Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej i najchętniej wybieranej Diety Venus
Autorka wielu książek ze zdrowymi przepisami i poradami

Czym tak naprawdę jest ból?

Ból jest pojęciem bardzo subiektywnym. Może wyrażać zarówno fizyczną dolegliwość w postaci skurczy, kłucia, ćmienia czy rozrywania, jak i emocje. W zależności od pochodzenia dysponujemy różnymi metodami radzenia sobie z tym przykrym symptomem…

Zanim jednak zabierzemy się do uśmierzania bólu, warto przypomnieć, że spełnia on bardzo ważną rolę w organizmie, którą niestety współczesna cywilizacja nauczyła się lekceważyć. Ból jest bowiem tak naprawdę stanem alarmowym i ostrzegawczym, sugerującym zaistnienie określonych, anormalnych stanów w organizmie. Może on tym samym zwiastować chorobę, zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, poważną kontuzję czy zaburzenie równowagi biologicznej organizmu. Sięgając po tabletkę, ilekroć coś nas zaboli, ignorujemy te alarmy i narażamy się na pogorszenie stanu zdrowia. Jeśli bowiem noga boli, gdy na nią nastąpisz, to znak, aby dać jej odpocząć raczej niż zdusić ból i iść dalej!

bol_stawow_baner

Rodzaje bólu

Nie ma jednej kategorycznej klasyfikacji bólów, bowiem w zależności od kryteriów możemy mówić o bólach nagłych i przewlekłych, somatycznych i psychosomatycznych, tępych i ostrych, zlokalizowanych w różnych częściach ciała, itd. Dla uproszczenia można przyjąć jednak następujące rozróżnienie dolegliwości bólowych:

  • Bóle głowy – zlokalizowane w obrębie głowy z różnym przebiegiem, np. ucisku za oczami, metalowych kleszczy zaciskających się na skroniach, bólu górnej części głowy, bólu nad potylicą, itp. Ich przyczyny mogą być bardzo różne i nie zawsze są wyjaśnione. Mogą mieć związek ze zmianami hormonalnymi, stresem, zmęczeniem, odwodnieniem, ale także guzami mózgu. Bardzo silny ból głowy połączony z mdłościami czy wymiotami jest wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
  • Bóle pochodzenia neurologicznego – bóle neuropatyczne zwykle związane są z uciskiem na nerw lub jego zapaleniem. Bardzo często pojawiają się w obrębie kręgosłupa – mówimy wtedy najczęściej, że po prostu bolą nas plecy. Charakterystyczne dla bólów neuropatycznych są dodatkowe odczucia takie jak mrowienie, drętwienie, palenie czy kłucie. Intensywność tych bólów może być tak gwałtowna, że uniemożliwia poruszanie się.
  • Bóle reumatyczne – związane z zapaleniem i degeneracją stawów, charakteryzują się świdrowaniem, kręceniem i zmienną intensywnością, często zaostrzającą się przy ruchu czy obciążeniu. Jest to typowy skutek uboczny stanu zapalnego wywołanego przez specjalne rodzaje związków zwanych cytokinami.

Nie bagatelizuj bólu brzucha!

  • Bóle podbrzusza – należą do nich m.in. menstrualne skurcze macicy związane z wahaniami hormonalnymi, ale także bóle wynikające z endometriozy, mięśniaków macicy czy zapalenia układu moczowego. Najczęściej mają charakter ćmiący i rozlany, ale potrafią zmieniać się w gwałtowne skurcze.
  • Bóle mięśniowe – tradycyjnie występujące po przeciążeniu aparatu ruchowego. Są skutkiem nadmiernego skurczu lub w wyniku wydzielania się kwasu mlekowego, ale także w ramach grypy czy innych chorób wirusowych. Dokuczają zwykle głównie podczas ruchu.
  • Bóle jamy brzusznej – szeroki wachlarz dolegliwości bólowych związanych z dysfunkcją nie tylko żołądka i jelit, ale także wątroby, woreczka żółciowego czy trzustki. Bóle jamy brzusznej wynikają najczęściej ze stanów zapalnych i mają charakter kłujący, piekący, czasem rozrywający, a przy tym bywają trudne do umiejscowienia, stąd częste problemy z prawidłową diagnozą.
  • Bóle związane z uszkodzeniem tkanki – typowe bóle pojawiające się bezpośrednio po kontuzjach, skaleczeniach, operacjach i związane z przerwaniem skóry, ścięgna, mięśnia czy kości. Bywają bardzo intensywne i połączone z opuchlizną.

Ważne: To zaskakujące, że ta roślina powoduje bóle stawów i stany zapalne!

Jak radzić sobie z poszczególnymi rodzajami bólu?

Legendarna tabletka przeciwbólowa nie działa w każdej sytuacji i nie zawsze jest najlepszym wyjściem, jeśli weźmiemy pod uwagę częstość np. bólów głowy i skutki uboczne regularnego przyjmowania niesteroidowych środków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy czy naproksen. Stąd, tak długo jak jest to możliwe, warto ograniczać sięganie do apteczki na rzecz naturalnych sposobów uśmierzenia bólu.pain

W zależności od przyczyny bólu można pomóc sobie za pomocą środków ziołowych takich jak:

  • Kapsaicyna – substancja obecna w papryczkach chili, która wyizolowana i zaaplikowana na skórę w postaci kremu czy maści, pomaga przy bólach mięśni i nerwobólach.
  • Imbir – doustne spożywanie imbiru znacząco pomaga przy bólach pochodzenia reumatycznego.
  • Kurkuma – podobnie jak imbir działa przeciwbólowo, jednocześnie zwalczając stany zapalne. Kurkumę poleca się pić i wcierać przy bólach głowy, bólach zębów, a zwłaszcza bólach pochodzenia reumatycznego.
  • Złocień maruna – zioło od stuleci stosowane do uśmierzania silnych migrenowych bólów głowy i bólów mięśniowych – skuteczność została poparta badaniami naukowymi.
  • Korzeń waleriany – ma działanie rozkurczowe i pomaga przy bólach podbrzusza oraz bólach głowy spowodowanych nadmiernym napięciem.
  • Pieprz metystynowy (inaczej kava kava) – choć ma delikatne działanie psychoaktywne i nie może być stosowany w dużych ilościach, pieprz metystynowy od czasów antycznych wykorzystywany jest do łagodzenia bólów głowy i bólów miesiączkowych.
  • Dziurawiec – ziele dziurawca polecane jest w przypadków bólów neuropatycznych oraz dolegliwości związanych z artretyzmem.
  • Bazylia azjatycka ( inaczej tulsi) – to jedno z najbardziej popularnych w medycynie ajurwedyjskiej ziół, które przynosi ulgę przy bólach głowy i bólach całego ciała i może z powodzeniem zastępować aspirynę.
  • Kora brzozy – również doskonale imituje działanie aspiryny, pomagając przy takich dolegliwościach jak bóle głowy, bóle miesiączkowe, bóle reumatyczne, a także bóle towarzyszące przebiegowi grypy.

Olejków aromatycznych o działaniu hamującym ból, zwłaszcza:

  • Olejek miętowy –  na bóle głowy, bóle zębamint-1433826_640
  • Olejek rozmarynowy – na bóle głowy, bóle mięśni i bóle miesiączkowe
  • Olejek lawendowy – na bóle miesiączkowe, reumatologiczne, migrenę

Metod fizjoterapeutycznych:

  • Zimne okłady – zimno blokuje receptory nerwowe, przynosząc natychmiastową ulgę przy bólach głowy spowodowanych gorączką czy chorobą, a także przy uszkodzeniach tkanek.
  • Ciepłe okłady – ciepło pozwala rozluźnić mięśnie i poprawia krążenie. Ma także wpływ na dopływ tlenu do tkanek, przynosząc ulgę przy bólach głowy spowodowanych stresem, bólach mięśni, bólach miesiączkowych, a zwłaszcza bólach reumatycznych.
  • Hydroterapia – mniej lub bardziej delikatne wirowanie wody oraz naturalny opór, jaki stawia ona ciału, pomagają skutecznie łagodzić bóle pochodzenia mięśniowego, nerwowego oraz reumatycznego.
  • Masażu  – masaż pobudza krążenie i pozwala rozluźnić zablokowane nerwy i mięśnie, przynoszą ulgę przy bólach aparatu ruchowego różnego pochodzenia.

Ważne: Czy wiesz dlaczego jak najszybciej powinnaś zrezygnować z glutenu?

Naturalnych mechanizmów:

  • Wyzwalania endorfin – endorfiny to naturalne substancje uwalniane przez mózg do krwioobiegu, które mają działanie przeciwbólowe. Impulsem do ich wydzielania jest najczęściej intensywny ruch, ale także seks. Jeśli więc tylko zdrowie na to pozwala, warto wybrać się na jogging, sesję na siłowni. Można także zaaranżować romantyczny wieczór – zwłaszcza przy bólach głowy, podbrzusza czy stawów. Taka forma terapii może być bardzo owocna.
  • Medytacji – medytacja wycisza i uspokaja, łagodząc dolegliwości bólowe związane ze stresem czy napięciem.  Szczególnie poleca się ją przy bólach głowy, bólach jamy brzusznej, a także bólach miesiączkowych i reumatycznych. Wystarczy ponoć przez 10 minut dziennie wyobrażać sobie przyjemne sytuacje bez bólu i nieprzyjemności!
  • Napromieniowania słonecznego – już 15 minut ekspozycji na światło słoneczne dziennie na tyle podnosi poziom witaminy D w organizmie. To znacząco ograniczy bóle związane z artretyzmem czy chronicznym bólem krzyża.
  • Śmiechu – badania naukowe wskazują, że regularny szczery śmiech zmniejsza naszą wrażliwość na ból. Pozwala lepiej radzić sobie zarówno z codziennymi dolegliwościami, jak i chronicznymi bólami, związanymi z przewlekłymi chorobami.

Zobacz także:

Skuteczne i naturalne sposoby na żylaki. Ciesz się zdrowymi nogami!

Dieta Dr Budwing – czyli jak w naturalny sposób pokonać raka?

Która dieta na nadciśnienie jest najlepsza? Opinie naukowców

 

Źródła:

http://www.everydayhealth.com/news/types-pain-how-you-can-get-relief/

http://www.medicinenet.com/pain_management/page4.htm