Od niedawna to jedno z moich ulubionych dań:) Ma ono same plusy: robi się je dość szybko, jest bardzo zdrowe i smaczne, można przygotować je wcześniej, to także pyszne danie bezmięsne, więc można je zjeść w piątek, można je podać nawet na przyjęcie bo świetnie wygląda, w dodatku jest sycące:)
O zdrowotnych właściwościach jarmużu, chyba nie muszę nikogo przekonywać, pisałam też o tym we wpisie Naturalne Lekarstwo Na Raka-Poznaj Jarmuż . To danie to samo zdrowie.
Jednym ze składników kulek jest pęczak, czyli całe ziarno jęczmienia. Z niego robi się kaszę jęczmienną.
Uwielbiam pęczak za jego wartości odżywcze, oczywiście większe niż kasza jęczmienna.
Jeśli masz podwyższony cholesterol, chorujesz na cukrzycę, masz nadciśnienie tętnicze i inne choroby związane z krążeniem, albo po prostu chcesz schudnąć lub zachować ładną figurę jedz go co najmniej raz w tygodniu.
Jest także świetny na zaparcia:)
Składniki (dla 4-6 osób)
1 szklanka pęczaku
1/2 kg jarmużu
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 czubate łyżki serka śmietankowego naturalnego odtłuszczonego (piątnica, philadelfia) może być gęsta śmietana, ale o mniejszej zawartości tłuszczu
1 puszka tuńczyka w zalewie własnej
3 łyżki oliwy z oliwek
1/2 szklanki przegotowanej wody
garść natki pietruszki do posypania dania
4 łyżki płatków migdałów do posypania dania
sól i pieprz do smaku
woreczek foliowy
Wykonanie
Pęczak jest kaszą dość sypką, dlatego do tego dania, trzeba go ugotować z nieco większą ilością wody i troszkę dłużej, aby lekko się rozgotował. W tej formie jest także lżejszy do strawienia dla dzieci lub osób starszych. Pęczak należy opłukać.
Zagotować 2,5 szklanki wody, do wrzącej wody dodać pęczak i gotować około 30 minut. Ziarenka pęczaku powinny się lekko kleić i być lekko rozgotowane.
W międzyczasie przygotowujemy jarmuż.
Liście należy porządnie opłukać, bo w zagłębianiach pokręconych liści jarmużu mogą kryć się małe „żyjątka”.
Odciąć twarde łodygi i posiekać na średniej wielkości kawałki. Posiekać cebulę, czosnek pokroić. Na patelni rozgrzać 3 łyżki oliwy z oliwek, dodać pokrojoną cebulę, potem czosnek i jarmuż. Smażyć kilka minut, podlać przegotowaną wodą i zmniejszyć ogień. Dusić, aż jarmuż będzie miękki, co trwa około 10 minut. Na koniec dodać serek lub śmietanę i dokładnie wymieszać z jarmużem. Odstawić do ostygnięcia.
Tak przygotowany jarmuż, może być dodatkiem do innych dań szczególnie rybnych. Można go nawet zjeść na kanapkę:)
Ugotowany pęczak, przełożyć do dużej miski i odstawić aby trochę przestygł. Nie musi być zupełnie zimny.
Kiedy jarmuż i pęczak są ciepłe dodajemy odsączonego z zalewy tuńczyka. Solimy i pieprzymy do smaku i dokładnie mieszamy.
Na woreczek foliowy lub folię nabieramy 1 łyżkę masy, zakręcamy woreczek, tak aby powstała kulka, odwijamy i odkładamy na talerz. Wielkość kulki zależy od ilości masy jaką włożymy i jaką chcemy zrobić. Im więcej włożymy na woreczek, tym większą zrobimy kulkę.
Czynność tę powtórzyć, aż do wyrobienia całej masy.
Zamiast kulek można zrobić inny kształt:)
Natkę pietruszki posiekać, a migdały uprażyć na patelni. Migdały w płatkach bardzo szybko się przypalają, a wtedy są gorzkie, dlatego trzeba uważać aby ich nie spalić.
Na koniec posypujemy kulki natką pietruszki i prażonymi migdałami.
Ps. Jeśli zamierzasz podać danie za „jakiś czas” należy posypać je płatkami migdałów tuż przed podaniem, ponieważ jeśli zrobisz to wcześniej stracą chrupkość:)
Smacznego:)
Kasia