mlekowego. Powstała w czasie fermentacji (pod wpływem bakterii kwasu mlekowego) substancja, oczyszcza organizm i wzmacnia system obronny, chroniąc nas przed chorobami. Kwas mlekowy reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu.
Bakterie kwasu mlekowego odgrywają też ważną rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B.
Dobry nastrój w większości zależy od Twoich jelit, ponieważ większość serotoniny produkowana jest właśnie w jelitach. Dlatego ważne, aby o nie dbać i „karmić” tym co najlepsze.
Na jelita świetnie działają dobre bakterie, szczególnie kwas mlekowy. Najwięcej jest go w soku z kiszonej kapusty i soku z kiszonych ogórków. Ważne jednak aby robić to regularnie, najlepiej codziennie, chociaż 2 łyżki soku z kapusty lub małą porcję surówki z kiszonej kapusty lub ogórków.
Idealne warzywa na zimę
Oczywiście to te, które urosły latem i są dobrze przechowywane, bez chemii i konserwantów. To najcześciej warzywa korzeniowe, kiszonki, przetwory w zamknięte w słoikach.
Twoja dieta zimą nie powinna być uboższa w warzywa i owoce, które oprócz tego, że dostarczają wielu składników odżywczych są sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Mają niewiele kalorii i są na tyle uniwersalne, że można łączyć je na wiele smacznych sposobów.