Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Kurki smakują wyśmienicie pod każdą postacią. Kiedy tylko jest na nie sezon, regularnie przyrządzam z nich różnego rodzaju dania – kremowe zupy, sałatki i warzywne potrawki. Obecnie jest ich naprawdę mnóstwo, dlatego znalezienie ich w sklepach i na straganach nie jest aż tak trudnym zadaniem.

Kurki mają więcej beta-karotenu niż marchew oraz posiadają mnóstwo witaminy B1. Poza tym są świetnym źródłem błonnika, białka, witamin B, C, E i D oraz fenoli, flawonoidów, kwasu askorbinowego oraz likopenu.

Korzystając z okazji, postanowiłam zaprezentować Wam kilka pomysłów na dania z kurkami. Być może któryś z nich szczególnie przypadnie Wam do gustu.

3 POMYSŁY NA DANIA Z KURKAMI

KURKI Z ZIEMNIAKAMI I SZAŁWIĄ

dania z kurek

Składniki (na 6 porcji):

1,5 kg ziemniaków

1 kg kurek

1 wiązka szałwii

1/4 szklanki oliwy z oliwek extra virgin

1 i 1/2 łyżki masła

1 duża cebula (pokrojona w plasterki)

1 wiązka tymianku

sól

1 łyżeczka miodu

1 łyżka tymianku

Wykonanie:

W dużym garnku na średnim ogniu rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj plasterki cebuli ze szczyptą soli i zeszklij cebulę przez około 45 minut, do momentu, kiedy się skarmelizuje. W czasie gotowania, mniej więcej po 20 minutach, dodaj łyżeczkę miodu i trochę wody. Co jakiś czas mieszaj wszystko, żeby cebula się nie spaliła. Następnie dodaj kurki, przypraw je odrobiną soli i gotuj wszystko, do momentu kiedy grzyby zmiękną.  Następnie pokrój ziemniaki w łódeczki, dodaj je do oddzielnego garnka, przypraw tymiankiem oraz dodaj liść laurowy. Zalej wszystko zimną wodą, dodaj 1 łyżkę soli i gotuj wszystko na wolnym ogniu przez około 15 minut. Przecedź ziemniaki przez durszlak i pozostaw je na kilka minut.

Dodaj ziemniaczane łódeczki do garnka z cebulą i kurkami, dodaj oliwę z oliwek i wszystko pomieszaj. Na patelni rozgrzej masło i dodaj szałwię. Kiedy liście szałwii zrobią się chrupiące, przenieś je na papierowy ręcznik i osusz. Przenieś kurki i ziemniaki do miski, posyp je szałwią i tymiankiem.

Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Ciao Florentina

ZAPIEKANKA KURKOWA

Składniki (na 6 porcji):

250g ekologicznego makaronu bezglutenowego (może być gryczany lub ryżowy)

4 szklanki kurek (pokrojonych)

1 łyżeczka octu jabłkowego

1 cebula (pokrojona)

2 jajka (ubite)

3 łyżeczki ususzonego tymianku

1 łyżeczka oregano

1/2 szklanki świeżego koperku

sól i pieprz do smaku

oliwa z oliwek

Wykonanie:

Do dużego garnka wlej wodę i wsyp do niej 1/2 łyżki soli. Dodaj makaron oraz 2 szklanki kurek i gotuj je razem, do czasu kiedy makaron będzie miękki (czas gotowania zależy od rodzaju makaronu, ale nie powinno to trwać dłużej niż 10 minut). Następnie odcedź kurki i makaron i przenieś składniki do dużej miski. Dodaj przyprawy i ubite jajka i dokładnie pomieszaj. W dużym garnku rozgrzej odrobinę oliwy z oliwek, dodaj posiekaną cebulkę i ją zeszklij. Następnie dodaj pozostałe dwie szklanki kurek, sól, pieprz i ocet. Gotuj wszystko przez około 5-6 minut. Do naczynia żaroodpornego wyłożonego papierem do pieczenia dodaj mieszankę grzybów i jajek z dużej miski, następnie przykryj ją warstwą grzybów z cebulą i piecz zapiekankę w piekarniku rozgrzanym do 200C, przez około 30 minut.

Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Gourmandelle

KOKOSOWY KREM Z KURKAMI

Składniki (na 4 porcje):

1,5 kg kurek

2 średnie cebule (pokrojone w kostkę)

1 ząbek czosnku (zmiażdżony)

4 szklanki bulionu warzywnego

1 puszka mleka kokosowego

1 łyżka świeżego lub suszonego tymianku + dodatkowe liście do posypania na wierzch

sól himalajska

pieprz czarny

Wykonanie:

Na grillowej patelni podgrzej kurki, mieszając je co jakiś czas. Kiedy grzyby będą już miękkie, odstaw patelnię na bok. Powinno Ci to zająć około 5 minut. W garnku zeszklij cebulę i dodaj do niej niewielką ilość wody. Połowę porcji kurek (pełną garść grzybów zostaw do posypania na wierzch) czosnek i cebulę umieść w naczyniu blendera. Następnie dodaj mleko kokosowe, 2 szklanki bulionu oraz liście tymianku i zblenduj wszystko na gładki krem. W garnku umieść kurkowy krem i zalej go pozostałymi dwoma szklankami bulionu warzywnego. Przypraw wszystko solą i pieprzem oraz tymiankiem. Kokosowy krem z kurkami serwuj z pozostałą częścią pokrojonych kurek.

Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Paleo Veganista

Zobacz także: