Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Codziennie rano budzisz się niezadowolona, a Twoje samopoczucie potrafi pogorszyć jedno spojrzenie w lustro. W końcu nie zobaczyłaś w nim tej osoby, którą chciałabyś być. Idziesz do łazienki, a wskaźnik wagi ani drgnie. Zanim wyjdziesz z domu, przebierasz się po kilka razy, bo żadne ubranie nie leży na Tobie tak jak powinno.

Czujesz coraz większą bezsilność i smutek, bo przecież wciąż nie wiesz, jak schudnąć. Katujesz się dietą, dokładnie liczysz kalorie, a do tego wszystkiego cały dzień chodzisz głodna. Twoje pretensje są coraz większe, bo wydaje Ci się, że wszystkie szczupłe koleżanki jedzą to, na co mają ochotę, a Ty „tyjesz od samego powietrza”. To wcale nieprawda.

zakwaszenie organizmu

Pamiętaj, że wcale tak bardzo nie różnisz się od innych. Jaki błąd popełniasz codziennie? Bardzo możliwe, że po prostu jesz za mało. Czujesz się zaskoczona? Otóż niskokaloryczna dieta wcale nie jest kluczem do sukcesu w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Nie wiesz, jak schudnąć? Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tych błędów.

OTO 9 SYGNAŁÓW, KTÓRE ŚWIADCZĄ, ŻE JESZ ZA MAŁO:

NISKI POZIOM ENERGII

Kalorie to jednostki energii, z których codziennie korzysta Twój organizm. Kiedy nie jesz ich wystarczającej liczby, przez większość czasu czujesz się zmęczona. Liczba kalorii potrzebna do wykorzystania energii w ciągu doby jest zależna od Twojej podstawowej przemiany materii.

U większości ludzi ten wynik to średnio 1500 kalorii dziennie. Kiedy jeszcze do Twojego planu dnia dochodzi aktywność fizyczna, Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrasta od 500 do 1000 kalorii, zależnie od tego, jak żyjesz aktywnie.

W całym bilansie energetycznym ważną rolę odgrywają również hormony. Jeśli będziesz przyjmować więcej kalorii niż potrzeba, ich nadmiar zamieni się w tkankę tłuszczową. Z kolei jeśli przyjmujesz mniej kalorii niż jest to konieczne, Twoja waga leci w dół. Do czasu…

Otóż ograniczanie spożycia kalorii do mniej niż 1000 wpływa na spowolnienie tempa metabolizmu. Wówczas czujesz zmęczenie, bo nie masz siły na podstawowe aktywności, które utrzymują Cię przy życiu. Zbyt małe posiłki często dotyczą osób starszych, ponieważ z wiekiem tracą one apetyt.

Inne badania przeprowadzone na kobietach-sportowcach pokazały, że zmęczenie może wystąpić, gdy spożycie kalorii jest za niskie do podtrzymania wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Jest to najczęściej spotykane w dyscyplinach wymagających szczupłej sylwetki, takich jak gimnastyka czy łyżwiarstwo figurowe.

Warto jednak wiedzieć, że nawet prosta aktywność fizyczna, taka jak spacer czy schodzenie po schodach, może spowodować zmęczenie. Kiedy je odczuwasz, bardzo możliwe, że nie spożywasz odpowiedniej liczby kalorii dziennie.

WYPADANIE WŁOSÓW

To normalne tracić po kilka włosów dziennie. Kiedy jednak zauważyłaś, że gubisz ich sporą liczbę, może to być sygnał, że jesz za mało. Dzieje się tak, ponieważ nie dostarczasz swojemu ciału odpowiedniej dawki składników odżywczych, które pomagają zachować zdrowy wygląd włosów.

Niedobory białka, biotyny, żelaza i innych składników, oraz zbyt mała liczba przyjmowanych kalorii, mogą sprawić, że Twoje włosy staną się matowe, przerzedzone i nieatrakcyjne. Te skutki odbiją się również na całym organizmie – w końcu Twoje serce, mózg i inne narządy też potrzebują cennych wartości odżywczych.

WIECZNE ROZDRAŻNIENIE

Jeśli każda najmniejsza rzecz wywołuje u Ciebie agresję, a każde, nawet drobne, niepowodzenie jest w stanie wyprowadzić Cię z równowagi, to być może Twój organizm w ten sposób domaga się większej liczby kalorii.

Rozdrażnienie to jedno z głównych uczuć, jakie towarzyszyło mężczyznom na restrykcyjnej diecie, kiedy poddali się jednemu z eksperymentów w Minnesocie, w czasach II Wojny Światowej. U pacjentów, którzy spożywali średnio 1800 kalorii dziennie, zanotowano wahania nastrojów oraz inne podobne symptomy.

Podobne obserwacje pojawiły się w ostatnich badaniach na 413 uczniach szkół wyższych i szkół średnich. Stwierdzono wówczas, że ich drażliwość była bezpośrednio związana ze sporym ograniczeniem kalorii w diecie.

jak schudnąć

NIEPOKÓJ

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio się śmiałaś? Częściej czujesz się smutna niż zadowolona? Policz kalorie, które spożywasz i upewnij się, czy przypadkiem nie jest ich za mało.

W badaniu, przeprowadzonym na grupie ponad 2500 australijskich nastolatków, które zadeklarowały, że są na „ekstremalnej diecie”, zanotowano przypadki obniżonego nastroju, a nawet depresji.

Podobne obserwacje pojawiły się w grupie otyłych osób, które nie dostarczały swojemu organizmowi odpowiedniej liczby kalorii. Otóż w grupie 67 osób z nadwagą, które spożywały 400 lub 800 kalorii dziennie, w ciągu jednego lub trzech miesięcy, zauważono, że u 20 % z obu grup pojawiły się oznaki niepokoju.

W trakcie diety, nie tylko upewnij się, czy dostarczasz sobie odpowiednią liczbę kalorii. Włącz również do swojego jadłospisu tłuste ryby, które są źródłem kwasów omega-3, pomagających zredukować takie stany jak niepokój.

Popularne: Plan jedzenia, na którym schudniesz nawet 10 kg w 30 dni. 

UCZUCIE WIECZNEGO ZIMNA

Niezależnie od temperatury przechodzą Cię dreszcze i wciąż szukasz w zasięgu swojego wzroku ciepłego koca lub wełnianego swetra. To oznacza, że Twoje ciało musi spalić odpowiednią liczbę kalorii, by wytworzyć ciepło i utrzymać odpowiednią temperaturę Twojego ciała.

Otóż w trwającym 6 lat badaniu z udziałem 72 dorosłych osób w średnim wieku, osoby, które spożywały około 1769 kalorii dziennie, miały znacznie niższe temperatury ciała niż osoby, które spożywały 2300-2900 kalorii, niezależnie od aktywności fizycznej. W tym samym badaniu, odrębna analiza wykazała spadek poziomu hormonów tarczycy T3 – u osób na diecie z mniejszą liczbą kalorii (T3 to hormon, który pomaga utrzymać temperaturę ciała).

Jeśli wiecznie jest Ci zimno, to możliwe, że nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej liczby kalorii.

UCZUCIE WIECZNEGO GŁODU

Kiedy cały dzień „ssie Cię w żołądku”, to jest to ewidentny sygnał, że jesz za mało. Badania potwierdzają, że Twój apetyt i pragnienie wzrastają, kiedy drastycznie ograniczyłaś liczbę kalorii. W efekcie następują zmiany poziomu hormonów, które kontrolują głód i uczucie sytości.

W jednym, trwającym trzy miesiące, badaniu przeprowadzonym na myszach, spróbowano ograniczyć ich dietę o 40 % kalorii mniej niż zwykle. Zauważono, że poziom regulujących apetyt enzymów, takich jak leptyna i IGF-1, zmniejszył się, co spowodowało wzrost sygnału głodu.

