Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus

Witamina B12, zwana także kobalaminą, to witamina rozpuszczalna w wodzie. Należy ona do 8 witamin z grupy B, a jej niedobór, to bardzo częsta przyczyna różnych chorób.

Niedobór witaminy B12 jest powszechny w krajach rozwiniętych, szczególnie u osób w starszym wieku. Szacuje się, ze około 6% osób po 60 roku życia, ma niedobór witaminy B12.

Jak działa witamina B12

Witamina B12 wpływa na formowanie czerwonych krwinek, jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, oraz funkcjonowania tkanki nerwowej.

W organizmie witamina B12 wpływ na syntezę DNA oraz prawidłową syntezę DNA i kwasów tłuszczowych. Dzięki niej można zapewnić także prawidłowe wydzielanie kwasu foliowego.

Na niedobór witaminy B, narażone są osoby, które:

  • Są w wieku powyżej 50 lat

  • Są na diecie wegetariańskiej

  • Noworodki matek na diecie wegetariańskiej, które są karmione wyłącznie piersią

  • Chorują na celiakię lub chorobę Crohna

  • Miały przeprowadzoną operację jelit

  • Są niedożywione i piją zbyt dużo alkoholu

Popularne: Składniki, które są sekretem odchudzania!

Oto najważniejsze objawy niedoboru witaminy B12

NNN

Zmęczenie lub niedobór energii

Witamina B12 ma bardzo ważny wpływ na metabolizm człowieka – jeśli brakuje jej w naszym organizmie, prowadzi to do uczucia zmęczenia i braku ochoty do działania. Wpływa ona na stan krwi, a jeśli cierpimy na jej duży niedobór, dochodzi do stanu przypominające stałe niedotlenienie niewielkiego stopnia.

Uczucie odrętwienia i inne nieprawidłowe sygnały ze strony układu nerwowego

Witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o zdrowie układu nerwowego, oraz odpowiada za prawidłowe ukrwienie różnych organów. Niedobór tej witaminy, może prowadzić do negatywnych objawów ze strony układu nerwowego, jak uczucie łaskotania lub bólu.

Poważny niedobór witaminy B12 jest przyczyną problemów z odbieraniem bodźców, osłabieniem mięśni, nieprawidłowymi odruchami oraz nietrzymaniem moczu. Podobne działanie ma witamina B6.

Niskie ciśnienie krwi

Niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego, może powodować anemię i niedociśnienie, a także niedotlenienie serca. Witamina B12 jest często polecana jako lek przez neurologów, ale nie przez kardiologów, co może przekładać się na gorsze wyniki leczenia niedociśnienia.

Niedobór witaminy B12 może przekładać się na takie dolegliwości, jak skrócenie oddechu, osłabienie organizmu, zawroty głowy oraz większe ryzyko urazu w wyniku upadku. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, zwróć uwagę, czy przyjmujesz wystarczająco dużo witaminy B12.

Zobacz także: Mity o chlebie, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś!

Zmiany skórne

Kolejnym objawem wskazującym na niedobór witaminy B w diecie, jest wypadanie włosów oraz pojawienie się zmian skórnych. Może ona wywoływać także nieprawidłową pigmentację skóry oraz ciemne plamy.

Depresja

Bardzo ważnym działaniem witaminy B12 jest jej wpływ na formowanie czerwonych krwinek, a także wspieranie zdrowia układu nerwowego. Gdy w naszym organizmie brakuje witaminy B12, prowadzi to do podwyższenia poziomu homocysteiny we krwi. Ta substancja jest jedną z przyczyn depresji.

Istnieją badania które wskazują na to, że podczas leczenia tej choroby, najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne stosowanie witaminy B12 i antydepresantów. Pozwala to osiągnąć szybsze efekty.

Zaburzenia pracy mózgu

Niski poziom witaminy B12 może być przyczyną problemów z myśleniem oraz zaburzeń pracy mózgu. Dzięki przyjmowaniu suplementów z witaminą B12, można poprawić skuteczność uczenia się i rozwiązywania problemów. To także sposób na odwrócenie zaburzeń pamięci u starszych pacjentów.

Problemy z tarczycą

Na pracę tarczycy wpływa wiele czynników – jednym z nich, jest odpowiednia ilość witaminy B12. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, często mają niedobór tej witaminy. Przekłada się on także na spowolnienie metabolizmu, uczucie zmęczenia, oraz pojawienie się wola. Coraz częściej mówi się o tym, że witamina B12 powinna być podawana wszystkim pacjentom z niedoczynnością tarczycy.

Przyczyna niepłodności

Witamina B12 wpływa także na płodność u obydwu płci. Jej niedobór może być związany z trudnościami z zajściem w ciążę oraz z poronieniami. Poronienie wywołane niedoborem witaminy B12 może być związane z tym, że ta witamina wpływa na prawidłowy poziom homocysteiny. Jeśli ilość tej substancji we krwi matki rozwijającego się płodu jest zbyt duża, może to prowadzić do poronienia.

wit1222222

Najlepsze źródła witaminy B12

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy B12, poproś lekarza o wykonanie morfologii. Aby zmniejszyć niedobór tej substancji, należy wprowadzić pewne zmiany w diecie:

  • Jedz więcej produktów bogatych w witaminę B12, takich, jak ryby, owoce morza, mięso (w szczególności wątrobę), jajek, mleka i produktów mlecznych.

  • Jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej, zwiększ ilość produktów bogatych w witaminę B12, jak soja, drożdże czy produkty pełnoziarniste. Osoby na diecie wegetariańskiej znacznie częściej cierpią na niedobór witaminy B12.

  • Chorując na cukrzycę lub refluks, zapytaj się lekarza o to, czy możesz przyjmować witaminę B12 w tabletkach. Może ona wykazywać interakcje z lekami stosowanymi w tych chorobach.

  • Przy silnym niedoborze witaminy B12, zastanów się nad jej przyjmowaniem w formie tabletek lub nawet zastrzyków.

Przeczytaj również: