Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Pierwsze siwe włosy mogą pojawić się w bardzo młodym wieku. Mają na to wpływ różne czynniki – czasem są to uwarunkowania genetyczne, a czasem oznaka niezdrowego trybu życia. Podczas gdy siwienie fizjologiczne zazwyczaj zaczyna się w okolicach 40 lat, przedwczesne siwienie może dotyczyć nawet dwudziestolatków. Dlaczego tak się dzieje?

Wśród przyczyn przedwczesnego siwienia wymienia się m.in. złą dietę i wynikającą z niej anemię, zanieczyszczenie powietrza, niedobór witaminy B12, często występujący stres, palenie papierosów oraz choroby takie jak m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy czy zaburzenia krążenia. Jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości wartości odżywczych, blokuje to wiele procesów zachodzących w naszym organizmie i w efekcie szybciej się starzejemy.

Wówczas następuje zmniejszenie produkcji melaniny, odpowiedzialnej za naturalny pigment naszych włosów. Melanocyty, które tworzą ten barwnik, z czasem ulegają starzeniu, przez co wytwarzanie melaniny stopniowo zaczyna się zmniejszać. W efekcie, włosy stają się białe, gdyż przyjmują barwę włókien keratyny.

Jak powstrzymać proces powstawania pierwszych siwych włosów? Oprócz zdrowych nawyków żywieniowych, warto wypróbować kilka domowych kuracji, które dostarczą nam wielu cennych składników.

Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu tego rodzaju zabiegów w domu, efekty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach. Dlatego nie spodziewaj się cudów po zaledwie kilku razach stosowania naturalnych maseczek, tylko cierpliwie czekaj na rezultaty.

OTO 10 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA SIWE WŁOSY:

1. AMLA (LIŚCIOKWIAT GARBNIKOWY)

Ta uprawiana w Indiach roślina od wieków jest wykorzystywana w medycynie ajuwerdyjskiej. Owoce amli, przypominające nieco agrest, doceniane są przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Zalety amli docenił również przemysł kosmetyczny. Otóż te egzotyczne owoce opóźniają proces starzenia (mają dużo witaminy C i antyoksydantów) i są stosowane w pielęgnacji włosów – przede wszystkim zapobiegają przedwczesnemu siwieniu, matowieniu oraz ich utracie. Z amli korzysta się na wiele sposobów – z jej owoców można zrobić przetwory, z pulpy można robić maseczkę na włosy, a z olejku amli – płukanki, które przyciemniają włosy.

Olejek z amli można przygotować samemu. Wystarczy rozgrzać w garnku olej kokosowy, dodać kilka suszonych owóców lub odrobinę proszku z amli, poczekać aż wszystko przestygnie, a następnie zaaplikować olejek na włosy i pozostawić go na całą noc (lub na przynajmniej godzinę). Specyfików z agrestu indyjskiego szukajcie w dobrych sklepach zielarskich.

siwe włosy

2. LIŚCIE CURRY

Liście curry można wykorzystywać na różne sposoby. Zarówno świeże, jak i suszone stanowią doskonały dodatek do potraw – od zup, sosów po mięsa. Mają orientalny smak, a popularnością cieszą się szczególnie w indyjskiej kuchni. Warto również wiedzieć, że niewiele mają wspólnego z popularną w sklepach sproszkowaną mieszanką przypraw curry.

Liście curry znalazły również zastosowanie w domowej pielęgnacji. Dzięki swoim właściwościom, potrafią przyciemnić włosy. Garść liści curry podgrzej z dodatkiem łyżki oleju kokosowego. Odsącz miksturę, a następnie wmasuj ją we włosy i pozostaw na około 30-45 minut. Taką kuracje stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.

3. HENNA

Ten barwnik, produkowany z liści i pędów lawsonii bezbronnej, cieszy się sporą popularnością na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Henna znana jest przede wszystkim ze swoich koloryzacyjnych właściwości – na Wschodzie barwi się nią skórę, z kolei w Europie popularnością cieszą się takie zabiegi jak malowanie brwi oraz farbowanie włosów.

W sklepach możesz kupić gotowe płukanki, jak również sporządzić własną miksturę przyciemniającą włosy. Pierwszą metodą jest ugotowanie liści henny z olejem kokosowym, a następnie nałożenie gotowej ostudzonej mikstury na głowę. Drugim pomysłem może być przygotowanie maseczki z czarnej kawy i proszku henny. Kiedy mieszanka nabierze konsystencji jogurtu, należy przykryć miseczkę i pozostawić ją na kilka godzin. Następnie nałożyć mieszankę na włosy (1-3 godziny), a potem dokładnie spłukać.

zakwaszenie organizmu

4. OLEJ KOKOSOWY I SOK Z CYTRYNY

Olej kokosowy nawilża włosy, dodaje im blasku, stymuluje ich wzrost oraz zwalcza infekcje. Kiedy zaś używa się go przez długi czas, może on również zahamować proces siwienia włosów. Bogaty w antyoksydanty olej w połączeniu z sokiem cytrynowym może naprawdę zdziałać cuda.

Wystarczy wymieszać trzy łyżeczki soku z cytryny z olejem kokosowym (ilość zależna od długości włosów), nałożyć mieszankę na włosy i dokładnie wmasować w skórę głowy, a następnie pozostawić ją na około godzinę.

5. ROZMARYN I SZAŁWIA

Rozmaryn i szałwia to zioła, które zawierają naturalne barwniki przyciemniające włosy. Mieszankę, dzięki której pozbędziesz się siwizny, możesz zrobić w bardzo prosty sposób. Mianowicie, ugotuj pół szklanki suszonego rozmarynu oraz pół szklanki szałwii z dwoma szklankami wody. Odstaw na kilka godzin, odcedź, a następnie po myciu włosów, rozlej płukankę na włosy i pozostaw ją na 15-20 minut. Ten zabieg powtarzaj kilka razy w tygodniu.

6. MELASA

Czarna melasa to cukier pozyskiwany z trzciny cukrowej, zwany również czarnym złotem. Dzięki sporej zawartości miedzi, melasa wpiera produkcję pigmentu, dzięki czemu redukuje problem siwienia włosów. Zawiera ona również takie minerały jak żelazo, selen i magnez. Aby przekonać się o jej pozytywnych efektach, warto przez kilka tygodni, codziennie rano, spożywać jedną łyżkę melasy.

7. SOK Z CEBULI

Sok z cebuli stymuluje skórę głowy oraz przyspiesza wzrost włosów. Uważa się również, że jest on doskonałym środkiem na przedwczesne siwienie. Naukowcy odkryli, że powstawaniu siwych włosów sprzyja nagromadzenie się nadtlenku wodoru u podstawy mieszków włosowych. W wyniku tego zmniejsza się wytwarzanie naturalnego związku przeciwutleniającego, zwanego katalazą, a sok z cebuli sprzyja jej wytwarzaniu. Metoda jest prosta – należy wmasować sok z cebuli w skórę głowy i pozostawić miksturę na 30 minut. Tę domową kurację należy powtarzać przez kilka tygodni.

8. CZARNA HERBATA

Czarna herbata nie tylko przyciemnia włosy, ale również nadaje im miękkości i blasku. Wystarczy zaparzyć dwie łyżki herbaty w szklance wody, dodać do niej sól i pozostawić napar do ostygnięcia. Włosy należy spłukiwać kilkakrotnie, a na koniec pozostawić płukankę na około 15-20 minut. Po tym czasie należy zmyć płukankę zimną woda, nie używając przy tym szamponu. Taką kurację zaleca się powtarzać dwa razy w tygodniu.

Inną metodą jest również dodawanie mielonej kawy do odżywki do włosów, pozostawienie mikstury na kilka minut, a następnie spłukanie jej.

9. AMARANTUS

Amarantus znany jest od tysiącleci, ale dopiero w ostatnich latach zyskał największą popularność. Ze względu na swoje wartości odżywcze, cieszy się on szczególnym uznaniem entuzjastów zdrowego odżywiania. Oprócz tego, że amarantus ma szereg zastosowań w kuchni, wykorzystuje się go również w kosmetyce. Bo jest to roślina, która nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale również powstrzymuje proces przedwczesnego siwienia.

Po umyciu włosów szamponem, należy spłukać włosy wyciągiem z liści amarantusa, pozostawić na kilka minut i spłukać wodą. Liście amarantusa możesz dostać w dobrych zielarskich sklepach.

siwe włosy

10. CZARNY SEZAM

Właściwości czarnego sezamu, takie jak zapobieganie przedwczesnemu siwieniu włosów, były już znane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Otóż zwrócono uwagę, że sezam aktywuje produkcję melanocytów, niezbędnych w produkcji melaniny. Dostarcza on również organizmowi wielu cennych wartości odżywczych, gdyż jest on bogactwem białka, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i miedzi.

Zaleca się spożywanie łyżeczki czarnego sezamu dziennie przez około trzy miesiące. Można również bezpośrednio aplikować olejek z sezamu na włosy.

Zobacz także: