Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Zatkany nos, potrafi znacznie obniżyć komfort życia i jest uciążliwy, także dla osób, które nas otaczają. Jeśli wydaje Ci się, że nos zatyka się przez nadmiar wydzieliny, jesteś w błędzie – tak naprawdę nie możesz oddychać przez stan zapalny, prowadzący do zwężenia kanałów oddechowych, najczęściej w okolicy zatok.

Na tę dolegliwość cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, jednak u małych dzieci jest ona najbardziej dokuczliwa, z powodu mniejszej średnicy otworów oddechowych. Z tego powodu, należy bacznie obserwować chorujące niemowlęta i w razie potrzeby, udrażniać drogi oddechowe za pomocą gruszki.

Nieleczony katar, może powodować dalsze dolegliwości, takie, jak zapalenie zatok czy kłopoty z uszami. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które pozwolą skrócić czas trwania kataru do mniej, niż tygodnia.

Oto naturalne sposoby jak „odetkać” zatkany nos.

  1. Ocet jabłkowy
    Ocet zmniejsza wydzielanie śluzu oraz niszczy bakterie. Aby wykorzystać w pełni jego właściwości, możesz pić go rozpuszczonego w wodzie (2 łyżeczki octu, jedna łyżeczka miodu na szklankę wody), przynajmniej 2 razy dziennie. Innym rozwiązaniem jest wymieszanie go pół na pół z ciepłą wodą i robienie okładów na nasadę nosa. 
  2. Inhalacje z pary
    Para z olejkami eterycznymi, bardzo szybko oczyszcza nos i daje ulgę. Aby wykonać inhalację z pary, zagotuj wodę i wlej do niej olejek eukaliptusowy, miętowy lub specjalną mieszankę olejków do inhalacji. Następnie pochyl się nad miską i nałóż na głowę ręcznik, by para nie uciekała. Wdychaj parę przez kilka minut. Tej metody nie wolno stosować u osób uczulonych na olejki, kobiet w ciąży, dzieci i osób z nadciśnieniem lub chorobami serca.
  3. Płukanie nosa
    Ta metoda nie należy do najprzyjemniejszych, ale daje dobre efekty. Jeśli ciągle chorujesz, w nosie zalega duża warstwa wydzieliny, która stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Jeśli chcesz ją wypłukać, wymieszaj przegotowaną wodę z 1 łyżeczką mieszaniny, powstałą dzięki wymieszaniu 3 porcji soli i 1 porcji sody oczyszczonej. Następnie wlej ją do gruszki i delikatnie przelej do jednego z nozdrzy i wydmuchaj wodę drugim otworem nosowym.
  4. Ciepły kompres na nos
    Gorący kompres na nos ułatwia usunięcie wydzieliny. Najłatwiej jest go wykonać za pomocą ręcznika namoczonego w gorącej wodzie, który odcedzamy i następnie nakładamy na okolice nosa. Przed założeniem konieczne sprawdź temperaturę na dłoni – jeśli jest zbyt gorący, musisz jeszcze chwilę zaczekać.
  5. Ostra papryka
    Ostra kuchnia sprawia, że zaczyna nam cieknąć z nosa. Jeśli mamy katar, to pożądane zjawisko, ponieważ prowadzi do upłynnienia zalegającej wydzieliny. Najprostszym sposobem na odetkanie nosa, jest używanie większej ilości ostrych przypraw, szczególnie, jeśli chodzi o zupy. Zobacz też: Oto prosty i skuteczny przepis na oczyszczenie jelit i detoks całego organizmu
  6. Czosnek
    Czosnek także odblokowuje nos i zmniejsza negatywne objawy towarzyszące infekcjom dróg oddechowych. Możesz dodawać go do potraw, a także zrobić z niego pastę, którą będziesz smarował kanapki. Związki siarki, które odblokowują nos, ulegają rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego najlepszym wyborem jest czosnek świeży.
  7. Imbir
    Imbir warto przyjmować w czasie kataru, ze względu na działanie przeciwzapalne, a także dlatego, że zmniejsza on ilość śluzu w drogach oddechowych i poprawia odporność. Imbir ma wyjątkowo skuteczne działanie, jeśli podajemy go w formie napoju, np. herbatki z dodatkiem miodu.
  8. Masaż
    Masaż nosa poprawia krążenie oraz zwiększa tempo oczyszczania nosa. W sieci znajdziesz wiele sposobów masowania nosa, które pozwalają usunąć wydzielinę i poczuć się lepiej. Najprostszym z nich jest masowanie nasady nosa okrężnymi ruchami.
  9. Mięta pieprzowa
    Nie ma drugiego tak skutecznego zioła na katar – mięta zawiera mentol, który błyskawicznie odblokowuje nos i odświeża. Miętę można stosować na różne sposoby – między innymi, używać ją w formie olejku do inhalacji lub do nakładania w okolice nosa (uwaga – nie wpychać go do wnętrza nozdrzy), pić herbatkę miętową lub stosować w formie mentolowych sztyftów. Te ostatnie nie powinny być szkodliwe, ponieważ zawierają praktycznie te same składniki, co naturalne olejki eteryczne.
  10. Stosuj nawilżacz powietrza
    Jedną z przyczyn zatkanego nosa, jest zbyt niski poziom nawilżenia powietrza w Twoim domu lub w pracy. W domu możesz na przykład postawić na parapecie miskę z wodą, odkręcić na chwilę prysznic lub kran w kuchni, lub częściej wietrzyć pomieszczenia. W pracy warto sprawdzić, czy klimatyzacja nie powoduje nadmiernego wysuszenia powietrza oraz poruszyć temat nawilżaczy.

Zobacz też: