Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Działają orzeźwiająco podczas upałów. Mają niewielką ilość kalorii i świetnie nawadniają organizm. Melony ceni się za wartości odżywcze, takie jak witaminy A, C, D, E, P, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy, błonnik, jak również minerały – żelazo, potas, wapń, fosfor, magnez i jod.

Istnieje mnóstwo gatunków melonów – różnią się one smakiem, kolorem skórki i miąższu oraz ilością składników odżywczych. Np. melon kantalupa, charakteryzujący się złoto-zieloną skórką z „białą siateczką” i pomarańczowym miąższem, ma najwięcej witaminy C (w 100 g znajduje się aż 36,7 mg witaminy C) oraz sporo witaminy A (100 g to 3382 IU, co realizuje aż 140 % dziennego zapotrzebowania!). Melon miodowy ma mniej kalorii niż kantalupa, ale nie zawiera aż tyle witaminy C. Jest on jednak dobrym źródłem kwasu foliowego, witaminy B6 i potasu. Melon kasaba ma z kolei więcej witaminy B6 niż dwa wyżej wymienione gatunki.

A jednak bez względu na gatunek, melony mają mnóstwo zdrowotnych zalet. Poniżej dowiesz się, dlaczego warto włączyć melony do swojej diety.

zakwaszenie organizmu

MELON WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

reguluje ciśnienie krwi – melon to bogate źródło potasu, dlatego też jest on polecany osobom z nadciśnieniem tętniczym. Nie tylko reguluje poziom ciśnienia krwi, ale również dba o zdrowie serca i chroni przed udarem.

właściwości detoksykujące – melon zawiera elektrolity i składa się w 90 % z wody, dzięki czemu pomaga pozbyć się toksyn z naszego organizmu. Owoc ten reguluje gospodarkę wodną, przez co poleca się go osobom zmagającym się z obrzękami.

działa odchudzająco – melon ma mało kalorii, dużo wody i zawiera cytrulinę – aminokwas, który uczestniczy w produkcji hormonu wzrostu. Dzięki temu poleca się go osobom zmagającym się z nadprogramowymi kilogramami.

dba o zdrowie nerek – przez to, że melon działa moczopędnie, wpływa oczyszczająco na układ moczowy i pobudza pracę nerek.

korzystny dla urody – melon skutecznie poprawia stan naszej skóry. Nawilża, chłodzi, leczy podrażnienia i stany zapalne, regeneruje oraz działa oczyszczająco. Zawarte w nim witaminy C i E oraz beta-karoten, opóźniają proces starzenia się skóry.

działa antyrakowo – gatunki melonów o pomarańczowym miąższu są bogactwem beta-karotenu, silnego przeciwutleniacza chroniącego nasz organizm przed rozwojem niektórych nowotworów.

poprawia przemianę materii – melon reguluje pracę układu trawiennego, pobudza metabolizm, pozwala pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji i dba o zdrowie naszych jelit. Dzięki zawartości błonnika zapobiega zaparciom.

poprawia wzrok – jedzenie melonów wpływa korzystnie na zdrowie naszych oczu. Zapobiega również zwyrodnieniom plamki żółtej, czyli chorobie siatkówki oka, która rozwija się wraz z wiekiem.

działa przeciwzapalnie -zawarta w melonie cholina nie tylko pomaga zwalczać przewlekłe stany zapalne, ale również działa korzystnie na jakość snu, poprawia pamięć i koncentrację. Co więcej, cholina pomaga utrzymać strukturę błon komórkowych oraz pomaga w absorpcji tłuszczu.

MELON A CUKRZYCA

Ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG 60), melon nie jest polecany osobom chorym na cukrzycę. Istnieje jednak jeden gatunek melona, który bez obaw mogą spożywać diabetycy – melon gorzki. Zawiera on substancje o właściwościach hipoglikemicznych, obniżających poziom cukru we krwi.

Zobacz także: