Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu Vital Detox
Wielu moich znajomych narzeka na takie objawy, jak brak energii, złe samopoczucie, bladą cerę, czy trudności w skupieniu się na zadaniach. Moim zdaniem, może to wynikać między innymi z osłabienia organizmu, wywołanego niedoborem substancji odżywczych w diecie.
Zamiast pić kolejną kawę lub sięgać po napój energetyczny, znacznie lepiej jest napić się soku z buraka.
Badacze odkryli, że sok buraka wpływa między innymi na:
-
Lepszy wzrost i regenerację mięśni
-
Poprawienie wydajności ćwiczeń
-
Poprawienie jakości życia i samopoczucia
To niesamowite działanie pospolitego soku z buraka wynika przede wszystkim, z jego wpływu na wydzielanie tlenku azotu. Ta substancja jest odpowiedzialna za szereg procesów związanych z nabłonkiem naczyń krwionośnych. Co ciekawe, rozkłada się ona wtedy, gdy żujemy gumę lub używamy silnych płynów przeciwbakteryjnych do płukania ust.
Sok z buraka był stosowany przez sportowców już od lat 90-tych, jednak przez wiele lat nie wiedziano, jaki jest jego mechanizm działania. Dziś wiemy, że zwiększa on przepływ krwi przez naczynia krwionośne oraz poprawia wydajność. Podczas treningu wspieranego sokiem z buraka, organizm potrafi zachować odpowiednią wydajność, wykorzystując mniejsze ilości tlenu.
Wpływają one także na zwiększenie poziomu beta-karotenu. O tym, jak skuteczne jest działanie buraków na organizm sportowców, świadczy między innymi fakt 15% zwiększenia wydajności.
Jakie jest powiązanie barszczu i ciśnienia?
Jedną z największych zalet stosowania soku z buraka jest to, że poprawia on wydolność organizmu. Dzięki niemu, można trenować dłużej i z większą wydajnością, a także dłużej zachować prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Ten efekt widać zarówno u młodych osób, które aktywnie trenują, jak i u starszych, borykających się z problemem z poruszaniem się. Efekt następuje w czasie od jednej do dwóch godzin po wypiciu soku.
Ilość buraków w diecie warto zwiększyć także wtedy, gdy mamy problemy z nadciśnieniem. Ich ogromnym plusem jest to, że dostarczają dużej ilości błonnika oraz minerałów, które wspomagają pracę serca i usuwają z organizmu nadmiar cholesterolu.
Jak zwiększyć ilość buraków w diecie?
Polska kuchnia jest konserwatywna, dlatego buraki są spożywane najczęściej w formie barszczu, albo jako dodatek do dań obiadowych. Jeśli chcesz zwiększyć ich ilość w diecie, sięgnij do przepisów w Internecie. Buraki dobrze smakują z dodatkiem niewielkiej ilości zdrowego tłuszczu oraz soli. Można je także piklować, dodawać do sałatek i zup z dodatkiem innych warzyw.
Buraki wpływają między innymi na:
-
zmniejszenie stanów zapalnych
-
obniżenie ciśnienia krwi
-
odtruwanie organizmu
-
wzmocnienie odporności (są źródłem witaminy C)
-
zmniejszenie ryzyka nowotworów
-
obniżenie ryzyka zawału
Botwina na zdrowie
Korzystne działanie na organizm ma także botwina, która zawiera takie składniki jak:
-
białko
-
sole mineralne
-
cukry
-
witaminy z grupy B
-
witaminę C
-
kwasy owocowe poprawiające trawienie
-
minerały – magnez, potas, mangan
-
antyoksydanty
-
witaminę K
-
betacyjany (odpowiedzialne za ich kolor)
Przeczytaj również: Oto nowy wymiar odchudzania. Proste i smaczne przepisy które niszczą tłuszcz. Proste jedzenie spalające tłuszcz?
Botwina zawiera więcej pożytecznych składników od samych buraków i zalicza się do najbardziej wartościowych roślin z zielonymi liśćmi. Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość witaminy K, która:
-
zapobiega sklejaniu się płytek krwi
-
ma działanie przeciwstarzeniowe
-
wspiera DNA
-
zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy
-
zwiększa ilość wapnia
-
hamuje rozwój choroby Alzheimera
-
odtruwają wątrobę
-
zmniejszają kaca
-
wspierają regenerację układu trawiennego
Buraczki na odchudzanie
Kolejnym zastosowaniem buraków, jest stosowanie ich, jako element zdrowej diety odchudzającej. Dzięki nim można między innymi:
-
Zwiększyć ilość błonnika w diecie
-
Poprawić metabolizm
-
Zmniejszyć apetyt na słodkie produkty
Jakie buraki najlepiej wybrać?
Najniższej jakości są warzywa dostępne w supermarketach – często są pakowane w folie i spryskiwane preparatami, które hamują ich starzenie. Dochodzi do tego ryzyko zakupu produktów GMO.
Znacznie lepiej jest kupić buraki w sklepie osiedlowym, który zaopatruje się w towar od okolicznych hodowców, albo bezpośrednio na bazarze albo rolnika. Jeśli masz taką możliwość, idealnym rozwiązaniem jest hodowla warzyw na swoje potrzeby. Buraki są proste w uprawie i dobrze się przechowują.
Niektóre osoby po wypiciu soku z buraka, narzekają na problemy trawienne. W takiej sytuacji, warto zamienić go na buraki gotowane lub w innej formie, która będzie mniej obciążała jelita.
Wybierając buraki, warto kupować je jak najmniejsze, o średnicy nie większej niż 10 centymetrów. Większe składają się głównie z błonnika i dostarczają mniejszej ilości soku.
Warto wiedzieć: