Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Zbliża się jesień, więc czas na jednego z jej bohaterów. Bakłażan, czyli piękne intensywnie fioletowe warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie tę porę roku. Bakłażan ma wiele zalet – jest niskokaloryczny, składa się w 90 % z wody, ma sporo potasu, fosforu, żelaza i wapnia i co ciekawe – ma znacznie więcej błonnika niż jabłko!

Wiem, że nie wszyscy przekonali się jeszcze do tego warzywa. Nawet wśród znajomych zauważyłam, że sporo z nich nie należy do jego fanów. Myślę, że niechęć sporej grupy osób wynika z tego, że nie do końca wiedzą, jak go dobrze przyrządzić.

Po pierwsze – przed przygotowaniem bakłażana warto zwrócić uwagę, czy jest młody. Im starsze warzywo, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miało gorzkawy smak. Aby pozbyć się goryczki, możesz pokroić bakłażan na plastry, posolić i zostawić na pół godziny, do momentu aż puści sok. Taki posolony bakłażan wchłonie również mniej tłuszczu w trakcie gotowania, przez co nie będzie miał wielu kalorii. Bakłażan możesz również skropić sokiem z cytryny, pozostawić go na 30 minut i po tym czasie przepłukać – w ten sposób również pozbędziesz się jego gorzkawego smaku. Z młodym bakłażanem nie ma tego problemu – nie raz przygotowywałam go od razu i smakował doskonale.

Po drugie – bakłażan z odpowiednimi przyprawami i w towarzystwie innych warzyw to prawdziwy rarytas! Poniżej poznacie 3 pomysły na bakłażan, np. tradycyjną arabską pastę Baba ganoush, sycylijską caponatę oraz przepyszne pieczone plasterki bakłażana w zdrowej panierce.

PASTA BABA GANOUSH

Składniki:

3 małe bakłażany

2 ząbki czosnku

2 łyżki pasty sezamowej tahini

sok z jednej cytryny

2 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżeczka papryki

sól i pieprz do smaku

Do posypania na wierzch:

garść nasion granatu

1 łyżka kolendry

Wykonanie:

Rozgrzej piekarnik do 180ºC. Na blasze połóż bakłażany w całości, skropione odrobiną oliwy z oliwek i posypane solą. W warzywach zrób trochę dziurek, używając do tego widelca. Połóż na blasze również ząbki czosnku i piecz wszystko przez 25-30 minut. Po tym czasie wyciągnij bakłażany, poczekaj aż trochę ostygną, po czym przekrój je na polówki i za pomocą łyżki wyciągnij z nich miąższ. Następnie wrzuć miąższ do naczynia blendera, dodaj resztę składników, w tym podpieczony czosnek, po czym zmiksuj wszystko na gładką pastę. Baba ganoush możesz podawać z dodatkiem mielonej papryki, kolendry i z pestkami granatu.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Hurry The Food Up

CAPONATA

Składniki:

1/2 szklanki oliwy z oliwek

1 cebula (posiekana)

1 łodyga selera naciowego (pokrojona)

8 ząbków czosnku (posiekanych)

1 duży bakłażan (pokrojony na małe kostki)

1/2 szklanki rodzynek

1/2 szklanki oliwek Kalamata bez pestek (pokrojonych na pół)

2 łyżki kaparów

1 szklanka pokrojonych pomidorów

1/3 szklanki octu winnego

1/2 łyżeczki soli

1/2 szklanki natki pietruszki

Wykonanie:

Na dużej patelni rozgrzej 1/4 szklanki oliwy z oliwek i dodaj pokrojonego bakłażana. Gotuj wszystko przez 10 minut. Po tym czasie przenieś bakłażan do oddzielnej miski i odstaw na potem. Ponownie rozgrzej patelnię z 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Dodaj cebulę, seler i gotuj wszystko przez około 8-10 minut. Dodaj czosnek i gotuj wszystko przez kolejne 2 minuty. Następnie dodaj pozostałe składniki, w tym bakłażan, zmniejsz ogień na najmniejszy i gotuj caponatę przez około 15 minut. Gotową potrawę możesz trzymać przez około 5 dni w lodówce. W zależności od upodobań, serwuj ją na ciepło, albo na zimno.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga The Roasted Root

BAKŁAŻAN W SOSIE ARRABIATA

Składniki:

1 duży bakłażan

6 ząbków czosnku (posiekanych)

1/2 szklanki dowolnego mleka roślinnego

3/4 szklanki mąki kokosowej

3/4 szklanki posiekanych migdałów

1 łyżeczka suszonego oregano

1 lyżeczka suszonej bazylii

1/4 łyżeczki soli

szczypta pieprzu czarnego

płatki drożdżowe (do posypania na wierzch)

Sos arrabiata:

2 duże papryczki chilli (pozbawione nasion i pokrojone)

1 cebula (posiekana)

2 ząbki czosnku (posiekane)

400 g passaty pomidorowej

200 ml bulionu warzywnego

sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Najpierw przygotuj sos. Gotuj na patelni papryczki chilli, cebulę, czosnek przez około 5 minut. Dodaj passatę i bulion, doprowadź wszystko do zagotowania, przykryj pokrywką patelnię, zmniejsz ogień i gotuj wszystko przez 15-20 minut. Kiedy nadmiar wody wyparuje, dopraw sos do smaku solą i pieprzem.

Rozgrzej piekarnik do 180C. Pokrój bakłażan na plastry. Do trzech oddzielnych misek dodaj po kolei mleko roślinne, mąkę kokosową i rozdrobnione migdały. Do miski z mlekiem dodaj czosnek i pomieszaj, a do miski z migdałami dodaj oregano, bazylię, sól i pieprz. Każdy plasterek bakłażana najpierw obtocz w mące kokosowej, potem za pomocą widelca zanurz go w mleku, a następnie obtocz w migdałach z przyprawami. Bakłażan połóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz go przez 20 minut na każdej stronie, po czym wyciągnij z piekarnika. Podkręć temperaturę w piekarniku do 220C. Posmaruj każdy plasterek bakłażana wcześniej przygotowanym sosem, posyp go płatkami drożdżowymi i wstaw na około 5 minut do piekarnika.

Przepis i zdjęcie pochodzą z bloga Nutritionicity

Zobacz także: