Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

cebula na pamięć

Cebula w Polsce nie kojarzy się zbyt dobrze – ma ostry smak i zostawia nieprzyjemny dla otoczenia zapach. Okazuje się jednak, że to jedno z najzdrowszych warzyw – zawiera bogactwo witaminy C, związków siarki, flawonoidów i innych substancji fitoaktywnych. Cebula zawiera także najważniejsze witaminy i olejek eteryczny, który nadaje jej charakterystyczny zapach.

To także bogate źródło polifenoli, które z kolei wspomagają rozwój flory bakteryjnej. Cebula zawiera więcej polifenoli od czosnku i pora. Cebula jest też źródłem kwercetyny i wielu innych substancji, pozytywnie wpływających na nasz organizm.

Jakie działanie na organizm na kwercetyna

Kwercetyna to bardzo silny antyoksydant, który ma działanie przeciwzapalne i pozwala zmniejszyć zagrożenie chorobami serca i nowotworami. Jej działanie wynika z hamowania wydzielania histaminy.

Oto kilka najważniejszych działań kwercetyny na organizm człowieka:

  • Redukuje odkładanie płytki miażdżycowej

  • Poprawia funkcjonowanie płuc, zwłaszcza u palaczy

  • Zmniejsza ryzyko śmierci na zawał

  • Zmniejsza objawy stanu zapalnego prostaty

  • Zmniejsza ciśnienie krwi

  • Hamuje wzrost komórek nowotworowych

Cebula jest jednym z najbogatszych źródeł kwercetyny, a co najlepsze, nie ulega ona zniszczeniu podczas gotowania. Jeśli dodasz cebulę na przykład do zupy, kwercetyna przeniknie do niej, nie tracąc swoich właściwości. Gotowana cebula zmniejsza także widoczność blizn, dlatego w aptece, możesz kupić maści i kremy, które zawierają właśnie ten składnik. Ich minusem jest nieprzyjemny zapach, ale w zamian za tą niedogodność, zyskujesz zmniejszenie widoczności blizny. W czasie przeziębienia i grypy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest pyszny syrop z cebuli zasypanej cukrem. Cebula jest stosowana także jako lek na problemy skórne, jak czyraki, ślady po ugryzieniach owadów czy krosty.

Zwiększ ilość prebiotyków w organizmie

Cebula to także źródło inuliny, błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który zwiększa ilość pożytecznych bakterii w jelitach. Inulina zmniejsza wchłanianie węglowodanów z pożywienia, odchudza i zmniejsza poziom glukozy we krwi. Ma także działanie antyoksydacyjne, zmniejsza zaparcia i hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów.

To bardzo ważne w czasach, gdy ponad 20 procent osób w wieku powyżej 40 lat cierpi na wrzody. Cebula po ugotowaniu na parze praktycznie nie ma nieprzyjemnego zapachu i stanowi pyszne źródło błonnika. Będzie na pewno przyjemniejsza w smaku od popularnych nasion babki płesznik lub siemienia lnianego.

Cebula to jeden z czynników odpowiedzialnych za francuski paradoks

Kuchnia francuska zawiera dużo tłuszczu, ale nie wpływa na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. To nieoczekiwane działanie może wynikać między innymi z działania cebuli – związki siarki rozbijają płytkę miażdżycową, dzięki czemu nie odkłada się ona w naczyniach. Osoby, które jedzą więcej cebuli, rzadziej cierpią na nowotwory żołądka i dróg oddechowych.

Cebulę można bez wahania nazwać mianem superfood, ponieważ:

  • Zapobiega stanom zapalnym i zmniejsza objawy astmy

  • Spowalnia rozwój osteoporozy i wzmacnia kości

  • Zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

  • Zwiększa wchłanianie wapnia i magnezu, ponieważ wspomaga florę jelitową

  • Redukuje wahania glukozy

  • Wspiera zdrowie jelit

  • Zmniejsza ryzyko zaćmy i jaskry

  • Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

  • Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów

  • Zmniejsza ilość niezdrowych bakterii

  • Obniża ryzyko powstawania niektórych nowotworów

  • Wzmacnia odporność

  • Poprawia stan naczyń krwionośnych (także przy hemoroidach)

  • Hamuje katar

  • Ma działanie moczopędne

  • Poprawia stan kości i skóry (zawiera krzem)

Najwięcej wartościowych składników w cebuli znajduje się tuż pod łuskami. Z tego powodu, zdejmuj z niej jedynie suche, zewnętrzne łuski. Czerwona cebula może stracić do 75% antocyjanów, jeśli będziesz ją obierał zbyt szczodrze.

Jakie są najbardziej wartościowe odmiany cebuli?

Najpopularniejszą cebulą jest odmiana żółta. Ma ona ostry smak, ale po dłuższym przygotowaniu dochodzi do jej skarmelizowania i zmiany smaku na słodki. To jedyna cebula, która wpływa negatywnie na oddech.

Czerwona cebula jest bardzo dobrym wyborem do sałatek oraz na kanapki, ze względu na interesujący wygląd i świetny smak na surowo.

Biała cebula jest ostra i bardzo chrupiąca. Nadaje się do sałatek i do potraw, które są krótko smażone na patelni.

Cebula perłowa może być marynowana lub smażona i pieczona w całości.

Nie można zapominać o szalotce, czyli malutkich cebulkach o delikatnym smaku. Sprawdza się ona zarówno na surowo, jak i jako dodatek do sałatek.

Podsumowując…

Warto włączyć ją do codziennej diety, by poprawić stan układu pokarmowego, krwionośnego i ogólnie – czuć się lepiej. Bóle brzucha, uczucie ciężkości czy wzdęcia, pojawiają się wyłącznie po zjedzeniu surowej cebuli, a podsmażając ją bez tłuszczu czy gotując ją na parze, możesz wyeliminować te problemy.

Na koniec wypada napisać, że nasza niepozorna cebula, ma tak wiele właściwości, że nie sposób nie nazwać jej polską super żywnością.

Zobacz też:

Czy warto pić sok z kiszonych buraków i kto powinien go pić?

Raport o oleju kokosowym, zobacz czy warto go kupić?

Oto dlaczego warto przyjmować te dwie witaminy razem