Osoby, które były już w wielu związkach (lub w jednym długim), na pewno zauważyły, że uczucia zmieniają się wraz z czasem. To nic dziwnego – podczas związku, zmienia się ilość oraz rodzaj wydzielanych hormonów, przez co, nasza relacja przechodzi przez różne stadia. To tak zwane etapy miłości.

1. Zakochanie

etapy miłościReprezentuje wczesne etapy miłości. W pierwszym jej stadium, bardzo słabo znamy drugą osobę, ale mamy wobec niej duże plany i marzenia. Nasza obiektywna ocena sytuacji może być zaburzona przez napływ takich hormonów, jak oksytocyna, dopamina i serotonina. Uczucie „motyli w brzuchu” oraz „patrzenie na świat przez różowe okulary” bierze się właśnie z ich powodu. Partnerzy na tym etapie związku często przymykają oko na wady drugiej osoby. Poznaj pozostałe etapy miłości!

Zobacz to: Jedz te produkty, a schudniesz nawet 7 kg w ciągu dwóch tygodni!

2. Partnerstwo

Uczucie niesamowitego szczęścia, które odczuwamy w pierwszym etapie związku, nie może trwać wiecznie. Z czasem nasz organizm wydziela mniej hormonów wymienionych powyżej, a zakochanie, zmienia się w partnerstwo. Wiele osób na tym etapie związku szuka w partnerze poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.

3. Rozczarowanie

Niektóre związki kończą się, zanim jeszcze dobrze rozkwitły. Po kilku miesiącach znajomości zaczynamy zauważać wady partnera i zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on takim ideałem, jak na początku. Co ciekawe, ten etap związku dotyczy większości par i tylko część, jest sobie w stanie z nim poradzić. Wymaga on dużo akceptacji i chęci z obydwu stron. Co najgorsze, etap rozczarowania dotyka często osoby w związku małżeńskim, które mają już dzieci. W przypadku dwóch silnych osobowości, często dochodzi na tym etapie do tragedii życiowych, wywołanych rozwodem.

4. Prawdziwa miłość

Bycie ze sobą wiąże się z problemami, jednak według wielu par o dużym stażu, można je pokonać. Jednym ze sposobów, który to ułatwia, jest przypominanie sobie razem spędzonych chwil. Z biegiem czasu ludzie zżywają się ze sobą i nie wyobrażają sobie innego życia.

W partnerze można wtedy znaleźć oparcie i pomoc. Wydaje mi się, że jedynie pary, które przeszły razem przez różne sytuacje życiowe, będą się dobrze dogadywały, gdy ich dzieci opuszczą „rodzinne gniazdo”.

5. Wspólne poświęcenie aby osiągnąć ważne cele

Jednym ze sposobów na scementowanie związku, jest robienie różnych rzeczy razem. Może być to na przykład wzajemna pomoc w pracy zawodowej. Znam na przykład małżeństwo, w którym mąż, oprócz swojego etatu, często pomaga żonie w prowadzeniu kancelarii radcowskiej i rozwija swoją wiedzę z tego tematu. Nic nie jednoczy bardziej niż wspólny cel.

Niektóre pary małżeńskie pracują wspólnie dla dobra społeczności lub uprawiają razem sport. Można znaleźć także wiele przykładów par artystów. Żona Stanisława Lema pomagała mu w tworzeniu kolejnych książek, a sam autor, odwoził ją do pracy. Takie małe gesty, cementują związek.

Popularne: Wymarzona sylwetka – wyeliminuj z diety te 5 produktów i ciesz się zgrabną figurą.

W jaki sposób pracować nad dobrym związkiem?

Tutaj pragnę przytoczyć parafrazę z książki Stevena Coveya, „7 nawyków skutecznego działania”. Według autora, miłość nie jest rzeczownikiem, tylko czasownikiem. Jeśli czujesz, że Twój związek nie układa się tak, jak tego pragniesz, pracuj bardziej nad rzeczami, które będą odbierane pozytywnie przez partnera. Wymaga to także poznania jego potrzeb. Z tej książki pochodzi także metafora „konta zaufania”.

Każdy z nas robi rzeczy, które obniżają lub podwyższają jego ocenę u innych. Staraj się brać jak najmniej „pożyczek”, które umniejszą Twoją ocenę u partnera, bo z czasem, mogą się one skończyć. Związek będą cementowały natomiast „wpłaty”, które pokazują partnerowi, że Ci na nim zależy.