Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Problemy ze snem to prawdziwa zmora wielu osób. Masz stresujący dzień i chcesz go jak najszybciej skończyć, a kiedy przychodzi pora na długo wyczekiwany relaks w łóżku, nie jesteś w stanie się odprężyć i zasnąć. Też tak masz? Ja to znam z doświadczenia. Znam też wiele osób, które narzekają na nieregularny sen, przez co w ciągu dnia odczuwają zmęczenie, dlatego szukają ratunku w lekach na bezsenność. A może by tak postawić na o wiele prostszy i mniej inwazyjny dla organizmu sposób? Część z poniższych sugestii przetestowałam sama i rzeczywiście pomogły. Nie wiesz, jak szybko zasnąć? Zastosuj te 10 metod.

JAK SZYBKO ZASNĄĆ? OTO 10 SPOSOBÓW NA BEZSENNOŚĆ

ZASYPIAJ W CHŁODNEJ SYPIALNI

Przewietrzona i chłodna sypialnia zapewnia najlepsze warunki do tego, by szybko zasnąć. Niska temperatura sprawia, że nasz organizm ma znacznie większe szanse, by w pełni się zregenerować. Niestety, przegrzane pomieszczenie nie działa na nas relaksująco. Naukowcy niejednokrotnie podkreślają, że to właśnie temperatura otoczenia mocno wpływa na kluczową dla snu fazę REM. Ile stopni powinno być w Twojej sypialni? Zdaniem większości to około 18 – 22°C. Zaleca się również wywietrzenie sypialni, na około 10 minut przed pójściem spać. Jeśli Twoja sypialnia jest ciepła i duszna, być może pomocny będzie zimny prysznic, który możesz wziąć przed snem. Możesz również wypróbować kompres z ryżu – wystarczy, że napełnisz ryżem skarpetkę i pozostawisz ją na 30 minut w zamrażalniku. Taki kompres będzie Cię chłodził przez około pół godziny.

ZGAŚ ŚWIATŁO

Ta sugestia może nie jest dla Ciebie odkrywcza, ale prawda jest taka, że nawet mała ilość światła stymuluje aktywność mózgu i skutecznie utrudnia zapadnięcie w sen. I nie, przeszkodą wcale nie musi być ostre jasne światło pod sufitem. Wystarczy, że jego źródłem jest ulica, mała pokojowa lampka lub włączony telewizor. Niebieskie światło pochodzące z urządzeń elektronicznych sprawia, że nasz mózg zaczyna odbierać takie bodźce jako początek dnia. Z tego względu, koniecznie godzinę przed planowanym snem, odstaw na bok takie urządzenia jak komputer czy smartfon. Zasłoń wszystkie okna, a jeśli nie masz takiej możliwości, zainwestuj w opaskę na oczy.

WYCISZ SIĘ

Dźwięki, podobnie jak światło, potrafią również skutecznie utrudnić nam zaśnięcie. Aby umożliwić swojemu organizmowi pełen odpoczynek, postaw na medytację lub włącz muzykę relaksacyjną. Im mniej hałasu, tym szybciej wejdziesz w fazę snu.

Powyższe trzy sugestie to punkt wyjścia – w końcu nie przez przypadek mówi się, że „Sypialnia jest jak jaskinia. Powinna być chłodna, cicha i ciemna”.

METODA 4..7..8..

Jeśli spełniasz te trzy warunki, a mimo wszystko nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, wypróbuj technikę autorstwa Andrew Weila. Amerykański doktor wymyślił tzw. metodę 4-7-8, która pomaga się uspokoić i zrelaksować. Na czym ona dokładnie polega? Najpierw wdychasz powietrze przez 4 sekundy, następnie starasz się wstrzymywać oddech na 7 sekund, a na sam koniec wydychasz je przez 8 sekund.

Ten rodzaj oddychania uspokaja umysł i stymuluje uwalnianie przez mózg substancji chemicznych, które wpływają na nasze dobre samopoczucie. Biorąc pod uwagę, że stres jest główną przyczyną zaburzeń snu, odprężenie jest absolutnie niezbędne.

NIE KŁADŹ SIĘ DO ŁÓŻKA Z PROBLEMAMI

Sen ma pomóc Ci się zregenerować i zapewnić Ci energię na kolejny dzień, dlatego idąc do łóżka, staraj się niczego nie analizować i nie myśleć o codziennych problemach. Zasypianie powinno Ci ułatwić wyobrażanie sobie miłych sytuacji i wizualizowanie ładnych i przyjemnych obrazów. Ten sposób powinien szybciej wprowadzić Cię w fazę snu.

Pamiętaj, że każdy problem, o którym myślisz w nocy, zawsze urasta do rangi czegoś znacznie bardziej poważnego. Wiedz, że rano nie będziesz już o tym myśleć w tak „katastroficzny sposób”.

NIE CHODŹ SPAĆ Z UCZUCIEM GŁODU

Jeśli położysz się do łóżka z pustym żołądkiem, to pamiętaj, że w nocy Twój organizm będzie wysyłał sygnały z prośbą o pożywienie. Zamiast spać, będziesz tylko myśleć o tym, co powinno się znaleźć na Twoim talerzu. Zrywanie się w środku nocy do lodówki nie jest najzdrowszym pomysłem, dlatego na kilka godzin przed snem zjedz lekką kolację. Nie serwuj sobie na koniec dnia ciężkostrawnego jedzenia, bo będziesz mieć problem ze strawieniem go w nocy. Ewentualnie, spanie ułatwi Ci lekka przekąska przed snem, która wpłynie na uwalnianie się serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Takim wyborem może być banan lub garść jagód.

AROMATERAPIA

Aromaterapia od wieków była uważana za jeden z najlepszych sposobów na szybkie zaśnięcie. Otóż olejki eteryczne działają bezpośrednio na mózg i ośrodkowy układ nerwowy. W ten sposób uwalniane są naturalne substancje chemiczne i wydzielają się dobre endorfiny, a my wyciszamy się i odczuwamy spokój. Skuteczne w aromaterapii będą olejki: lawendowy, neroli, z rumianku rzymskiego, pomarańczowy czy też eteryczny olejek petitgrain.

PIJ ZIOŁA

Oprócz olejków eterycznych, skutecznym sposobem na szybkie zaśnięcie mogą być zioła. W leczeniu bezsenności pomocne mogą być napary z lawendy, rumianku, melisy i z korzenia kozłka lekarskiego.Te herbatki poprawiają samopoczucie, łagodzą stres i napięcie nerwowe, przez co pozwalają się zrelaksować i łagodzą zaburzenia związane ze snem.

UNIKAJ DRZEMEK I ZASYPIAJ O STAŁEJ PORZE

Nie śpij w trakcie dnia, bo w nocy będziesz o wiele bardziej pobudzona. Jeśli trudno jest Ci uniknąć drzemki, to postaraj się zasnąć na maksymalnie 20 minut. Pamiętaj również, że ważne jest, aby zasypiać o stałych porach – w ten sposób szybciej przyzwyczaisz do tego swój organizm i unormujesz swój czas snu.

POSTAW NA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Regularne ćwiczenia niosą za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Nie tylko będziesz mieć lepszą kondycję i samopoczucie. Przez trening w ciągu dnia będzie Ci o wiele łatwiej szybko zasnąć. W końcu będziesz bardziej zmęczona, więc Twój organizm będzie potrzebował szybko się zregenerować. Pamiętaj jednak, żeby nie ćwiczyć  przed samym snem – nocny intensywny trening sprawi, że będziesz jeszcze bardziej pobudzona.

Zobacz także: