Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Na którym boku spisz?
Bóle pleców, niestrawność, zgaga czy żylaki to problemy, które można znacząco zredukować, zmieniając pozycję podczas snu!
Pozycja nocnego wypoczynku dla większości z nas jest kwestią przyzwyczajenia i, jak się okazuje, w wielu przypadkach przyzwyczajenie to warto zmienić. Licząca sobie ponad 5 tysięcy lat medycyna ajurwedyjska od wieków przekonuje ludzkość, że spanie na lewym boku to najlepsza recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Współczesne badania naukowe potwierdzają znaczną część starożytnych wierzeń azjatyckich. Coraz więcej lekarzy poleca przytulanie się do poduszki lewym uchem.
SPANIE NA LEWYM BOKU NA BÓLE PLECÓW
Wbrew pozorom spanie na plecach wcale nie musi być najlepsze dla naszego kręgosłupa. Nikt bowiem nie śpi z głową idealnie prostą, bez poduszki i z lędźwiami przyciśniętym do podłoża, a tylko taka pozycja zapewnia kręgom odpowiednie rozluźnienie. Śpiąc na lewym lub prawym boku, odciążamy tymczasem kręgosłup i ograniczamy poranne sztywnienie zwłaszcza w krzyżu czy szyi. Ortopedzi polecają przy tym lekkie zgięcie nóg i podciągnięcie ich w kierunku klatki piersiowej oraz włożenie niewielkiego jaśka między kolana. Przy okazji warto wspomnieć, że zdecydowanie najgorszym wrogiem zdrowych pleców jest spanie na brzuchu. Wymaga ono nienaturalnego wygięcia grzbietu i obciąża mięśnie wokół kręgosłupa.
DLACZEGO SPANIE NA LEWYM BOKU JEST NAJKORZYSTNIEJSZE?
Nasze organizmy nie są symetryczne, choć z wyglądu mogłoby się tak zdawać. Organy wewnętrzne, poza tymi występującymi w parach, jak nerki czy płuca, mamy jednak umieszczone po jednej stronie kręgosłupa. Stąd łatwo zrozumieć, że pozycja w jakiej spędzamy 1/3 życia ma dla nich dość spore znaczenie. Mowa tu zwłaszcza o jelicie grubym umieszczonym po prawej stronie oraz żołądku, śledzionie i układzie limfatycznym zlokalizowanych po lewej stronie. Przekładając to konkretne procesy fizjologiczne, spanie na lewym boku:
Pomaga lepiej oczyszczać organizm z toksyn
Układ limfatyczny, którego ośrodek mieści się po lewej stronie kręgosłupa odpowiada za przenoszenie toksyn i produktów przemiany materii do węzłów chłonnych, które oczyszczają limfę o raz krew. Gdy śpimy na lewym boku temu przepływowi pomaga siła grawitacji.
Usprawnia proces trawienia
Żołądek i trzustka umieszczone są z lewej strony ciała, więc podczas leżenia na lewym boku znajdują się w naturalnej, swobodnej pozycji, bez żadnego nacisku. Proces trawienia zachodzi wówczas bez żadnych przeszkód, a kwas żołądkowy jest wtłaczany do przełyku, co ogranicza ryzyko refluksu. Ludziom cierpiącym na zgagę zmiana pozycji w łóżku może przynieść znaczącą ulgę, zwłaszcza, że badania naukowe potwierdzają zależność między preferowanym bokiem do snu i częstością występowania choroby przełykowo-refluksowej. Ale to nie wszystko!
Umieszczone po prawej stronie ciała jelito grube odpowiada za przesuwanie strawionego pokarmu w dół i tym samym eliminowanie toksyn z organizmu. Gdy leżymy na lewym boku, procesowi temu pomaga w naturalny sposób grawitacja, a rano wszystkie resztki pokarmowe mogą bez zalegania być wydalone.
Poprawia krążenie krwi
Z prawej strony ciała znajduje się również duża żyła zwana żyłą czczą dolną, której ucisk może prowadzić do zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, a w konsekwencji także do rozwoju żylaków. Kobietom ze skłonnościami do niewydolności żylnej zaleca się więc spanie na lewym boku, aby wspomnianą żyłę maksymalnie odciążyć.
CIĘŻARNE KOBIETY POWINNY SPAĆ TYLKO NA LEWYM BOKU!
Kobiety w zaawansowanej ciąży, od 5 miesiąca ciąży, powinny stanowczo unikać leżenia na plecach. Może ono ograniczyć dopływ krwi do macicy, a przez to niedożywienie płodu. Lekarze zalecają, jako optymalną pozycję, leżenie na lewym boku, które odciąża układ krążenia i nie pozwala wypełnionej wodami macicy na uciskanie wątroby. Badania nowozelandzkich naukowców, opublikowane w 2011 roku, podniosły wręcz tezę, jakoby spanie na prawym boku zwiększało ryzyko martwego urodzenia z 2% do 4%.
CZY SPANIE NA PRAWEJ STRONIE JEST SZKODLIWE?
Poza wspomnianym już przypadkiem kobiet ciężarnych, nie można powiedzieć jednoznacznie, aby sen na prawym boku wyraźnie szkodził zdrowiu. W rzeczywistości większość z nas i tak kilkakrotnie w ciągu nocy zmienia pozycję, co zdaniem wielu lekarzy jest właśnie najzdrowsze. Do dziś prowadzona jest dość żywa dyskusja na temat zależności zdrowia serca od pozycji podczas snu – w zależności od indywidualnych predyspozycji i problemów kardiologicznych spanie na prawym lub lewym boku może być bowiem niewskazane. Np. w przypadku problemów z nadciśnieniem, leżenie na prawym boku może spowalniać działanie sympatycznego układu nerwowego, co z kolei skutkuje obniżeniem tętna w czasie snu i może zredukować występowanie arytmii.
Tym niemniej, pozycja na prawym boku na pewno może spowalniać proces przepływu limfy i prowadzić do blokad w obrębie układu limfatycznego, które owocują często chorobami i zaburzeniami funkcjonowania poszczególnych organów. W przypadku ogólnoustrojowych problemów warto więc spróbować przynajmniej nauczyć się zasypiać na lewym boku.
JAK ZMIENIĆ ŁÓŻKOWE PRZYZWYCZAJENIA?
Dla sporej części z nas proces zasypiania uwarunkowany jest przyjęciem określonej, najbardziej komfortowej pozycji. W tym względzie narzucona z góry zmiana może być niekomfortowa i utrudniać znacznie zasypianie. Eksperci podpowiadają, że aby usprawnić proces, warto przestawić łóżko w taki sposób, aby odwrócić miejsce do spania niczym w lustrze. Np. jeśli ktoś jest przyzwyczajony do spania twarzą do ściany, powinien obrócić łóżko lub poduszkę, tak aby móc patrzyć na ścianę z pozycji lewego boku. W przypadku spania w łóżku małżeńskim pomocne może być wymienienie się stronami z partnerem.
Źródła:
http://www.top10homeremedies.com/news-facts/reasons-sleep-left-side.html
http://www.lifehack.org/356391/this-why-you-should-sleep-your-left-side-backed-science
http://www.everydayhealth.com/news/switch-sleep-positions-ease-back-pain/
http://www.nhs.uk/news/2011/06June/Pages/mothers-sleeping-position-and-risk-of-stillbirth.aspx
http://sleep.lovetoknow.com/Sleeping_on_Left_Side_to_Prevent_Heart_Attacks