Chcesz mieć płaski brzuch w 12 dni? Zapisz się do nowej edycji programu i zdobądź 91% zniżkę. Kliknij tutaj>>Płaski brzuch w 12 dni

Zalecenie, aby pić więcej wody brzmi banalnie, bo wszyscy je bez ustanku powtarzają. Ale czy faktycznie pijesz wystarczająco dużo?

Strawberry_splash

Bilans wodny to rachunek, który warto podsumowywać jak najczęściej – może się okazać, że mimo świadomości o potrzebie nawodnienia, w natłoku dnia codziennego nie wypijamy wystarczająco. W dłuższej perspektywie taka polityka może okazać się bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia.

DLACZEGO TRZEBA PIĆ WODĘ?

1.Woda jest najlepszym napojem

Woda to najbardziej naturalny ze wszystkich napojów, który stanowi ponad 60% masy naszego ciała. Wypijając szklankę płynu, który nie jest wodą, fundujemy organizmowi poza czystym, potrzebnym do życia H2O także inne substancje, które nie muszą być obojętne dla zdrowia. Zdecydowanie najgorszą polityką jest spożywanie napojów słodzonych, które choć uzupełniają bilans wodny, dostarczają nam niepotrzebnej dawki pustych kalorii i rozregulowują system wydzielania insuliny.

Kawa i herbata zawierają z kolei kofeinę, która ma działanie moczopędne i może prowadzić do nadmiernego wydalania wody z organizmu. Także napoje alkoholowe nie są dobrym sposobem na uzupełnianie płynów, gdyż niosą ze sobą balast kaloryczny i mogą upośledzać działanie wielu organów wewnętrznych, zwłaszcza jeśli pite w większych ilościach.

Zapisz się do nowej edycji programu Płaski Brzuch w 12 dni>>

2.Ciągłe straty

Konieczność ciągłego uzupełniania płynów wynika z zasad funkcjonowania organizmu, który nie tylko zbudowany jest z wody, ale nieustannie ją wykorzystuje. Najbardziej oczywisty sposób utraty wody to oczywiście pocenie się, niezbędne do regulacji temperatury ciała oraz wydalanie moczu, warunkujące prawidłową pracę nerek. Ale to nie wszystko – woda wydalana jest także w stolcu, w formie pary przy oddychaniu oraz poprzez łzy.

3.Woda pomaga utrzymać wagę w ryzach

Samo picie wody niestety nie odchudza, ale osoby, które piją jej więcej, mają znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Skąd to wynika? Jeśli nie pijesz odpowiednio dużo, prędzej czy później poczujesz pragnienie i będziesz próbował zaspokoić je tym, co jest pod ręką. Jeśli jesteś w pracy, restauracji czy na imprezie, może być to akurat cappuccino, piwo czy sok, a więc kaloryczne napoje. Tymczasem regularne picie wody po łyczku przez cały dzień ogranicza potrzebę sięgania po inne napoje.

4.Woda poprawia samopoczucie

Wysoki bilans wodny pomaga złagodzić wiele codziennych dolegliwościach, które potrafią poważnie zaciążyć na naszym życiu. Brak odpowiedniej ilości wody może bowiem wpływać negatywnie na stawy i mięśnie, powodując bóle i skurcze, a także generalne uczucie zmęczenia. Badania pokazują również, że picie zbyt małych ilości wody może skutkować częstymi, silnymi bólami głowy. Zaleca się wręcz, aby przy początkach migreny wypić jak najszybciej dwie szklanki H2O, aby w przeciągu 1-2 godzin odczuć wyraźną ulgę. Wreszcie, nawet w klasycznych przeziębieniach i infekcjach sezonowych zwiększone przyjmowanie płynów łagodzi uciążliwe objawy i pozwala szybciej wyzdrowieć.

5.Prawidłowe nawilżenie gwarantuje piękną cerę

Skóra jest naturalną barierą, która chroni nas przed nadmierną utratą wody, ale jednocześnie odgrywa znaczącą rolę w procesie oddychania i regulacji temperatury. Gdy płynów brakuje, skóra staje się przesuszona, bo wilgoć z jej powierzchni szybko wyparowuje i pojawiają się typowe problemy – egzemy, podrażnienie, nadmiar wydzielania sebum oraz wiotczenie i zmarszczki. Picie dostatecznych ilości wody jest z punktu widzenia cery ważniejsze niż stosowanie kremów nawilżających.

Popularne: Jak mieć płaski brzuch w 12 dni>>

6.Woda wypłukuje toksyny z organizmu

Najważniejszą toksyną będącą ubocznym efektem naszego metabolizmu jest azot mocznikowy we krwi. Aby został wydalony, musi on być rozpuszczony w wodzie, przepuszczony przez nerki i wypłukany z organizmu wraz z moczem. Tak długo jak pijemy odpowiednie ilości wody, zdrowe nerki nie będą miały problemu z pozbyciem się toksyn. Niestety, nieprawidłowy bilans wodny prowadzi do nagromadzenia szkodliwych substancji w organizmie i samych nerkach, prowadząc do powstawania kamieni nerkowych oraz osłabienia procesów fizjologicznych w całym organizmie.

7.Woda warunkuje regularne wypróżnienia

Nie tylko nerki potrzebują dużych ilości wody. Także jelitom pomaga w pracy odpowiedni poziom nawilżania, ponieważ masa kałowa jest luźniejsza i łatwiej się przemieszcza, co zapobiega zaparciom i problemom gastrycznym z nimi związanym. Każdy kto cierpi z powodu nieregularnego rytmu wypróżnień powinien pomyśleć o zwiększeniu ilości wypijanej wody.

NIE BEZPIECZEŃSTWO ODWODNIENIA

Szczególnie narażone na odwodnienie są osoby starsze oraz małe dzieci, których bilans wodny powinien być skrupulatnie kontrolowany. U maluchów wystarczy jeden dzień grypy żołądkowej przebiegającej z wymiotami i biegunką, aby poziom wody w organizmie obniżył się do niebezpiecznego dla życia poziomu. Seniorzy zaś ze względu na wiek mają często osłabiony mechanizm pragnienia i po prostu nie mają ochoty na sięganie po napoje tak często, jak potrzebuje tego ich organizm. W efekcie często narzekają na bóle stawów, przesuszoną skórę czy wahania nastrojów i apatię ściśle związanymi z przewlekłym niedoborem wody.

Tak naprawdę jednak przewlekle odwodniony może być każdy z nas, a najpopularniejsze symptomy tego alarmującego stanu obejmują:

  • Złe samopoczucie, drażliwość
  • Poczucie pragnienie i głodu
  • Bóle stawów
  • Przesuszoną, łuszczącą się skórę
  • Chroniczne zaparcia
  • Ciemną barwę moczu

Zwłaszcza ten ostatni objaw jest dobrym wskaźnikiem prawidłowości naszego balansu wodnego. Zdrowy mocz powinien być jasny, słomkowy i nie mieć wyraźnego zapachu. Ciemniejszy odcień wskazuje na silniejsze zagęszczenie moczu i jest oznaką zbyt małych ilości wody przepływających przez nerki.

Dodajmy jeszcze, że przedłużające się odwodnienie może prowadzić do poważnych uszkodzeń nerek, anemii, zawału serca i osłabienia całego systemu odpornościowego.

JAKĄ WODĘ PIĆ Z KRANU CZY Z BUTELKI?

Woda z kranu jest najtańszym i najwygodniejszym wyborem, ale, niestety, nie wszędzie jej jakość pozwala na bezpieczną konsumpcję. W popularnej „kranówce” często wykrywany jest nadmiar fluoru, chloru, zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, ciężkich metali, a nawet leków, które dostają się do systemu kanalizacyjnego. Aby uchronić się przed tym balastem, poleca się filtrowanie wody oraz jej przegotowywanie.

Woda butelkowana stwarza z kolei innego rodzaju ryzyko. Ta sprzedawana w plastikowych butelkach jest potencjalnym źródłem bisfenolu A (BPA), który ma zdolność przedostawania się z tworzyw sztucznych do żywności, zwłaszcza w nieco wyższych temperaturach, o które łatwo szczególnie latem. Z tego punktu widzenia najzdrowsze jest kupowanie wody w szklanych butelkach.

ILE WODY PIĆ?

Warto pić 1 litr wody na 30 kg masy ciała, ale ważne też aby wiedzieć,  że ilość spożywanych płynów wcale nie równa się ilości wchłanianej przez nasz organizm.

Dlatego jeśli zbyt często korzystasz z łazienki, to prawdopodobnie nie absorbujesz zbyt dużo wody, którą wypijasz. W tym przypadku poleca się zmniejszenie jej spożycia i przygotowywanie płynów z solą nierafinowaną, taką jak np. sól himalajska.

Na szklankę wody potrzebna jest szczypta soli – zawarte w niej pierwiastki, minerały i elektrolity skutecznie regulują zawartość wody w organizmie.

WODA MINERALNA CZY BEZ MINERAŁÓW?

Jeśli chodzi o wody mineralne, to te wysoko zmineralizowane można pić jedynie w bardzo ograniczonych ilościach, idealnie zaś latem, przy wzmożonym wysiłku fizycznym, bowiem w innych przypadkach wysokie stężenie minerałów może negatywnie oddziaływać na zdrowie i prowadzić m.in. do powstawania kamieni nerkowych. Niektóre schorzenia, takie jak nadciśnienie, wymagają ponadto specjalnej kontroli składników mineralnych takich jak sód, który może być bardzo niebezpieczny dla ciśnieniowców.

Idealnie jest więc pić średnio- i niskozmineralizowane wody pochodzące z głębokich źródeł, które mają odczynnik pH w granicach 6,5- 7,5 i cechują się negatywnym ładunkiem elektrycznym. Woda źródlana to żywa woda, która doskonale współgra z fizjonomią naszego ciała i jest katalizatorem dla wszystkich kluczowych procesów zachodzących w organizmie.

Jeśli smak czystej wody nie jest wystarczająco zachęcający i utrudnia spożywanie wystarczającej ilości płynów, można go poprawić naturalnymi, niesłodzonymi dodatkami. Plasterki cytryny i limetki, starty ogórek i liście mięty, pokrojony imbir lub trawa cytrynowa to sprawdzone i pyszne dodatki do źródlanej wody.

Co jeszcze możesz zrobić aby szybko schudnąć z brzucha?

Możesz zastosować program odchudzający z boczków, brzucha i pupy. Możesz schudnąć nawet 4 kg w ciągu 12 dni a nawet szybciej jedząc smacznie i do syta. Otrzymasz jadłospis, w którym “czarno na białym” masz rozpisane co jeść. Posiłek po posiłku, dzień po dniu, aż do upragnionej wagi. Zobacz i wypróbuj go TUTAJ