Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>
Hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu to jedna z najczęściej spotykanych chorób. Może ona prowadzić do rozwoju miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Czasem wynika ona z genów, jednak najczęściej jej przyczyną jest niezdrowy styl życia – brak aktywności fizycznej, zła dieta prowadząca do otyłości czy nadużywanie alkoholu i papierosów. Na znacznie większe ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu są narażone osoby chorujące na cukrzycę lub mające problemy z nerkami.
Warto zaznaczyć, że rozróżnia się dwa rodzaje cholesterolu. Dobry cholesterol to lipoproterina wysokiej gęstości (HDL), która transportuje cholesterol z organizmu do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi. Natomiast lipoproteina niskiej gęstości nazywana jest złym cholesterolem (LDL), gdyż transportuje cholesterol z wątroby do komórek całego organizmu. LDL przykleja się do ścian tętnic i ulega utlenieniu, w konsekwencji naczynia się zwężają, a krew ma zablokowaną drogę przepływu.
Jeśli poziom Twojego cholesterolu odbiega od normy, warto, jak najszybciej zmienić swoje nawyki i zadbać o zdrowie. Pamiętaj, że o wiele zdrowszym i prostszym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta i tryb życia – nie zawsze najlepszym pomysłem jest sięganie po leki z apteki.
Poznaj 8 skutecznych metod na obniżenie cholesterolu. Dowiedz się, jakie produkty wprowadzić do swojej diety, a z których zrezygnować.
NATURALNE SPOSOBY NA OBNIŻENIE CHOLESTEROLU:
JEDZ OWSIANKĘ
Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na błonnik wynosi 20-40 g, a owsianka jest doskonałym źródłem rozpuszczalnego błonnika, beta-glukanu, który zmniejsza gęstość LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Owsianka oczyszcza naczynia tętnicze, działa przeciwzapalnie, zapobiega chorobom serca, obniża wysokie ciśnienie krwi oraz chroni przed otyłością.
Z badań wynika również, że owsianka jest doskonałym źródłem awentramidów, czyli bioaktywnych związków chemicznych hamujących powstawanie pasm tłuszczowych w naczyniach. Dzięki temu chroni nas przed udarem mózgu i atakami serca.
Jedz 1-2 miseczki owsianki dziennie, z dodatkiem świeżych owoców lub orzechów, a nawyk ten pomoże Ci utrzymać cholesterol w normie.
JEDZ CZOSNEK
Kiedy wspomina się o właściwościach czosnku, zazwyczaj podkreśla się jego działanie bakteriobójcze oraz antywirusowe. Czosnek ma jednak znacznie więcej zalet – otóż zawiera on flawonoidy oraz mikroelementy, które zapobiegają chorobom miażdżycowym. Flawonoidy zmniejszają krzepliwość krwi, dzięki czemu redukują ryzyko powstania skrzepów w przypadku oderwania blaszki miażdżycowej.
Czosnek obniża poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów nawet o o 20 mg/dL – z tym, że jego działanie jest zależne od przyjmowanej dawki. Im więcej czosnku spożywamy w ciągu dnia, tym niższy będzie cholesterol. Najlepsze rezultaty przynosi czosnek spożywany na surowo. W tej formie zaleca się spożywanie go w liczbie od 2-4 ząbków dziennie.
WPROWADŹ DO DIETY CYNAMON
Nie dość, że pięknie pachnie i nadaje wyjątkowego smaku potrawom, to jeszcze przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia. Badania wykazały, że już 1/2 łyżeczki cynamonu jest w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu. Przyprawa ta spożywana w odpowiedniej dawce, jako dodatek do innych produktów, może obniżyć cholesterol nawet o 18 %.
Pomysłem może być picie herbaty cynamonowej, do której zrobienia potrzebujesz kilku pokruszonych lasek cynamonu i szklanki wody. W celu zrobienia naparu, należy podgrzać wodę z przyprawą, doprowadzić ją do zagotowania,a następnie gotować na małym ogniu przez 3 minuty. Jeśli używasz sproszkowanego cynamonu, sporządź taki napar z jednej szklanki wody i jednej łyżeczki cynamonu. Do smaku możesz dodać również łyżeczkę miodu. Oprócz cynamonowej herbaty możesz również przyprawiać cynamonem kawę, herbatę lub owsiankę.
UŻYWAJ KOLENDRY
Kolendra to przyprawa, która podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL oraz obniża zły cholesterol LDL. Dzięki sporej zawartości żelaza jest ona pomocna w zwalczaniu anemii. Co więcej, ma właściwości przeciwzapalne, a znajdujące się w niej olejki ułatwiają procesy trawienne.
W celu obniżenia poziomu złego cholesterolu, pij herbatkę z kolendry. Do jej wykonania potrzebujesz 1 łyżeczkę nasion kolendry (albo 2 łyżeczki sproszkowanej) na szklankę wody. Taką mieszankę doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj ją na małym ogniu przez kolejne 3 minuty. Pij napar z kolendry dwa razy dziennie. Przyprawę możesz również dodawać na co dzień do wielu potraw.
PIJ SOK Z CEBULI
Cebula, zwłaszcza czerwona, to pogromczyni złego cholesterolu. Otóż w jej skórce jest zawarta kwercetyna, czyli dobry flawonoid, który wpływa na równowagę cholesterolu. Najwięcej wartości odżywczych ma oczywiście cebula spożywana na surowo.
Średniej wielkości cebulę, obraną i pokrojoną na ćwiartki, wrzuć do naczynia blendera i zmiksuj ją na małe kawałki. Następnie za pomocą płóciennej ściereczki wyciśnij z niej sok do miski. Do naczynia dodaj podobną ilość miodu, dokładnie wymieszaj ze sobą składniki i pij taki sok codziennie.
JEDZ CZERWONY RYŻ DROŻDŻOWY
Czerwony ryż drożdżowy pozyskiwany jest z fermentacji grzybów strzępkowych na wypolerowanym ryżu. Najpierw ziarna ryżu nasącza się wodą i gotuje się na parze, następnie miesza się je ze sporami grzyba, a potem inkubuje przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Wówczas nasionka zyskują barwę czerwoną. Substancja znajdująca się w ryżu czerwonym nosi nazwę monakoliny K, która jest identyczna chemicznie z lowastatyną – związkiem zmniejszającym syntezę cholesterolu w komórkach wątrobowych.
Warto jednak wiedzieć, że czerwony ryż drożdżowy nie jest polecany osobom poniżej 20 roku życia, kobietom w ciąży oraz osobom z chorobami nerek i wątroby.
PIJ OCET JABŁKOWY
Ocet jabłkowy to remedium na niemal wszystkie zdrowotne problemy. Przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko miażdżycy, zapobiega odkładaniu się tłuszczu, wzmacnia system immunologiczny, odpowiada za prawidłowe ukrwienie organów wewnętrznych, reguluje poziom cukru we krwi i chroni przed rakiem. O jego korzyściach można pisać bez końca – jedną z nich jest również wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Co więcej, badania wykazały, że picie octu jabłkowego reguluje ciśnienie krwi.
1-2 łyżeczki octu jabłkowego dodaj do szklanki ciepłej wody i pij taki napój codziennie.
ĆWICZ REGULARNIE
Nie jest niespodzianką, że aktywność fizyczna to również sposób na wiele zdrowotnych dolegliwości. Ma ona również korzystny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Otóż ćwiczenia pomagają przenieść cholesterol z krwiobiegu i ścian naczyń do wątroby, gdzie są przekształcane w żółć i wydalane. Tym sposobem zapobiegają one rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.
Zalecane jest ćwiczenie przez około 30 minut dziennie. Korzystne dla naszego zdrowia może być wprowadzenie różnorodności w ćwiczeniach – od biegania, jazdy na rowerze, po pływanie i aerobik.
INNE METODY
Oprócz wyżej wymienionych metod, warto wprowadzić w swoje życie kilka nawyków:
- jeść dużo produktów bogatych w błonnik, takich jak awokado, śliwki, jabłka, marchew, gruszki, brukselka oraz fasola.
- wyeliminować z diety tłuszcze trans, które obniżają dobry cholesterol HDL i podwyższają zły cholesterol LDL. Wśród szkodliwych produktów należy wymienić: smażoną i tłustą żywność, mrożoną pizzę oraz ciastka.
- jeść garść dowolnych orzechów dziennie, które regulują poziom cholesterolu.
- tłuszcz rybi lub tłuste ryby również wpływają na obniżenie złego cholesterolu.
- jeśli szukasz zdrowego białka, zamień czerwone mięso na chude mięso lub fasolę.
- używaj przypraw takich jak kurkuma, imbir i czarny pieprz.
- alkohol pij z umiarem, unikaj palenia papierosów oraz staraj się zachować prawidłową wagę – nadmiar kilogramów sprzyja podwyższeniu złego cholesterolu.
- unikaj stresu – napięcie pomogą Ci złagodzić joga oraz medytacja.