Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Pysznej książki kucharskiej Sekrety Odchudzania

Z jakich produktów warto zrezygnować, aby złagodzić przebieg trądziku młodzieńczego i dorosłego?

Trądzik a dieta

Walka z trądzikiem jest długa, uporczywa i często kosztowna. Niestety, nie jest to bowiem problem, który da się wyleczyć w przeciągu tygodnia. Najczęściej chodzimy od lekarza do lekarza, kupujemy coraz to nowe maści, sięgamy po antybiotyki, sterydy, a w ostateczności nawet po izotretoinę, pochodną witaminy A, która co prawda przynosi często widoczne rezultaty, ale jej skutki uboczne są bardzo poważne i zdecydowanie nieobojętne dla organizmu.

Tymczasem, jako że u podłoża trądziku młodzieńczego oraz dorosłego leżą najczęściej zaburzenia hormonalne, stres oraz nietolerancje pokarmowe, często okazuje się, że zmiana stylu życia może znacznie złagodzić objawy, a nawet zagwarantować czystą skórę bez leków! Obok zaleceń kosmetyczno-higienicznych oraz psychologicznych bardzo ważną rolę przypisuje się diecie…

POKARMY, KTÓRE MOGĄ POWODOWAĆ TRĄDZIK

Najpierw obalmy czekoladowy mit – nie ma żadnego naukowego potwierdzenia dla teorii jakoby czekolada powodowała zaostrzenie trądziku. Owszem na cenzurowanym znajdują się pokarmy słodzone oraz zawierające wysoki poziom tłuszczu i mleka, ale wysokiej jakości ciemna czekolada o zawartości kakao powyżej 70% może tylko przysporzyć się pięknej skórze dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy.

A teraz pora na prawdziwych wrogów pięknej, gładkiej skóry:

1.Słodycze i cukier – kombinacja wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz cukru prowokuje skórę do zwiększonej produkcji sebum, co prowadzi do zatykania się porów i powstawania nieprzyjemnych krost, pryszczów i zaskórników. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się także, że wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym zaostrzają trądzik, podnosząc poziom cukru we krwi i stymulując wydzielanie insuliny, która w badaniach wykazuje znaczący wpływ na stany zapalne skóry. Idealnie byłoby więc wyeliminować wszystkie zbędne słodycze i dosładzane produkty, zaspokajając apetyt świeżymi owocami. Zamiast białego pieczywa, ryżu czy płatków śniadaniowych warto też wybierać produkty pełnoziarniste o niższym indeksie glikemicznym.

Zobacz też: 3 produkty, który przyspieszają starzenie, nigdy ich nie jedz!

2. Fastfoody – mam na myśli wszystkie kupne, gotowe dania, odgrzewane dania, hamburgery, frytki czy smażone skrzydełka to produkty bardzo ubogie pod kątem minerałów i witamin, a za to nasycone tłuszczem, solą i białą mąką, nie wspominając o chemicznych konserwantach w sosach. Liczne obserwacje wskazują, że istnieje silna zależność między konsumpcją fastfoodów a zaburzeniami hormonalnymi, które prowadzą nie tylko do otyłości i procesów zapalnych takich jak astma, ale także wyraźnie pogarszają stan skóry.

3. Nabiał – choć namawianie niektórych ludzi do rezygnacji z produktów mlecznych wywołuje ostrą falę sprzeciwu, bo „ jak można żyć bez wapnia i białka”, po raz kolejny okazuje się, że człowiek lepiej radzi sobie bez pokarmu dla cieląt. Istnieją tysiące udokumentowanych przypadków, gdy wyłączenie wszelkich produktów mlecznych z diety spowodowało w przeciągu pół roku znaczącą poprawę stanu skóry, łącznie z całkowitym ustąpieniem trądziku.

I choć u niektórych osób manifestacje na skórze mogą być objawem klasycznej nietolerancji laktozy, w większości przypadków chodzi o zupełnie inny mechanizm. Nie trzeba więc mieć żadnych dolegliwości wskazujących na problemy z trawieniem nabiału, aby skorzystać z dobrodziejstwa jego odstawienia. Badania naukowe dowodzą, że w mleku krowim, kozim oraz owczym znajdują się duże dawki hormonów, które rozregulowują naszą naturalną równowagę hormonalną, objawiając się często bardzo nasilonym, ropnym trądzikiem. W mleku zwierzęcym obecne są także sterydy, które dodatkowo zaburzają procesy zachodzące w skórze i przyczyniają się do powstawania znienawidzonych pryszczów.

Popularne: 11 powodów zdrowotnych, aby przestać pić mleko

Aby sprawdzić na sobie wariant leczenia trądziku dietą bezmleczną należy wyeliminować całkowicie wszystkie produkty z mleka krowiego, owczego i koziego na okres 6 miesięcy. Zwykle po 2 miesiącach widać już pierwsze oznaki poprawy, ale organizm potrzebuje dużo czasu, aby wrócić do równowagi hormonalnej. Jeśli osiągnęliśmy upragniony sukces, po okresie pół roku można spróbować stopniowo wprowadzać małe ilości np. fermentowanych produktów mlecznych np. kefiru, ale tych ekologicznych, obserwując czy sytuacja się nie pogorszy. Z punktu widzenia ogólnego zdrowia utrzymanie diety bezmlecznej jest jednak na pewno zdrowszą opcją.

4. Gluten – znacznie rzadziej niż krowie mleko, ale dość intensywnie, jeśli chodzi o nasilenie objawów, trądzik może także być prowokowany nadmierną konsumpcją glutenu. Przypomnijmy, że nasz system trawienny nie jest przygotowany do przetwarzania zmodyfikowanej pszenicy i białka glutenu mają dla wielu ludzi negatywny wpływ na zdrowie manifestujący się nie tylko problemami żołądkowo-jelitowymi oraz stanami zapalnymi, ale także trądzikiem. Aby zdiagnozować czy gluten odpowiada za nasz problemy skórne należy wyłączyć go całkowicie z diety ma okres minimum jednego miesiąca.

Dodajmy, że statystycznie rzecz biorąc, to nabiał częściej jest winnym pryszczów i cyst na twarzy, więc logicznie jest zacząć od wyłączenia mleka z diety.

pszenica baner

CO WARTO JEŚĆ, ABY POMÓC SKÓRZE  I POZBYĆ SIĘ TRĄDZIKU?

Wielu dermatologów lecząc trądzik zaleca sięgnięcie po suplementy, które mają wspomóc terapię. Najczęściej sugeruje się przyjmowanie preparatów cynku, witaminy A+D oraz witaminy B5. Należy podkreślić, że różnorodna i zbilansowana dieta jest jednak lepszym źródłem niezbędnych składników niż pigułki z apteki. A kto ma problem z trądzikiem powinien włączyć do swojego jadłospisu następujące produkty:

  • Dużą ilość warzyw, bogatych w antyoksydanty wspomagające funkcje skóry.
  • Tłuste ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które mają działanie przeciwzapalne.
  • Siemię lniane oraz orzechy włoskie również bogate w kwasy omega 3.
  • Ostrygi i inne owoce morza niezwykle bogate w cynk.
  • Kapustę kiszoną, ogórki kiszone, tempeh i inne fermentowane produkty będące naturalnym źródłem probiotyków, które wzmacniają mikroflorę bakteryjną, ograniczając zapalną reakcje skóry na toksyny wydzielane w jelitach wskutek nieprawidłowego trawienia.

 

ZOBACZ TEŻ:

5 produktów, których nigdy nie jedz, jeśli chcesz schudnąć

131 przepisów, na każdej diecie, ze składnikami spalającymi tłuszcz

Jak schudnąć stosując ocet jabłkowy (jakie proporcje i jaka ilość)