Idealny jadłospis w niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Czy tak jesz?
Często jest tak, że nasze „leczenie” niedoczynności tarczycy ogranicza się jedynie do przyjmowania sztucznych
hormonów. Sama leczę się od ponad 10 lat i żaden z lekarzy, NIGDY nawet nie wspomniał o innych możliwościach leczenia i wspomagania pracy tarczycy. A szkoda, bo być może teraz moja tarczyca nie byłaby wielkości fasolki…Oczywiście nie namawiam Cię, abyś zrezygnowała z leczenia tabletkami, ale musisz wiedzieć, że tabletki to tylko 20% tego co możesz zrobić, aby czuć się i wyglądać super przy tej chorobie.
Oto wszystkie elementy, bezwzględnie potrzebne w leczeniu niedoczynności tarczycy. Bez nich leczenie będzie nieskuteczne, a nawet szkodliwe:
-odpowiedni sposób jedzenia (u mnie sprawdził się w 200%)
-zioła, które wspomagają niedoczynność tarczycy
-ruch na świeżym powietrzu i gimnastyka
-odpoczynek i odpowiednia ilość snu
-unikanie stresów i radzenie sobie z nim
-ograniczenie używania produktów tzw. stymulantów jak: kawy, alkoholu, herbaty (za wyjątkiem ziołowych)
-unikanie jak ognia fluoru, który jest np. w paście do zębów
-unikanie jak ognia wszystkich konserwantów, barwników i toksyn, które uszkadzają tarczycę.
Z własnego doświadczenia wiem, że hormony to zaledwie mała część tego, co możemy zrobić, aby wyglądać i czuć się świetnie.Chcę powiedzieć nawet więcej, że w moim przypadku to właściwe jedzenie okazało się najważniejszym „lekarstwem” w leczeniu niedoczynności.
UWAGA: Gotowy plan diety przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto>>
Idealne jedzenie przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto
Główna zasada jest taka, że najlepsze jedzenie dla osób z niedoczynnością tarczycy to takie, które unormuje poziom cukru we krwi. Dlaczego?
…bo wiele osób z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto ma zaburzoną tolerancję węglowodanów. Wygląda to tak, że po zjedzeniu posiłku bogatego w węglowodany np. porcji spaghetti, poziom cukru we krwi podnosi się bardzo szybko i gwałtownie w dodatku w nadmiarze.
Nasz organizm w odpowiedzi, uwalnia dużą ilość hormonu- insuliny, która ma za zadanie szybko obniżyć poziom cukru we krwi, najgorsze jest to, że te „działania” naszego organizmu odczuwamy na własnej skórze. Mogą się pojawić zawroty głowy, zmęczenie, nerwowość, niepokój, lęki. Powtarzające się duże wahania poziomu cukru we krwi w konsekwencji mogą prowadzić do oporności na insulinę i do cukrzycy typu 2. To bardzo częste schorzenia towarzyszące osobom chorym na niedoczynność tarczycy i Hashimoto.
Co jeść przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto?
- Na pierwszym miejscu stawiam BIAŁKA.
Każdy posiłek osoby z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto powinien składać się z 20-30% białka, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Ta zasada dotyczy też deserów i przekąsek. Dla wegan i wegetarian dobrym źródłem białka jest białko serwatki, ale także spirulina, migdały, orzechy włoskie, chia, len i białko konopii, która idealnie nadaje się też do deserów.
2. Zdrowe tłuszcze
Dzienna porcja tłuszczy to 4-6 łyżek stołowych dobrych tłuszczy. Należy wybierać:
-awokado (surowe)
-orzechy i nasiona (szczególnie dyni, chia i lnu)
-wiejskie masło
-oliwa z oliwek tłoczona na zimno, nierafinowana
-olej kokosowy zimno tłoczony. Tłuszcz kokosowy jest bardzo ważny dla tarczycy bo zawiera kwas laurynowy, który wzmacnia pracę układu hormonalnego. Te średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe w produktach z kokosa szybko się trawią i są świetnym źródłem energii.
Popularne: Zobacz co jeszcze potrafi olej kokosowy (czy wiesz, że ma też moc spalania tłuszczu?)>
3. Jedzenie bogate w przeciwutleniacze.
Przeciwutleniacze walczą z wolnymi rodnikami, które są efektem wielu procesów zapalnych. Im więcej jedzenia bogatego w przeciwutleniacze, tym zmniejszamy proces zapalny. Szczególnie ważne są produkty bogate w witaminę A. Często zdarza się, że hashimotki i osoby chorujące na inne choroby autoimmunologiczne mają niedobór tej witaminy, ponieważ pojawiają się trudności przy konwersji beta-karotenu w witaminę A.
Hashimotki mają też często niedobry takich witamin jak C i E, a także pierwiastków jak: cynk i selen. Oto lista produktów, bogatych w niezbędne nam witaminy i minerały.
-pokarmy bogate w witaminę A i beta-karoten: marchew (najlepiej surowa), lekko gotowane lub na parze: szpinak, kapusta, botwinka, jarmuż, dynia, czerwona i żółta papryka, morele, melon, bataty-słodkie ziemniaki. Bogate w witaminę A są także podroby gotowana wątróbka cielęca, olej z wątroby dorsza, wiejskie jajka.
-pokarmy bogate w witaminę C: surowa natka pietruszki, brokuły, owoce cytrusowe, sałata rzymska, inne zielone sałaty, czerwona papryka (czy wiesz, że 1 średniej wielkości surowa papryka pokrywa niemal 100% dziennego zapotrzebowania na wit.C dla dorosłej kobiety)
-pokarmy bogate w witaminę E: ziarka słonecznika, migdały, awokado.
-pokarmy bogate w cynk: ostrygi, kraby, wołowina, pestki dyni i sezamu
-pokarmy bogate w selen: orzechy brazylijskie, grzyby, dorsz, krewetki, halibut, owies, pestki słonecznika, brązowy ryż
4. Węglowodany
Pamiętaj, że węglowodany to nie tylko chleb, który zresztą przy niedoczynności tarczycy (szczególnie ten z glutenem) należy unikać. To także owoce, zboża i warzywa bogate w skrobię jak np. ziemniaki czy fasola.
Dziennie wolno nam zjeść mniej więcej 2 razy po pół szklanki świeżych owoców i od 1/2 -1 szklanki ziaren np. ryżu lub warzyw bogatych w skrobię np. ziemniaków.
Warzywa najlepiej jeść na surowo lub delikatnie „uparowane”, aby zachowały najwięcej wartości odżywczych i nie straciły cennych witamin.
Zobacz też: Dlaczego gluten szkodzi Twojej tarczycy i sposoby na chlebek bez pszenicy
Unikaj jedzenia surowych warzyw bogatych w goitrogeny, które szkodzą tarczycy. Są to warzywa kapustne, takie jak: brokuły, brukselka, kapusta czy kalafior. Obgotowane są dobre, ale surowe należy jeść rzadko.
Jeśli masz niedoczynność tarczycy i chcesz schudnąć, możesz zastosować gotowy plan żywieniowy, który zawiera odpowiednie proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów. Ten szczegółowy plan i jadłospis, znajdziesz na następnej stronie: