Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Rośnie niemal przy każdej drodze. Rozkwita wczesną wiosną, a jego charakterystyczne żółte kwiaty to już stały element polskiego krajobrazu. Mniszek lekarski, zwany także mniszkiem pospolitym, to wciąż bardzo niedoceniana roślina. Do tej pory częściej kojarzy się ją ze zwykłym chwastem niż naturalnym lekiem na wiele dolegliwości.

MNISZEK LEKARSKI – NIEDOCENIANA ROŚLINA O ZDROWOTNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH

Otóż mniszek lekarski jest pełen witamin C, D, A oraz witamin z grupy B. Zawiera również minerały takie jak potas, magnez, żelazo, krzem i kwas foliowy. Ta niepozorna roślina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwmiażdżycowe.

Oprócz tego działa moczopędnie (zwiększa przesączanie w kłębkach nerkowych) oraz poprawia trawienie (m.in. działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego oraz pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę).

zakwaszenie organizmu

KORZEŃ MNISZKA LEKARSKIEGO ZABIJA KOMÓRKI RAKOWE?

O zaletach mniszka lekarskiego można pisać bez końca, jednak ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się jego jednej zdrowotnej zalecie, a mianowicie właściwościach antynowotworowych. Według naukowców z Wydziału Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Ontario, w Kanadzie, korzeń mniszka lekarskiego skutecznie zwalcza komórki rakowe, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek – jak to się dzieje w przypadku chemioterapii.

Badania przeprowadzono na grupie pacjentów cierpiących na nowotwory krwi. Chorym podawano herbatę z mniszka i już po 48 godzinach zauważono, że zawarte w nim składniki zaczęły zabijać komórki nowotworowe.

Co prawda, efekty były krótkotrwałe – nie zmienia to jednak faktu, że powyższe obserwacje zachęciły naukowców do kontynuowania swoich badań.

Serwis The Hearty Soul opisuje przypadek cierpiącego na białaczkę 72-letniego Johna Di Carlo. Otóż pacjent przez 3 lata bezskutecznie walczył z chorobą, poddając się wyniszczającej chemioterapii.

Kiedy lekarze stracili nadzieję na poprawę jego stanu zdrowia, zwolnili go ze szpitala, by swoje ostatnie dni spędził w gronie najbliższych. Wówczas zasugerowali mu picie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego.

Nie byli do końca przekonani, czy działanie naparu będzie miało jakikolwiek wpływ na jego zdrowie, ale postawili na eksperyment. Ku zaskoczeniu wszystkich pacjent po 4 miesiącach doświadczył remisji choroby i żył w zdrowiu przez kolejne 3 lata.

Podobne obserwacje do Kanadyjczyków, mieli naukowcy z Uniwersytetu Annunzio Chieti-Pescara we Włoszech, którzy zauważyli, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego to przeciwutleniacz, który jest znacznie silniejszy niż ekstrakty z kurkumy, rozmarynu czy karczocha.

Czy kolejne obserwacje przyniosą jeszcze lepsze rezultaty? Poczekamy, zobaczymy.

Zobacz także: