Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka pysznego planu jedzenia Dieta Venus

Musisz wiedzieć, że uczucie zmęczenia towarzyszące nam od czasu do czasu, jest normalne. Niestety, ale u niektórych osób, przyczyna takiego stanu jest znacznie groźniejsza, niż prosty nadmiar pracy i nie czujemy się lepiej, mimo odpoczynku. Jeśli nie będziemy reagowali, taki stan może się utrzymywać przez długi czas, a nawet nasilać, znacznie zmniejszając satysfakcję z życia.

Jeśli starasz się dobrze odżywiać, unikasz kawy i zachowujesz prawidłową wagę, przyczyna takiego stanu rzeczy, może leżeć w chorobie. W tym artykule przedstawię kilka najpopularniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Zobacz też: 5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć

Zespół przewlekłego zmęczenia

To choroba, o której jeszcze kilka lat temu niemal nikt nie słyszał, a dziś jest ona diagnozowana u coraz większej rzeszy osób.

Zespół przewlekłego zmęczenia, prowadzi do tego, że odczuwamy bardzo silne zmęczenie po wykonaniu czynności, które u innych osób nie wywołują takiego stanu. Inne objawy tej dolegliwości, to na przykład:

  • suchość w gardle

  • bóle mięśni

  • bóle głowy

Obecnie nie wiadomo, jaka jest przyczyna tej dolegliwości. Ocenia się, że może być ona wywołana zakażeniem wirusowym lub niedoborem pewnych hormonów. W tej chwili nie wiadomo, w jaki sposób można zmniejszyć objawy tej choroby. Jednym ze sposobów może być terapia behawioralna, która pomoże pacjentowi podchodzić do choroby w inny sposób.

  1. Zbadaj poziom żelaza

Jednym z objawów anemii, jest właśnie przewlekłe zmęczenie. Wynika ono z tego, że tkanki organizmu otrzymują zbyt mało tlenu. Przypomina to duszenie się organizmu od środka.

Poważnej anemii mogą towarzyszyć takie objawy, jak:

  • przyśpieszony oddech

  • bóle głowy

  • zimne dłonie i marznące stopy

Anemię diagnozuje się na podstawie badania poziomu żelaza we krwi. Aby zmniejszyć negatywne objawy alergii, można wypróbować na przykład:

  • jedzenie większej ilości warzyw z zielonymi liśćmi

  • zwiększenie ilości mięsa, wątróbki i produktów zawierających krew (jak kaszanka)

  • stosowanie preparatów zawierających pyłek pszczeli

  • wprowadzenie do diety spiruliny i chlorelli

 

2. Problemy z tarczycą

Tarczyca to organ, który ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o tempo metabolizmu. Niedoczynność tarczycy powoduje takie dolegliwości, jak

  • zaparcia

  • bóle mięśni

  • zwiększenie masy ciała

  • wypadanie włosów

  • suchość skóry

  • uczucie zimna

Choroby tarczycy muszą być diagnozowane przez endokrynologa. W większości przypadków, lekarz zaleca stosowanie preparatów hormonalnych w formie tabletek. Po porozumieniu ze specjalistą, można zastanowić się nad zwiększeniem ilości w diecie.

Zobacz też: Co jeść w niedoczynności tarczycy i Hashimoto

3. Cukrzyca

Chory na cukrzycę może doświadczać bardzo dużych wahań poziomu glukozy we krwi, co przekłada się na uczucie senności i zmęczenia. U niektórych osób jest ono tak silne, że mogą oni zasnąć podczas spożywania posiłku.

Inne objawy cukrzycy to bardzo duże pragnienie i niepohamowane uczucie głodu, wydalanie dużych ilości moczu i chudnięcie. Jeśli zauważyłeś te objawy u siebie, skonsultuj się z lekarzem.

4. Fibromialgia

To choroba wywołująca ciągły ból, depresję i problemy z brakiem energii. Potrafi ona wywoływać tak nieprzyjemne objawy, że chore osoby zaczynają unikać otoczenia i całkowicie skupiają się na swoim bólu. Inne dolegliwości, które pojawiają się przy fibromialgii, to na przykład:

  • Przygnębienie

  • Depresja

  • Problemy ze snem

  • Ból stawów

Jeśli zauważyłeś u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem.

5. Stwardnienie rozsiane

Objaw zmęczenia pojawia się także u osób, cierpiących na tą poważną chorobę układu nerwowego. Może ona wywoływać zespół niespokojnych nóg (ta choroba istnieje naprawdę), pogorszenie jakości snu oraz bezdech senny. Objawy choroby pogarszają się wraz z wiekiem, a chory odczuwa je silniej, gdy znajduje się w wilgotnych i gorących miejscach.

Oprócz drętwienia kończyn, ta choroba wywołuje osłabienie mięśni, uczucie łaskotania i ból w różnych partiach ciała. Z czasem pogarsza się także wyraźność mowy i chory może odczuwać częste zawroty głowy. Czekamy na wynalezienie lekarstwa na tę chorobę.

dieta venus

6. Depresja

Osoby, które nigdy nie miały styczności z depresją, mogą traktować ją jako fanaberię drugiej osoby, lub tymczasowe złe samopoczucie. Okazuje się jednak, że depresja ma bardzo silny negatywny wpływ na organizm człowieka. To przede wszystkim przyczyna problemów ze snem, oraz trudności z wejściem w stan dobrego nastroju.

Jeśli zauważyłeś u swojego znajomego brak motywacji, częste przygnębienie lub zmianę zachowania, warto porozmawiać z nim o tym, jakie ryzyko niesie ze sobą depresja. Najczęstsze stany opisywane przez osoby chore na depresję, to smutek, bezsilność, poczucie braku wartości oraz bezradność. Lekkie formy tej choroby można leczyć za pomocą terapii behawioralnej, natomiast silniejsze, wymagają stosowania leków.

Popularne: 1o produktów, które pokonają depresję

7. Mononukleoza

To choroba wirusowa, do których objawów należy między innymi:

  • gorączka

  • zmniejszenie apetytu

  • ból mięśni

  • ból gardła

  • ból migdałków

  • liczne stany zapalne

W późniejszym okresie, jednym z objawów mononukleozy może stać się także syndrom przewlekłego zmęczenia. Aktualnie nie ma szczepionki na tę chorobę, a leczenie polega na podawaniu środków wzmacniających organizm i zmniejszania nasilenia jej objawów.

8. Bezdech senny

Bezdech senny to choroba, która prowadzi do braku energii w ciągu dnia. Przyczyną bezdechu jest zwiotczenie mięśni gardła, do którego dochodzi przede wszystkim u osób otyłych. Chorobę leczy się przez przyjmowanie pozycji bocznej w trakcie snu, odstawienie alkoholu i papierosów lub przez noszenie aparatu, który poprawia ustawienie szczęki w czasie snu.

Konieczne jest także schudnięcie. Bezdech jest niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do bezwiednego zasypiania w ciągu dnia. Jeśli ktoś zwrócił Ci uwagę na to, że chrapiesz, warto skonsultować nasilenie tego problemu z lekarzem.

9.Przekwitanie

Zmiany poziomu hormonów w trakcie menopauzy, powodują zmniejszenie metabolizmu i pracy tarczycy. Dochodzą do tego problemy ze snem, wywołane uczuciem gorąca, przygnębienie oraz brak koncentracji.

Kobiety w wieku menopauzalnym powinny zwrócić uwagę na jakość snu i samopoczucie, ponieważ zespół przewlekłego zmęczenia występuje u nich znacznie częściej niż w pozostałej części populacji.

Zobacz też: