Te produkty dają mi niezłego „kopa”. Są łatwo dostępne i niedrogie. Czy masz je w kuchni?

Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania i Szczęśliwego Życia
Autorka Diety Venus

Ostatnie dni są dla mnie dość ciężkie. Jestem senna i ciągle zmęczona. Czyżby to było przesilenie wiosenne? Jak zwykle lekarstwem okazało się zdrowe jedzenie…

Oto mój sposób na zwiększenie energii i sposób na przesilenie…
Może pomoże też i Tobie?!

1. Jajka, szczególnie żółtka.

Na śniadanie jem jajecznicę z 3 jaj z kawałkiem pieczonego kurczaka i gotowanymi brokułami. Taki zestaw ma mnóstwo naturalnych witamin, szczególnie z grupy B, które pomagają „zamieniać” jedzenie na energię. Ten zestaw ma też dużo witaminy D, która wpływa na wiele procesów metabolicznych.

2. Czarna, naturalna kawa.

Piję ją zazwyczaj około 11.00 kiedy odczuwam spadek energii. Mocna czarna kawa, zawsze stawia mnie na nogi. Ponadto kawa, jest jednym z naturalnych i skutecznych „spalaczy tłuszczu”. Jest nawet skuteczniejsza od najlepszych tabletek i suplementów spalających tłuszczu.

Przeczytaj też: 3 sposoby, aby kawa stałą się idealnym „spalaczem” tłuszczu

3. Fasola

Jest jak torpeda! Zawiera mnóstwo błonnika, witamin z grupy B, żelaza i potasu. Ma dużo dobrych węglowodanów, które dostarczają energii i dużo dobrego białka. Namaczam na noc i rano gotuję. Idealna z pomidorami i cebulką.

4. Orzechy i suszone owoce

To idealne połączenie zdrowych tłuszczy, błonnika i białka. Garść orzechów czy suszonych owoców zapewnia mi energię na 1,5-2 godziny. Najczęściej robię je sama w domu, bo
te gotowe mieszanki zawierają sporo olejów rafinowanych i dodatkowego cukru, którego nie potrzebuję ( ma też dodatkowe kalorie)

5. Quinoa

Bardzo ją lubię. Jest naturalnie bezglutenowa i zawiera więcej białka niż inne zboża.
Ziarno quinoa jest bardzo bogate w aminokwasy, mają dużo lizyny, metioniny i cysteiny-idealne połączenie i posiłek np. po treningu. Quinoa ma dużo kwasu foliowego, magnezu, fosforu i manganu. Zawiera też dwie silne substancje bioaktywne: kwercetynę i kemferol, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i działanie antydepresyjne.

Popularne: 3 bezglutenowe ziarna, które leczą i pomagają schudnąć

6. Ziarka dyni

Ziarka dyni są bardzo dobrym źródłem białka, zdrowych tłuszczów i błonnika.
Zawierają też mangan, fosfor i cynk, które zapewniają dodatkowy dopływ energii.
Ziarka dyni mają też dużo magnezu, 1/4 szklanki ziarek dyni zapewnia prawie połowę zalecanej, dziennej dawki. Magnez jest nam potrzebny bo uczestniczy min. w tworzeniu ATP, która przenosi energię. Ziarka dyni powinny jeść kobiety po menopauzie, ponieważ pestki dyni zawierają naturalne fitoestrogeny. Uważa się, że mogą one przyczynić się do wzrostu dobrego „cholesterolu HDL”, obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia uderzeń gorąca, bólu głowy, bólu stawów i innych objawów menopauzy.

7. Owoce goji

Goji od tysięcy lat były używane w medycynie chińskiej min. w celu zwiększenia energii. Nazywane są także jako „chińska viagra”. Zwiększają przepływ krwi, co pomaga dotlenić wszystkie komórki i tkanki organizmu, w tym także narządy płciowe. Goji są bardzo dobrze przyswajalne, ponadto są bogate w witaminę C i błonnik, który zapewnia uczucie sytości.

Zobacz: Przepis na deser z owocami goji

Są też dobrym źródłem żelaza, witaminę A i białko. Jedna porcja owoców goji (około 100 gramów) zawiera około 10% dziennego zapotrzebowania na białko. Jak na owoc, to naprawdę bardzo dobry wynik. Dzięki dużej zawartości silnych przeciwutleniaczy jagody goji mogą pomóc zmniejszyć stany zapalne stawów.

Zobacz też:

baner_zdrowa i szczupla