W podobny sposób ograniczenie kalorii działa na ludzi – zarówno tych o normalnej masie ciała, jak i tych z nadwagą. W badaniu z udziałem 58 osób dorosłych, spożywanie 40% kalorii niż powinni, zwiększało u nich poziom głodu o około 18%. Co więcej, okazało się, że spożycie niskokalorycznych posiłków zwiększa produkcję kortyzolu, hormonu stresowego związanego z głodem i przyrostem tkanki tłuszczowej na brzuchu. Warto wiedzieć, że kiedy ograniczasz znacząco spożycie kalorii, Twoje ciało wysyła sygnały, które sugerują Ci zjedzenie czegoś na zapas, aby uniknąć potencjalnego wygłodzenia.

Zobacz też>>5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chce schudnąć

ZAPARCIA

Problemy z wypróżnianiem również mogą być przyczyną zbyt małej liczby spożywanych kalorii. W końcu im mniej jesz, tym mniej Twój organizm produkuje odpadów metabolicznych. Efektem mogą być właśnie zaparcia, przez które chodzisz do toalety trzy, a nawet mniej razy w tygodniu. Co więcej, towarzyszą Ci twarde stolce – te mogą być właśnie efektem złej diety.

W jednym badaniu, przeprowadzonym na 18 starszych osobach, zwrócono uwagę, że problem zaparć dotyczył w szczególności tych, którzy nie spożywali odpowiedniej liczby kalorii dziennie – nawet jeśli dostarczały one błonnika, odpowiedzialnego za prawidłowe trawienie.

Podobne obserwacje dotyczą młodszych osób – w badaniu przeprowadzonym na młodych kobietach, zauważono, że wszystkie, które były na restrykcyjnej diecie miały problemy z układem trawiennym.

PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

Trudności z zajściem w ciążę mogą być także bezpośrednio związane z brakiem dostarczania odpowiedniej liczby kalorii.

Otóż podwzgórze i przysadka mózgowa, znajdujące się w Twoim mózgu, ściśle współpracują ze sobą w celu utrzymania odpowiedniej równowagi hormonalnej w Twoim organizmie, w tym również zdrowia reprodukcyjnego. To właśnie podwzgórze odbiera sygnały z Twojego ciała, które mówi mu, czy posiadasz odpowiedni poziom hormonów. Na podstawie otrzymanych sygnałów, podwzgórze wytwarza hormony pobudzające lub hamujące produkcję estrogenu, progesteronu i innych hormonów przez przysadkę mózgową.

Badania wykazują, że ten złożony system jest bardzo wrażliwy na zmiany w przyjmowaniu kalorii. Kiedy za bardzo spada poziom spożycia kalorii lub tkanki tłuszczowej, te sygnały mogą ulec zakłóceniu, a to prowadzi do zmian w ilości uwalnianych hormonów. Jak pewnie wiesz, bez odpowiedniej równowagi hormonów rozrodczych, zajście w ciążę jest niemożliwe. Objawy? Niewydolność podwzgórza, zaburzenia cyklu miesiączkowego lub brak miesiączki.

W jednym badaniu, przeprowadzonym na 36 kobietach z niedowagą, cierpiących na brak miesiączki lub bezpłodność, zauważono, że po zwiększeniu spożycia kalorii i osiągnięciu prawidłowej masy ciała, 90 % pacjentek zaczęło miesiączkować, a 73% zaszło w ciążę.

Dlatego jeśli dotyczy Cię ten problem, to upewnij się, czy Twoja dieta jest zdrowa i zbilansowana.

PROBLEMY ZE SNEM

Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do insulinoporności i wzrostu masy ciała. Udowodniono to w dziesiątkach badań. Co więcej, nie tylko przejadanie się przed snem, ale i kładzenie się do łóżka głodnym, powoduje tę samą dolegliwość.

Badania, przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach, wykazały, że znaczące ograniczenie kalorii prowadzi do przerw w trakcie snu i redukcji snu wolnofalowego, inaczej „głębokiego snu”.

W jeszcze innym badaniu, przeprowadzonym na grupie 381 studentów, restrykcyjna dieta oraz inne problemy z jedzeniem, były powiązane ze złą jakością snu i niskim nastrojem.

Brak snu odbija się również na urodzie. Dlatego jeśli czujesz się zmęczona i masz problemy z zasypianiem, to może to być związane z nieodpowiednią liczbą przyjmowanych kalorii.

Zobacz także: