Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Problematyczna skóra potrzebuje specjalnej opieki – niestety, im większe problemy, tym wyższe ceny aptecznych preparatów. Ale pomóc może także matka natura. Poznaj naturalne olejki eteryczne na dolegliwości skórne.

Większość z nas w jakimś okresie swego życia boryka się z problemami skórnymi – począwszy od trądziku młodzieńczego, który coraz częściej przechodzi w trądzik w dorosłym wieku, przez wysuszenie i podrażnienie, a skończywszy na egzemach, łuszczycy czy łojotoku. Są to problemy nie tylko natury estetycznej, ale często także psychologiczne, bowiem oddziałują znacząco na naszą samoocenę oraz komfort życia.

Dermatolodzy mają oczywiście w zanadrzu olbrzymią armię kosmetyków i leków, które nie są ani tanie, ani obojętne dla skóry i zdrowia, zwłaszcza, że część zawiera antybiotyki, sterydy czy pochodną witaminy A, izotretynoinę. Zanim jednak sięgniemy po takie specyfiki, warto wypróbować środki naturalne, a zwłaszcza olejki aromatyczne, które są ich najbardziej stężoną formą.

JAK STOSUJE SIĘ OLEJKI ETERYCZNE?

Mając na uwadze ich niezwykłą intensywność, należy zachować daleko posuniętą ostrożność w stosowaniu olejków aromatycznych. Przede wszystkim, mało który można nakładać bezpośrednio na skórę – większość wymaga użycia olejka bazowego, jakim może być np. olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba czy olej z awokado. Najczęściej zaleca się rozmieszanie od 1 do 5 kropli olejku w łyżce stołowej oleju bazowego. Ale i w tym przypadku mogą się zdarzyć niespodzianki – wielu ludzi ma alergie na określone związki eteryczne, dlatego lepiej jest wypróbować działanie olejku na małej powierzchni na nadgarstku, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa, niż od razu ryzykować aplikację na całą twarz.

zakwaszenie organizmu

KTÓRE OLEJKI ETERYCZNE NADAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ DO PIELĘGNACJI SKÓRY?

OLEJEK RUMIANKOWY

Niezastąpiony w łagodzeniu świądu skóry, sprawdzi się zarówno przy skrajnym przesuszeniu przebiegającym z łuszczeniem i swędzeniem, jak i przy atopowych egzemach. Działa natychmiast po aplikacji i jest całkowicie bezpieczny – nie wiadomo o przypadkach podrażnień.

OLEJEK GERANIOWY

Zalecany szczególnie przy problemach trądzikowych, bowiem idealnie reguluje proces wydzielania sebum, a jednocześnie łagodzi stany zapalne. Ponadto olejek geraniowy pomaga cerze dojrzałej, ujędrniając ją, czyniąc bardziej elastyczną i redukując zmarszczki. Poprawiając krążenie krwi, przyspiesza także gojenie sińców, blizn, popękanych naczynek czy oparzeń.

OLEJEK TYMIANKOWY

Ma silne działanie antybakteryjne, radzi sobie dobrze nawet ze szczepami gronkowca, co czyni go doskonałym sprzymierzeńcem we wszystkich zapalnych stanach skóry. Ponadto olejek tymiankowy wykazuje łagodzące działanie na łuszczycę, pleśniawki, a także egzemę. Badania naukowe dowodzą, że zaaplikowany na skórę ma również silne działanie antyoksydacyjne, przyspieszając regenerację komórek i zapobiegając zmarszczkom.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

To olejek, który po prostu trzeba mieć w domowej apteczce, ze względu na szczególnie szerokie spektrum działania. Jeśli chodzi o skórę, działa szczególnie efektywnie na ciężkie nawet przypadki trądziku młodzieńczego i dorosłego, a także grzybicę skóry, wysypkę spowodowaną półpaścem, opryszczkę i zajady.

olejki eteryczne

OLEJEK MIĘTOWY

Fantastyczne panaceum na wszelkiego rodzaju świąd – zarówno pochodzący od alergii, przesuszenia skóry, jak i ukąszeń owadów. Przynosi natychmiastowy efekt w przypadku wysypek, ale także żylaków i różnego rodzaju zaczerwienienia skóry. Jako środek dezynfekujący pomaga także przy zajadach.

OLEJEK MIRROWY

Doskonale sprawdza się w pielęgnacji dojrzałej, przesuszonej skóry, redukując widoczność zmarszczek i pobudzając skórę do lepszej regeneracji – dzięki czemu staje się ona jędrniejsza i bardziej elastyczna. Ponadto olejek mirrowy poleca się w przypadku popękanej skóry na piętach, dłoniach czy ustach, rozstępów, a także egzemy.

OLEJEK Z DRZEWA SANDAŁOWEGO

Polecany głównie dla osób borykających się z problemem suchej i przesuszającej się skóry – piękny zapach i fantastyczne właściwości nawilżające sprawiają, że można się od niego dosłownie uzależnić. Badania wskazują również łagodzące działanie olejku z drzewa sandałowego w przypadku niektórych wysypek, egzemy oraz żylaków.

OLEJEK RÓŻANY

Ma silnie działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, przynosząc ulgę w przypadku egzemy czy zapalenia skóry. Przede wszystkim jednak olejek różany jest najlepszym sprzymierzeńcem dojrzałych kobiet, wspaniale regeneruje i ujędrnia cerę.

OLEJEK LAWENDOWY

Znany głównie ze swoich właściwości relaksujących i uspokajających, ma też całkiem nieoczekiwane błogosławione działanie na skórę. Olejek lawendowy skutecznie redukuje zaczerwienienia i zapalenia, łagodzi suchość cery, a przede wszystkim pomaga poradzić sobie z egzemą, łuszczycą, trądzikiem oraz bliznami. Poleca się go także do pielęgnacji rozstępów, żylaków, a także dojrzałej skóry ze skłonnością do zmarszczek.

Źródła:

http://www.foodmatters.com/article/6-essential-oils-to-calm-your-skin

http://www.nourishingtreasures.com/index.php/2013/04/12/essential-oils-101-using-essential-oils-for-skin-conditions/

http://www.optiderma.com/natural-therapies/essential-oils-skin/

http://bodyunburdened.com/essential-oils-for-skincare/#

https://healthyfocus.org/12-proven-essential-oils-for-itching/

Zobacz także: