Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor zdrowego odżywiania
Autorka Diety Venus

Ból pleców to przypadłość, która dotyka większej części ludzi. Często jest związany z pracą, np. biurową, statyczną, ale również z nieodpowiednim trybem życia i zbyt małą ilością ruchu.

Ból pleców potrafi skutecznie utrudnić życie, najprostsze czynności stają się ciężkie do wykonania. Czasami takie bóle są oznaką zmęczenia lub przepracowania, innym razem stresu lub złej pozycji podczas siedzenia. Wiek, masa ciała, ciąża…przyczyn bólu pleców jest wiele. Jedno jest pewne – bólu pleców nie można bagatelizować.

Jak możemy sobie pomóc, kiedy dopadnie nas ból pleców?

Do wyboru mamy całą gamę leków przeciwbólowych, rozkurczowych i przeciwzapalnych. Tabletki, kapsułki, maści i kremy – do koloru do wyboru.

Zanim jednak wybierzesz się do apteki, poznaj kilka domowych, równie skutecznych, sposobów walki z uporczywym bólem pleców. Wiele naturalnych leków zwalczających ból pleców znajdziesz w swojej kuchni!

Zobacz to: Jedz te potrawy, a pozbędziesz się tłuszczu!

Zioła na ból pleców

Szybkim i prostym sposobem na ukojenie bólu pleców jest zastosowanie naparów ziołowych.

Z zaparzonych ziół należy zrobić rozgrzewające okłady, np. mocząc w gorącym naparze ręcznik lub gazę. Działają one na dwa sposoby – po pierwsze, zioła mogą rozluźniać mięśnie, a po drugie, kojące działanie na mięśnie ma także ciepło okładu. Najpopularniejsze zioła, które szybko poprawią stan Twojego kręgosłupa, to:

  • rozmaryn
  • waleriana
  • rumianek
  • tymianek
  • lawenda

Takie okłady powinny przynieść szybką ulgę i postawić Cię na nogi.

Olejki eteryczne

Masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych wspomagają rozluźnienie mięśni szkieletowych, efektem ich działania jest to, że napięcie w mięśniach spada, a uporczywy ból pleców mija.

Olejki eteryczne zawarte w olejkach do masażu koją też nasze nerwy, wprowadzają nas w stan relaksu i rozluźnienia oraz wpływają na poprawę humoru, uspokajają i znieczulają.

Masaż połączony z aromaterapią pomoże pozbyć się wszystkich stresów dnia codziennego i złagodzi uporczywe bóle pleców.

Najlepsze olejki eteryczne do masażu obolałych pleców, to olejki:

  • majerankowy
  • lawendowy
  • eukaliptusowy
  • miętowy
  • rozmarynowy
  • tymiankowy
  • szałwiowy
  • z drzewa sandałowego
  • jałowcowy
  • imbirowy
  • krwawnikowy
  • kadzidło
  • z kocanki

Zobacz to: Potrawy na szybsze spalanie tłuszczu. Już dziś włącz je do swojej diety!

Olejki tego typu należy w pierwszej kolejności rozcieńczyć w niewielkiej ilości oleju bazowego (na przykład ze słodkich migdałów), a następnie zastosować do masażu. Możesz także wlać go do podgrzewacza lub do gorącej wody i cieszyć się pięknym zapachem olejku. Niezależnie od wybranej metody, w aromaterapii jest jeden cel – rozluźnić napięte mięśnie.

Miód

Naturalny miód również wykazuje właściwości łagodzące bóle pleców.

Wystarczy, że miękką szmatkę obficie nasmarujesz miodem i przyłożysz w miejsce bólu.

Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i regenerującym miód skutecznie koi bóle pleców i szybko pomaga wrócić do zdrowia. Miód najlepiej jest zastosować na szyjny odcinek kręgosłupa, aby nie mieć problemów z jego późniejszym usunięciem. Niesamowite działanie na owrzodzoną skórę ma miód Manuka, jednak to temat na zupełnie inną opowieść.

Kora białej wierzby

Jest to sposób na ból pleców, który stosowali nasi pradziadkowie. Kora białej wierzby to naturalny środek przeciwbólowy (dzięki dużej zawartości leczniczych salicylanów), który koi wszelkie bóle pleców, w tym bóle krzyża.

Kora wierzby wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, nazywana jest roślinną aspiryną.

Napar na bazie kory wierzby białej należy przyjmować przed każdym posiłkiem. Z tego samego naparu można też robić gorące kompresy i okładać nimi bolące miejsca.

Imbir

Imbir jest znany zwłaszcza dzięki swoim właściwościom wzmacniającym układ odpornościowy i łagodzącym dolegliwości żołądkowe, np. zgagę.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, rozgrzewającym i przeciwobrzękowym doskonale sprawdza się także jako lek na uporczywe bóle kręgosłupa.

Jako lekarstwo na ból pleców imbir możemy przyjmować w postaci herbatki, naparu, nalewki lub jako dodatek do domowych koktajli.

Regularny ruch i rozciąganie

Badania naukowe wykazują, że ludzie, którzy regularnie uprawiają sport (nie mówiąc o zawodowych sportowcach) mają dużo mniejsze skłonności do bólów kręgosłupa na różnym tle, niż osoby, które prowadzą siedzący tryb życia.

Nie musisz uprawiać konkretnego sportu, wystarczy, że regularnie odwiedzisz siłownię lub pobiegasz po parku. Ruch to doskonały środek prewencyjny na uporczywe i problematyczne bóle pleców. Dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących przy komputerze, jest praca przynajmniej 2 – 3 godziny dziennie na stojąco.

 

Gorące i zimne okłady

Okłady to skuteczny sposób na bóle kręgosłupa.

Zimne okłady działają przeciwbólowo i zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych. Do ich wykonania wystarczy zmrożony kompres.

Ciepłe okłady rozszerzają naczynia krwionośne i rozluźniają napięte mięśnie. Do ich wykonania możemy wykorzystać np. zioła, olejki eteryczne lub borowinę (do zakupienia w aptekach i sklepach zielarskich).

Pamiętaj! Nigdy nie stosuj rozgrzewających okładów w stanach zapalnych, ponieważ mogą one dodatkowo nasilić Twoje dolegliwości.

Do robienia okładów możemy użyć ręczników, termoforu (w zależności od typu okładu zmrożonego w zamrażarce lub z gorąca wodą) lub specjalnych okładów z żelem typu hot-cold. Nadają się one zarówno do mrożenia, jak i podgrzewania.

Bazylia

Bazylia to zioło stosowane w każdej kuchni. Czy wiesz, że bazylia ma liczne właściwości lecznicze, w tym łagodzące bóle kręgosłupa i bóle reumatoidalne?

Substancja zawarta w liściach bazylii – eugenol- wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu leczy i powoduje ustępowanie uporczywego bólu.

Działanie jest niezwykle szybkie, już po upływie doby zauważymy znaczna poprawę. Przy tym bazylia nie daje skutków ubocznych, jest to środek w 100% naturalny.

Poleca się przygotowywanie kompresów ze świeżych, zmielonych liści bazylii i okładanie nimi obolałych miejsc.

Gorące kąpiele

Rozluźniająca kąpiel wpływa pozytywnie na układ szkieletowy i mięśniowy. Uspokaja i wspomaga regenerację organizmu.

Aby wzmocnić efekt, do wody możemy dolać wcześniej zaparzone napary ziołowe, które spowodują szybszy powrót do zdrowia.

Bóle pleców to uciążliwa przypadłość, która skutecznie może utrudnić życie codzienne. Można śmiało powiedzieć, że to już choroba cywilizacyjna. Na ból pleców należy zareagować natychmiast, ponieważ nieleczony może przysporzyć nam większych problemów. Na szczęście istnieją domowe, sprawdzone sposoby na jego pozbycie się. Jeśli nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także: