Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Jakie zioła poprawiaja pracę naszego układu hormonalnego?

Hormony to substancje chemiczne, wydzielane przez różne gruczoły organizmu. Ich zadaniem, jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie organów przez modyfikowanie ich działania. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów, wiąże się często z różnymi dolegliwościami.

Problem z insuliną…

Przy niewłaściwej diecie wielkim problemem jest– zbyt wysoki poziom insuliny we krwi, który przy niewłaściwej wrażliwości komórek organizmu, może stanowić początek cukrzycy. Zbyt duża ilość insuliny może nawet w pewnych przypadkach powodować także kolejny problem, jakim jest bardzo silne uczucie głodu, „poty”, a nawet istnieje możliwość omdlenia.

Grelina to hormon odpowiedzialny za uczucie głodu, który działa przeciwnie do leptyny. W zwykłej sytuacji, grelina jest wydzielana tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, natomiast u niektórych osób, wydziela się jej zbyt dużo, co powoduje otyłość.

Innym przykładem tego, jak bardzo hormony wpływają na nasze zdrowie, jest tarczyca i związane z nią zaburzenia. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, często skarżą się na ociężałość i nadmierny apetyt, a także często są otyłe. W przeciwnym przypadku, czyli przy nadczynności tarczycy, dochodzi do wychudzenia i nadpobudliwości.

Na szczęście istnieje wiele ziół, które wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego i są szczególnie pomocne dla kobiet.


Oto zioła, które wspomagają pracę układu hormonalnego

Traganek– zioło bardzo popularne w chińskiej medycynie, gdzie było stosowane na wiele różnych dolegliwości. Traganek hamuje starzenie, zmniejsza dolegliwości związane z negatywnym wpływem wolnych rodników na DNA oraz wspiera prawidłowe krążenie. Coraz częściej mówi się o jego pozytywnym działaniu przy cukrzycy typu 2.

Buzdyganek ziemny (tribulus) – to zioło typowo męskie, które jest stosowane w celu zwiększenia ilości testosteronu i poprawienia płodności. Tribulus zwiększa ilość DHEA we krwi, poprawiając tym samym płodność i zwiększając libido.

Ashwaganda (aszwaganda) – to zioło, które może być stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Tradycja jego stosowania wywodzi się z ajurwedy, gdzie stosowano ją w celu poprawienia funkcjonowania tarczycy. Podobnie, jak inne adaptogeny, ta roślina ma podwójne działanie – pomaga zarówno przy nadczynności, jak i przy niedoczynności tarczycy. Oprócz tego, zwiększa wydzielanie melatoniny oraz poprawia wydzielanie testosteronu. Z tego powodu, jest stosowana jako środek poprawiający wyniki sportowe oraz zwiększający libido.

Korzeń maca – maca to roślina, która nie zawiera kofeiny, ale mimo to, dodaje nam energii. Jednocześnie, dzięki niej można łatwo pozbyć się stresu. Korzeń maca może być stosowany przez kobiety, które skarżą się na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Zobacz też więcej: Na co jeszcze działa korzeń maca…

Korzeń żeń-szenia amerykańskiego – żeń-szeń chiński wyróżnia się silnym działaniem i stosuje się go raczej jako preparat wzmacniający organizm i uzupełniający braki energii. Odmiana amerykańska żeńszenia, działa umiarkowanie, w mniejszym stopniu dodając energii, a w większym, wspierając układ hormonalny. Amerykański żeńszeń jest także dobrym wyborem dla osób, które chcą poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego.

Palma sabalowa – jest kojarzona przede wszystkim z leczeniem nieprawidłowego rozrostu prostaty. Palma sabal pomaga także w niepłodności, zwiększając ilość plemników w nasieniu, a także w przewlekłym zmęczeniu. Dzięki niej, można zmniejszyć stres oraz zadbać o prawidłowe wydzielanie takich hormonów, jak estrogen i progesteron.

Epimedium – jego stosowanie wywodzi się z medycyny chińskiej, gdzie było ono stosowane w takich dolegliwościach, jak osteoporoza, nadciśnienie czy problemy z pamięcią. Podobnie, jak inne zioła o działaniu adaptogenym, może być stosowany w różnych dolegliwościach. Bardzo często stosuje się je w zaburzeniach miesiączkowania i wydzielania testosteronu. Epimedium jest także silnym afrodyzjakiem.

Niepokalanek pospolity (Vitex Agnus) – zioło pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego które wpływa pozytywnie na kobiecy układ rozrodczy. Vitex agnus zmniejsza wydzielanie prolaktyny oraz reguluje wydzielanie takich hormonów, jak estrogen czy FSH. Podobnie, jak w przypadku innych preparatów opisywanych w tym artykule, niepokalanek zwykłe dopasowuje swoje działanie do potrzeb organizmu. Z tego powodu, nie zachodzi ryzyko, że nadmiernie zwiększy on wydzielanie różnych hormonów.

Korzeń suma – pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest porównywana często do żeń-szenia. Suma nie tylko wzmacnia organizm, ale także zwiększa szybkość budowania mięśni i wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną. Korzeń suma poprawia także pamięć i apetyt, a także pozwala zachować prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Pluskwica groniasta – to zioło typowo kobiece. Ma działanie rozkurczowe i tonizujące układ rozrodczy kobiety, reguluje wydzielanie hormonów kobiecych, łagodzi bóle miesiączkowe. Zaleca się stosowanie pluskwicy w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz dolegliwości związanych z menopauzą. Wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej znajduje zastosowanie w leczeniu neuralgii, bóli mięśniowych i bolesnych stanów zapalnych. Wiele osób stosuje ją także w leczeniu reumatyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów. To działanie rozkurczowe wykorzystuje się również w leczeniu szumu w uszach, a także napadów kaszlu i kokluszu.

Zobacz też inne wpisy: